forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 14:26

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Chondromalacjo a sport
PostNapisane: 26 sie 2015, o 17:52 
Offline

Dołączył(a): 26 sie 2015, o 16:44
Posty: 4
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Chondro II/III
W skrócie opisze swoją historię.

Jakiś 3 lata temu zacząłęm odczuwać problemy z kolanem na rowerze, przy dłuższych dystansach - jakieś +/- 70 km. Niestety ale zbagatelizowałem je i jeździłem dalej, aż po miesiącu przy mocnym kucnięciu nie potrafiłem wstać, bo kolano aż tak bolało. tego już nie dało się zbagatelizować więc udałem się do lekarza który stwierdził chondromalacje ii/III i kazał mi oszczędzać kolano. To oszczędzanie kolana tylko pogorszyło problem - zacząłem odczuwać dyskomfort i przeskakiwanie nawet podczas chodzenia, kolano cały czas mnie bolało, a mięsień czworogłowy schudł o kilka centymetrów.Po roku stwierdziłem że tak się dalej nie da i olałem zalecenia lekarza - zacząłem jeździć na rowerze po 50 km, więcej pływać i 2 razy w tygodniu chodzić na siłownie. Po roku takiego ćwiczenia było wyraźnie lepie, a kolano praktycznie przestało mnie boleć, dlatego zrobiłem kolejny raz rezonans - wyszła chondromalacja I/I a lekarz który opisywał zdjęcia powiedział że jest wygląda na zdjęciach to wyraźnie lepiej, bo porównywał rezonans z 2012 i 2014.
Obecnie nie czuję problemu z kolanem więc zacząłem nawet biegać, chociaż staram się robić to delikatnie - na razie 5 km dwa trzy w tygodniu. Do tego 3 razy w tygodniu siłownia na nogi:
- 15 minut biegu 9 km/h
- rozciąganie
- prostowanie kolana pod obciążeniem na maszynie ( 17 kg - każde kolano ćwiczone osobno)
- zginanie na maszynie ( 20 kg - każde kolano ćwiczone osobno)
- maszyna na łydki - 30 kg
- wykroki z ciężarem 12 kg
- maszyna na odwodzenie i przywodzenie - rozsuwanie i zsuwanie ud pod obciążeniem 40 kg
- przysiady na BOSU
- podnoszenie uda leżąc na brzuchu a potem na plecach - ciężar 15 kg
- na koniec 2 raz rozciąganie

Do tego 5 razy w tygodniu rower od 20 do 60 km.

Co o tym myślicie, czy można dodać więcej biegania? Czy mogę zwiększać bardziej obciążenia na siłowni, a może jakieś ćwiczenie jeszcze byście dodali?
Priorytetem dla mnie jest odbudowa mięśnia czerwonogłowego ( różnica jest 2 cm w obwodzie uda między nogą zdrową a chorą), ale tak żeby sobie nie zaszkodzić. Wiem również że ćwiczenia na siłowni są niebezpieczne dla kolan... no ale nic nie robienie jest jeszcze bardziej niebezpieczne, a mięśnie same bardzie się nie odbudują powyżej pewnego minimalnego poziomu przy rowerze czy bieganiu. Mam 35 lat i chciałbym jeszcze być w pełni sprawny :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacjo a sport
PostNapisane: 27 sie 2015, o 08:28 
Offline

Dołączył(a): 8 lut 2015, o 15:57
Posty: 53
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Ból przedniego przedziału kolana(bez bocznego przyparcia), chondromalacja
Wygląda na to, że jesteś chyba pierwszym przypadkiem któremu chondromalacja się cofnęła ;).

Z ćwiczeń polecam coś takiego https://www.youtube.com/watch?v=JVnUIDhORHM (bardzo wydajne na mięsień pośladkowy średni) i rolowanie całych nóg jeżeli tego nie robisz.

Co do bieganie, ja bym nie biegał, więcej strat niż korzyści, lepiej je czym innym zastąpić.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacjo a sport
PostNapisane: 27 sie 2015, o 13:12 
Offline

Dołączył(a): 26 sie 2015, o 16:44
Posty: 4
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Chondro II/III
Mówisz o takim rolowaniu https://www.youtube.com/watch?v=uLsCTc1zY2Q ?
Spróbuję też to Ćwiczenie które poleciłeś.
Co do biegania, to staram się biegać dobrą techniką ( lądowanie przodem stopy) i po miękkim - albo tartan, albo bieżnia na siłowni, dlatego obciążenia nie są duże.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacjo a sport
PostNapisane: 27 sie 2015, o 14:06 
Offline

Dołączył(a): 8 lut 2015, o 15:57
Posty: 53
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Ból przedniego przedziału kolana(bez bocznego przyparcia), chondromalacja
Tak, coś w ten deseń, na początku możesz rolować na butelce z wodą (niegazowaną) i tak będzie boleć jak cholera,poczytaj o tym i pooglądaj filmiki,technik jest parę, ta jest jakby początkowa, z podpieraniem się nogą, potem jak już sobie rozbijesz zrosty i punkty bolące to można rolować bez podparcia, na początku nie sądzę żebyś to zniósł (choć może dasz radę ;) ).
nie roluj tylko kości i stawów .

Nigdy nie biegałem, ale z tego co czytam to nie warto (właśnie przez obciążanie stawu kolanowego) tym bardziej, że jak widać chyba nie jesteś predysponowany skoro Ci kolana siadły .

Ogólnie ćwiczenia rozciągające ponoć są ważniejsze niż siłowe.

Daj znać jak pośladek po ćwiczeniu z piłką, powinien boleć, ja to robię w miarę powoli,jedno ugięcie i wyprost jakieś 10 s,z przytrzymaniem i dociskiem piłki do ściany (jakieś 10 powtórzeń na nogę w 3 seriach),po tym mam dość, zwróć uwagę na prawidłową oś nogi i niewyłażące kolano, goleń ma być prostopadły do ziemi, tyłek maksymalnie wypięty, bez przodopochylenia miednicy.

A,nie musisz mieć piłki, może być bez, albo z jakaś poduszką, piła to taki amortyzator i stabilizator postawy.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacjo a sport
PostNapisane: 28 sie 2015, o 15:45 
Offline

Dołączył(a): 26 sie 2015, o 16:44
Posty: 4
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Chondro II/III
Co do przyczyn chondromalacji to jestem już po magicznej 30, a podobno każdy w tym wieku ma chondro I lub II stopnia tylko o tym nie wiem, dopóki nie będzie miał jakiegoś innego problemu z kolanami i nie zrobią mu rezonansu albo artroskopii :) W moim przypadku zaszkodziło mi zerwanie wiązadła przedniego krzyżowego i nieudana operacja, która została poprawiona dopiero po 6 latach.
Co do piłki i rollera, to nie ma z tym problemu - rollera widziałem na mojej siłce a piłkę to na każdej siłowni mają.

Jeszcze tak a propos cofnięcia się chondro. Mój lekarz ortopeda powiedział, że może się cofnąć ale jest to bardzo rzadki przypadek, na granicy błędu statystycznego. Ale on czytał tylko opis do MRI i nawet nie robił USG kolana. Natomiast lekarz diagnosta który opisywał rezonans powiedział że szczególnie zwracał uwagę na miejsca gdzie poprzedni rezonans wykazał spore zmiany i tam gdzie ma dokładnie te same ujęcia(dostarczyłem mu CD z poprzednim wynikiem), on widzi sporą poprawę. Powiedział że sprawdził to tak dokładnie, bo chciał zobaczyć czy przypadkiem poprzedni diagnosta się nie pomylił w opisie.
Ja sam czuję również poprawę - wcześniej wchodząc po schodach czy prostując nogę słyszałem i czułem trzeszczenie w kolanie. Teraz już nie mam tego problemu.

Nigdy wcześniej nie myślałem że moje chondro może się cofnać, wiec sporo czytałem o tym jak można to leczyć albo przyhamować. Znalazłem tez anglojęzyczne forum (kneeguru) gdzie natknąłem się na informację że w US ludzie stosują HGH - ludzki hormon wzrostu do nastrzykiwania kolana. Wg. ludzi na forum, miało to lepiej działać niż komórki macierzyste, osocze i inne nieoperacyjne metody. Trochę w to uwierzyłem - pomyślałem że w PL nie stosują tej metody i pewnie też nie działa w 100% ale pomysł z HGH nie jest zły - w końcu HGH stosowany w dopingu siłowym daje efekt uboczny w postaci mocnego przerostu chrząstek - nosa czy uszu, nawet u ludzi którzy przestali już rosnąć. Zobacz, że nawet ludzie którzy ostro trenują bez dopingu w postaci HGH mają inną gębę niż typowy kanapowiec - większe uszy, nos, mocna żuchwa :) Myślałem że może spróbuję zmusić swój organizm do produkcji większej ilości HGH - zacząłem ćwiczyć na siłowni szczególnie duże grupy mięśniowe na dużych obciążeniach i mniej ilości powtórzeń tak żeby wyzwolić spore ilości HGH. Do tego oprócz siłowni - pływanie, rower, ćwiczenia na wzmocnienie nóg - praktycznie tylko jeden dzień w tygodniu jest bez sportu - na regenerację.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacjo a sport
PostNapisane: 25 wrz 2015, o 11:45 
Offline

Dołączył(a): 26 sie 2015, o 16:44
Posty: 4
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Chondro II/III
Rozmawiałem wczoraj z trenerem i postanowiłem trochę zmienić mój trening:

- wywaliłem prostowanie nóg na maszynie - doszedłem już do 20kg obciążenia na jedną nogę, więc to już może być za bardzo destrukcyjne dla stawów
- na suwnicy doszedłem do obciążenia 100 kg na obie nogi, więc nie ma sensu już zwiększać obciążeń bo to może również szkodzić kolanom. Teraz suwnicę używam jako rozgrzewkę przed przysiadami - ok 100 powtórzeń w kilku seriach z ciężarem od 40 kg do 60 kg w ostatniej serii
- dodałem przysiady z podparciem pleców piłką
- zwiększyłem ilość przysiadów na BOSU - 6-7 serii po 15 przysiadów - połowa serii z 6 kg kettlem trzymanym przed sobą co utrudnia utrzymanie równowagi
- bieganie wywaliłem, bo trener mówi że mięśnie to słabo rozbudowuje - zastąpiłem to chodem na bieżni z wzniosem ustawionym na 15%


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacjo a sport
PostNapisane: 25 paź 2018, o 09:34 
Offline

Dołączył(a): 24 paź 2018, o 10:41
Posty: 10
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Chondromalacja II stopnia
Przyparcie boczne rzepki
DarkoZZZ i jak Twoje kolana? Wróciłeś do pełnej sprawności? Ja już z tym że nie będę biegał się pogodziłem (Chondromalacja II), ale jeszcze chciałbym powalczyć na rowerze :D Czy te ćwiczenie, które opisujesz zaczynałeś robić od razu po diagnozie? Czy warto się jakoś specjalnie sumplementować? I jak jest z tym rowerem, wszyscy piszą że po płaskim i na bardzo wysokiej kadencji. Jeżdżę codziennie do pracy 15 km w jedną stronę. Wcześniej machałem 85 obr/min, teraz staram się zwiększyć do 100-110.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacjo a sport
PostNapisane: 28 lis 2018, o 15:48 
Offline

Dołączył(a): 24 paź 2018, o 10:41
Posty: 10
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Chondromalacja II stopnia
Przyparcie boczne rzepki
Byłem już u dobrego ortopedy, który na razie kazał wstrzymać się z ostrą aktywnością sportową. Dostałem skierowanie do fizjo i już kilka sesji odbyłem. Generalnie oprócz chondro, mam cechy bocznego przyparcia rzepki i ITBS. Rolowanie i ćwiczenia, czekam na efekty. Jestem w stanie przedreptać 3 km bez bólu w kolanie (6 min/km) - fizjo nawet zaleca próby biegowe i jazdę na rowerze.

czort napisał(a):
john_doe - głupi jesteś i tyle. Niby dlaczego masz nie biegać?

Nie masz diagnozy, nie masz pomysłu na leczenie.

Cytuj:
Czy te ćwiczenie, które opisujesz zaczynałeś robić od razu po diagnozie?

Nic samymi ćwiczeniami nie wskórasz.

Cytuj:
Czy warto się jakoś specjalnie sumplementować?

Nie. Trzeba ogólnie zdrowo jeść.

Idź do dobrego fizjo. Po prostu ...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacjo a sport
PostNapisane: 28 lis 2018, o 16:30 
Offline

Dołączył(a): 24 paź 2018, o 10:41
Posty: 10
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Chondromalacja II stopnia
Przyparcie boczne rzepki
No jestem tego świadomy że ćwiczenia to nie wszystko i tylko terapia manualna. Miałem kilka sesji z fizjo bo to dopiero początek :) (nie widziałem że mięśnie mogą tak boleć)
Sam orto powiedział że minimum pól roku do 9 miesięcy będzie trwało przywrócenie balansu mięśniowego.


>A za teksty o wstrzymaniu się z aktywnością powinien siedzieć.
Nie napisałem że kazał całkiem się wstrzymać. Tylko żeby nie biegać maratonów i półmaratonów :D a w weekendy 100 na szosie

>Rolowanie i ćwiczenia? Może jescze laser magnetronik i krioterapia :D?
Nie dostałem ani magnetroniku ani lasera bo to przecież nic nie daje (i chyba ten lekarz miał tego świadomość) Na skierowaniu od orto mam wyraźnie rozpisaną terapie manualną i ćwiczenia w domu (stąd roler) + taping

>Generalnie oprócz chondro, mam cechy bocznego przyparcia rzepki i ITBS.
> Nie. To właśnie masz przy okazji chondro ... będące następstwem nieprawidłowej biomechaniki. Twoje problemy są gdzie indziej niż w kolanie.

To raczej chondro mam z powodu bocznego przyparcia .... a boczne przyparcie z powodu nieprawidłowej biomechaniki z powodu niewydolności mięśniowej :/


To samo z lekarstwami Arthyl i Structum (lekarz stwierdził że to tak naprawdę wisienka na torcie). Nie wszyscy Ortopedzi chcą Cię od razu kroić i pomijają zasadność dobrej fizjoterapii


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL