forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 16:32

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Kolano z probówki
PostNapisane: 30 sie 2009, o 22:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
"Przedruk" postu Khabibulina z forumowiska (http://chondromalacja.forumowisko.net/k ... i-vt25.htm):

Artykuł został opublikowany w "Wprost"
Numer: 5/2009 (1360)

Znakomity siatkarz Marcin Prus latami zmagał się z kontuzją kolana. W końcu musiał się poddać przeszczepowi wyhodowanych w laboratorium komórek chrząstek stawu. Dotychczas osoby ze zniszczonym stawem kolanowym były zdane na środki uśmierzające ból lub protezę stawu kolanowego, ostatecznie – na rentę inwalidzką.
Aby naprawić kolano, najpierw od pacjenta pobiera się fragment chrząstki, na przykład z tkanki znajdującej się wokół uszkodzonej części stawu kolanowego. Komórki chrzęstne (chondrocyty) są namnażane w laboratorium. Po kilku tygodniach jest ich tak dużo, że można je przeszczepić, wypełniając uszkodzone tkanki chorego stawu. Zabieg trwa z reguły pół godziny. Materiał do przeszczepu musi dokładnie wypełniać ubytki po zniszczonej chrząstce, aby wytrzymać obciążenia, którym jest poddawany staw kolanowy, i nie wysuwać się. Początkowo wstrzykiwane zawiesiny mocowano, przykrywając je okostną (mocna błona pokrywająca kości). Pobieranie jej i przyszywanie wydłużało jednak czas operacji i utrudniało gojenie się ran. Groziło też nieprawidłowym zwłóknieniem chrząstki. Od niedawna są stosowane fibrynowe kleje tkankowe, które łączy się z wyhodowanymi komórkami, tworząc strukturę o konsystencji żelowych cukierków. Po regeneracji taka struktura ma właściwości biochemiczne i biomechaniczne zbliżone do oryginalnej chrząstki szklistej występującej na powierzchni połączeń stawów. Warszawska firma Impomed Centrum pierwsza w Polsce uzyskała pozwolenie ministra zdrowia na namnażanie komórek pobieranych z chrząstki stawu kolanowego. Właścicielem praw do metody implantacji i produktu bioinżynierii o nazwie Chondron jest południowokoreański koncern Cellontech. Z jego usług od 2001 r. skorzystało w Korei ponad dwa tysiące osób ze schorzeniami stawu kolanowego i kilkaset z problemami ze stawem skokowym. Na świecie przeprowadzono już 20 tys. takich zabiegów. W Polsce jednym z pacjentów, u którego wypróbowano koreańską technologię, jest Klaudiusz Łatkowski, piłkarz KSZO Ostrowiec Świętokrzyski i Widzewa Łódź. Sportowiec musiał się poddać zabiegowi uzupełnienia chrząstki w lewym kolanie. W laboratorium spółki w Otwocku przeprowadzono kilka hodowli komórek według koreańskiej technologii (wcześniej firma sprowadzała materiał do implantacji z Korei). – Z badań klinicznych wynika, że skuteczność tej metody przekracza 95 proc. – mówi Robert Zalewski, wiceprezes Impomedu. Materiał do autologicznych przeszczepów komórek chrzęstnych (ACI) namnażany jest w Banku Tkanek Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. – Dotychczas przygotowaliśmy 77 preparatów do przeszczepów dla Sport Kliniki w Żorach i Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich – mówi Henryk Bursig, szef ośrodka. Śląski program przeszczepów autologicznych chondrocytów zapoczątkował w 2005 r. prof. Tadeusz Gaździk, ówczesny kierownik Klinicznego Oddziału Ortopedii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu. Od lat zajmujący się takimi przeszczepami dr Juliusz Dec ze Sport Kliniki twierdzi, że wyniki potwierdzają skuteczność tej technologii – modyfikacji prekursorskiej metody opracowanej w 1987 r. przez szwedzkich uczonych Larsa Petersona, Andersa Lindahla i Matsa Brittberga z uniwersytetu w Göteborgu. Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie od 2001 r. współpracuje ze szwedzkim laboratorium Uniwersytetu Sahlgrenska w Göteborgu. – Szwedzi namnażają dla nas komórki chrzęstne – mówi dr Konrad Słynarski, który przeprowadził w CMS kilkanaście operacji z zastosowaniem ACI. Zabiegowi ACI w Centrum Medycyny Sportowej poddał się m.in. koszykarz Marcin Malczyk, dla którego była to jedyna szansa powrotu do czynnego uprawiania sportu. Zawodnik po zabiegu grał w ekstraklasie. Koszt wyhodowania komórek in vitro w Szwecji, Włoszech czy Szwajcarii wynosi co najmniej 6 tys. euro. Podobną kwotę trzeba zapłacić za granicą za sam zabieg. – Rodzime implanty powinny być tańsze – mówi Dec. Taniej, nie oznacza za darmo. Po zakończeniu badań, realizowanych w ramach programu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, pacjenci za operacje będą musieli płacić, chyba że procedury zacznie finansować NFZ. W przeciwnym wypadku nie należy oczekiwać, że krajowa hodowla tkanek do przeszczepu będzie kosztować mniej niż kilkanaście tysięcy złotych. Badania efektywności technik stosowanych w ramach ACI przeprowadził dr Philipp Niemeyer z Freiburg University Hospital. Z jego danych wynika, że 52 z 309 operowanych pacjentów trzeba było poddać ponownemu zabiegowi ze względu na utrzymujący się ból kolana lub kłopoty z poruszaniem się. Ortopedzi stosujący na co dzień ACI, nie znając szczegółów niemieckich analiz, zachowują powściągliwość wobec szacunków opublikowanych po raz pierwszy pod koniec 2008 r. Uważają jednak, że przy tego typu schorzeniach 87 proc. skuteczności leczenia to bardzo obiecujący wynik.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kolano z probówki
PostNapisane: 12 cze 2010, o 09:44 
taka operacje wykonują w szpitalu EuroMediCare Szpital Specjalistyczny z Przychodnią na ulicy pilczyckiej we Wrocławiu . Nie wiem jaka jest cena i czy mozliwe jest czesc zabiegu zrobic na nfz . Chodzi o to ze zabieg pobierania chrzastki z kolana to artroskopia wiec moze to dalo by sie sfinansowac z nfz. Bede sie tam wybieral na wizyte u lekarza to sie go popytam co i jak :)
Podobno taka operacja moze kosztowac nawet 40 tys zloty :( . Straszne pieniadze , mogla by staniec tak do 10 tys :-| . Ostatnio w wiadomosciach podali ze Polacy moga sie leczyc za granica i nfz zwraca koszty leczenia , wiec skoro ta operacja jest refundowana w jakims kraju UE to moze razem by sie nam udalo wplynac na nfz zeby nam zaplacil za taka operacje :)


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Kolano z probówki
PostNapisane: 12 cze 2010, o 10:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Tak - ja dostałam propozycje za dokładnie 40 patyków :-). Wiem, że szpital w Piekarach Śląskich robił przeszczepy na NFZ, ale był to chyba raczej eksperyment/przymiarka. W każdym razie są jakieś szanse. A co do zwrotu kosztów leczenia w EU, to wydaje mi się, że to jest dopiero projekt i że Polska najgłośniej protestowała ;) . Nie dziwię się, bo NFZ chyba zbankrutuje, gdy Polacy zaczną korzystać z lepszego leczenia za granicą. Ja jednak trzymam kciuki, aby tak się stało - w tej chwili jesteśmy ofiarami naszej służby zdrowia.

Co do Twoich indywidualnych planów, to zanim się zdecydujesz upewnij się, że masz dobre wskazania do tej operacji. Ona niekoniecznie musi rozwiązać Twoje problemy. Warto też mieć świadomość, że chrząstka odbudowana w ten sposób jest dużo słabsza od 'normalnej'. Przynajmniej tak mówiło mi kilku lekarzy.

Rehabilitant zaś opowiadał o gościu, który jakiś czas po udanym przeszczepie zaczął sobie biegać. I cały przeszczep diabli wzięli a biegaczowi została już tylko endoproteza.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kolano z probówki
PostNapisane: 12 cze 2010, o 10:27 
No ciekawie czy to projekt czy juz ustawa :-| .
Taki zabieg jest refundowany na litwie, moze jak by sie znalazlo na forum paru chetnych i zapisac sie na taki zabieg na litwie to razem bylo by latwiej dostac kase od naszego panstwa na taka operacje. Przydal by sie ktos madry w tej dziedzinie co by wiedzial jak takie cos zalatwic.
A ta propozycje 40 tys to w tym szpitalu na pilczycach dostalas ?
A znasz jakiegos lekarza z wroclawia co dal by mi skeirowanei na rezonans na nfz ?


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Kolano z probówki
PostNapisane: 7 wrz 2010, o 10:18 
Offline

Dołączył(a): 7 wrz 2010, o 10:00
Posty: 7
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: PRZESZCZEP CHONDROCYTÓW
ja mam i jest fajnie

Sprawdźcie za nim zaczniecie wypisywać głupoty!

Ta chrząstka przez 2 lata jest bardzo delikatna. Przez pierwszy rok ma konsystncje kisielu. Potem twardnieje i nabiera swoich właściwości, bo to twoje komórki.

Biegaczowi walnęła, bo zapewne poczuł się lepiej i olał co lekarz mu radził. A efekt jest więc zapomnieć się można!

Poza tym mega dobry rehabilitant to druga połowa sukcesu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kolano z probówki
PostNapisane: 11 wrz 2010, o 22:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Chondrocycie, trzymam kciuki, za to żebyś nadal była zadowolona i mam nadzieję, że zdasz nam relację z procesu leczenia.

Być może już zauważyłaś, że na tym forum panuje przyjazna atmosfera i jesteśmy dla siebie grzeczni. I jako administrator, chciałabym aby tak zostało.

Co do historii owego biegacza to wyjaśniam, że rehabilitant nie wspomniał nic o niestosowaniu się do zaleceń, tylko powiedział wyraźnie, że odbudowana chrząstka jest jednak słabsza niż ta nasza 'naturalna'. A dodam, że pracuje w ośrodku, który również wykonuje tego typu zabiegi (Żory). Słyszałam też podobne opinie od co najmniej dwóch lekarzy. Nie dam się jednak za nie pokroić, a nawet po cichu mam nadzieję, że nie są do końca słuszne. Jak zgaduję leczysz się u dra Słynarskiego, który specjalizuje się w tego typu zabiegach. Całkiem możliwe, że jego wyniki są lepsze. I szczerze życzę, aby tak było w Twoim przypadku. Jak sama piszesz do zakończenia leczenia jest jeszcze trochę czasu, a prawdziwy test kolano przejdzie dopiero w ciągu kilku następnych lat użytkowania.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kolano z probówki
PostNapisane: 11 wrz 2010, o 22:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
funio - propozycję zabiegu i jego cenę dostałam od dra Słynarskiego w Warszawie. W zasadzie to nie była to propozycja, tylko informacja o takiej możliwości. Ze względów finansowych lekarz zaproponował mi inny zabieg, który miałby ułatwić samoregenerację czyli odnowę chrząstki. Dodam, że teza od możliwości samodobudowy chrząstki jest ciągle jeszcze kontrowersyjna wśród lekarzy. A jeden z nich, gdy mu wspomniałam o tym co usłyszałam od dra Słynarskiego, stwierdził "źle pani zrozumiała". Zrozumiałam dobrze :-). Na pewno.
Co do rezonansu, to każdy specjalista ortopeda może Ci dać skierowanie - jeśli zechce. Ja zdecydowałam się na zrobienie go prywatnie, w Warszawie.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kolano z probówki
PostNapisane: 12 wrz 2010, o 20:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010, o 21:51
Posty: 40
Lokalizacja: Puck nad wodą
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: chondromalacja
Bardzo ciekawe info które rzuca trochę światła na całą sprawę. Pomijając fakt że nawet nasze wnuki nie doczekają refundacji przez NFZ takiego typu leczenia no ale lepiej cieszmy się z faktu że w naszym dzikim kraju bawią się w takie rzeczy.
Jakbyśmy mieli to też by było fajnie...

_________________
"Siła człowieka nie polega na tym, że nigdy nie upada, ale na tym, że potrafi się podnosić...."
"Wiedzieć, że się wie, co się wie i wiedzieć, że się nie wie, czego się nie wie - oto prawdziwa wiedza..."


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kolano z probówki
PostNapisane: 13 wrz 2010, o 07:00 
Offline

Dołączył(a): 7 wrz 2010, o 10:00
Posty: 7
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: PRZESZCZEP CHONDROCYTÓW
Fakt wykrzyknik miał spotęgować trochę moje odczucia. Nie robi sie w Polsce masowo przeszczepów dlatego net zapewne jest źródłem informacji o tego typu sprawach a w tym wątku zabrakło nieco obiektywizmu.
Tyle


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kolano z probówki
PostNapisane: 13 wrz 2010, o 18:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Może jeszcze uzupełnienie na temat tego zabiegu mającego wspomóc odbudowę chrząstki - nie chodziło o żadną kosmiczną technologię, a oczyszczenie i odpowiednie ukształtowanie powierzchni, utworzenie łożyska, w którym nowe komórki miałyby lepsze warunki do rozwoju. Doktor nie gwarantował wyniku, ale powiedział, że można spróbować i ew. za parę lat zrobić przeszczep. To już naprawdę wszystko, co wiem na ten temat :-).

Tutaj jeszcze trochę na temat możliwości odbudowy chrząstki
viewtopic.php?f=23&t=149

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL