forum o naszych kolanach

Teraz jest 29 mar 2024, o 01:10

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Co powinnam zrobic??
PostNapisane: 6 mar 2014, o 22:39 
Offline

Dołączył(a): 6 mar 2014, o 01:08
Posty: 1
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Boczne przeparcie rzepki
Witam,
Jakiś czas temu, a dokładniej w czerwcu zeszłego roku zaczęło boleć mnie kolano. Podejrzewam, że było to spowodowane tym iż zaczęłam biegać... Zapisałam się więc do ortopedy, który zrobił mi prześwietlenie (dodam że na prostym kolanie) i stwierdził że na prześwietleniu wszystko wygląda w porządku, ale moje objawy są charakterystyczne dla bocznego przyparcia rzepki, dostałam więc skierowanie na rehabilitacje. Po kilku miesiącach odbyłam rehabilitacje, po której poczułam ulgę ale niestety tylko na kilka dni.. Wczoraj wszystko wróciło. Dlatego nie wiem co powinnam zrobić.. Czy jest sens zapisywać się znowu na rehabilitacje? Dodam, że dostałam skierowanie na: ultradźwięki, laser, i ćwiczenia: mobilizacja rzepki oraz zginanie kolana w odciążeniu. Nie wiem czy nie wybrać się prywatnie do lekarza ale jeśli tak to do jakiego.. Bo patrząc na niektóre posty, gdzie pisano o badaniach usg i tym podobnych, to właściwie nie mam wcale pewności że rzeczywiście jest to boczne przyparcie które na podstawie objawów stwierdził lekarz..
Dodam, że Pani która rehabilitowała mi nogę podczas mobilizacji rzepki stwierdziła, że nie czuje tu żadnego przyparcia.. Czy to powinno być wyczuwalne?
Liczę bardzo na pomoc,
Pozdrawiam!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Co powinnam zrobic??
PostNapisane: 12 mar 2014, o 21:24 
Offline

Dołączył(a): 20 sie 2009, o 10:45
Posty: 22
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: chondromalacja obustr., kłopoty z odbudową mm. czworogłowych
Myślę, że przydałaby się jakaś szersza diagnostyka: rtg w różnych pozycjach, usg, rezonans magnetyczny. Mam wątpliwości co do sensowności dalszych zabiegów, ale ćwiczenia i praca z rehabilitantem jak najbardziej wskazane. Na pewno próbuj znaleźć dobrego ortopedę, co nie jest łatwe, wiem :) Trzymaj się!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Co powinnam zrobic??
PostNapisane: 13 mar 2014, o 11:14 
Offline

Dołączył(a): 23 kwi 2013, o 21:07
Posty: 54
Lokalizacja: Kraków
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Kolano lewe: Nawracające bóle i podrażnianie ciała Hoffa w stawie rzepkowo-udowym, o nieznanej bliżej przyczynie, chondromalacja I-II, zanik VMO i trudności z odbudową. Kolano prawe: pobolewa, ale według badań całkiem zdrowe, ostatnio zniknęła nawet chondromalacja...
Próba zdiagnozowania i leczenia utknęła w martwym punkcie. Walka nadal trwa...
Na pewno warto znaleźć jakiegoś dobrego rehabilitanta, który będzie robił z Tobą więcej, niż moblilizacja rzepki i zginanie kolana w odciążeniu. Dobra rehabilitacja to przede wszystkim dobra diagnoza funkcjonalna (czyli ocena, które mięśnie masz słabsze, które trzeba wzmocnić, które rozciągnąć itp.) i odpowiednio dobrane ćwiczenia wzmacniające i rozciągające, obejmujące często różne grupy mięśniowe (oprócz czworogłowych też np. przywodziciele, pośladek, brzuch). Praca manualna z terapeutą to oprócz mobilizacji rzepki zazwyczaj też praca np. na powięziach, rozciąganie pasma biodrowo - piszczelowego itp. Ważną też rzeczą jest odpowiednia diagnostyka (boczne przyparcie wykazuje rentgen, ale zazwyczaj potrzebne są zdjęcia w specjalnym ułożeniu), ale sporo można też zobaczyć w badaniu usg, gdyż tam można przeprowadzić tzw. test dynamiczny. Największe szanse na powodzenie daje układ: dobry ultrasonografista + dobry ortopeda (czasami dobry ortopeda robi też dobre usg) + dobry rehabilitant. Wtedy wiesz, na czym stoisz.
Poczytaj sobie różne wątki na tym forum - znajdziesz masę przydatnych informacji. Przede wszystkim jednak zapoznaj się z działem "gdzie się leczyć" i wybierz dobrego specjalistę w swoim regionie. Do dobrego lekarza zresztą myślę, że czasami warto przejechać się nawet gdzieś dalej. Minus jest taki, że najlepsi specjaliści najczęściej przyjmują prywatnie. Według mnie jednak warto zainwestować - nawet trochę rzadziej spotykać się z rehabilitantem, ale mieć od niego cenne wskazówki dotyczące ćwiczeń w domu. Powodzenia :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL