forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 10:45

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: uwaga na blokady (i środki przeciwzapalne)
PostNapisane: 5 lut 2010, o 20:29 
Offline

Dołączył(a): 1 lut 2010, o 12:33
Posty: 28
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: przewlekłe bóle kolan od kilku lat, lekarze nie wiedzą co mi jest...
W tym miejscu chciałam podzielić się z Wami moją, co prawda świeżą, ale mam nadzieję pomocną wiedzą na temat blokad. Może zacznę od tego czym jest blokada. Otóż jest to mieszanina przeważnie sterydów i hormonów wstrzykiwana bezpośrednio do chorego stawu. Według lekarzy i ulotek producentów to cudony środek działający przeciwzapalnie, przeciwbólowo, likwidujący obrzęk, czyli ogólnie mówiąc przynoszący ulgę. Rzeczywiście, na początku tak jest. Jednak nikt nie mówi o skutkach ubocznych. W moim przypadku doszło do tego, że musiałam brać blokady coraz częściej, w końcu 2 razy w tygodniu ( na początku raz na 3-4 miesiące). Trochę mnie to zaniepokoiło, więc udałam się do mojego zaprzyjażnionego lekarza, który kategorycznie odradził mi tą formę "pseudoleczenia". Po pierwsze będąc pod wpływem końskiej dawki sterydów, nie odczuwamy bólu, uważamy że możemy pozwolić sobie na wszelką formę aktywności ruchowej, co jest bardzo prostym krokiem do kontuzji. Po drugie, jak wiadomo, wszystkie środki sterydowe przy długotrwałym stosowaniu prowadzą do wypłukiwania wapna z kości, co skutkuje osteoporozą, a wstrzykiwane bezpośrednio do stawu przyspieszają także zniszczenie chrząstki. Co do zawartych w blokadach hormonów.... mają one za zadanie zablokować nerw odpowiedzialny za ból. nie ma w tym nic złego przy sporasdycznym stosowaniu, jednak podawane zbyt często mogą nawet uszkodzić nerw. Jak się dziś dowiedziałam, mój brak czucia w przedniej części łydki jest wynikiem stosowania właśnie blokad:( Na szczęście jest to odwracalne, ale przywrócenie mi normalnego czucia potrwa kilka miesięcy. Tak więc sami widzicie, nie ma żartów. Podsumowując: blokady tak, ale dla ludzi starszych, którzy nie kwalifikują się do operacji, u których doustne niesteroidowe leki przeciwzapalne nie przynoszą efektów, którzy nie przesadzają z aktywnością jak tylko poczują się lepiej. Jeżeli lekarz zleci nam blokadę, ZAWSZE pytajmy o powód takiej decyzji. NIE MOŻE BYĆ TO PODSTAWA LECZENIA, a jedynie sporadyczny środek, np po urazie, w trakcie czekania na operację itp. niestety wielu lekarzy uważa blokady jako złoty środek i stosuje jako podstawę leczenia:/ i pamiętajmy, jak już dostaniemy blokadę, uważajmy na zdrowie. Nie czujemy bólu, więc nawet możemy niewiedzieć kiedy nabawimy się kontuzji. Pozdrawiam i życzę rozwagi. wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: uwaga na blokady
PostNapisane: 6 lut 2010, o 20:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Dzięki, Kamila :-). Myślę, że Twoje ostrzeżenie włączy innym czerwoną lampkę we właściwym momencie.
Ech, to trochę tych blokad pobrałaś :-(. No i jak pacjenci mają ufać lekarzom, jeśli zdarzają się takie rzeczy, jak u Ciebie? Na szczęście chyba nie jest tak źle i wielu lekarzy jednak zdaje sobie sprawę, że blokada to tak naprawdę środek tymczasowy uśmierzający ból i stan zapalny a nie lekarstwo. I stosują je właściwie.

Ja miałam podobne doświadczenie nie ze sterydami, ale doustnymi środkami przeciwzapalnymi (Diclofenac) - gdy miałam obrzęk błony maziowej, pewna pani doktor przypisała mi takie tabletki w dużej dawce 2x dziennie na 2 miesiące. Tego typu tabletki też są dość szkodliwe i podobnie jak sterydy "oszukują" nas, że jesteśmy zdrowi. Oczywiście, czasem nie ma wyjścia i trzeba je brać. Jednak w moim przypadku połowa dawki przez tydzień wystarczyła, aby pozbyć się najgorszego stanu zapalnego a sprawę dokończyła rehabilitacja. No cóż, trudno zalecać niesubordynacje wobec zaleceń lekarza :-(, ale na pewno gdy się już choruje potrzebna jest świadomość i rozumienie tego, co lekarz robi.

Wierzmy, że Twoje kolanko dojdzie po tych przeżyciach do siebie, no i że trafisz do NAPRAWDĘ dobrych specjalistów.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: uwaga na blokady
PostNapisane: 6 lut 2010, o 20:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
No, a tutaj doświadczenia innych użytkowników:

Gremlin88 również odradza (Diprophos):
viewtopic.php?f=47&t=213&p=990#p990

Marles stosuje blokadę raz na rok:
viewtopic.php?f=3&t=211

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: uwaga na blokady
PostNapisane: 6 lut 2010, o 20:41 
Offline

Dołączył(a): 1 lut 2010, o 12:33
Posty: 28
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: przewlekłe bóle kolan od kilku lat, lekarze nie wiedzą co mi jest...
Masz rację Ewo, na szczęście lekarze już odchodzą od przesadnego stosowania blokad; szkoda tylko że nie wszyscy. Moja skromna rada, idąc do lekarza, nie bójmy się pytać jakie dokładnie leki nam przepisuje, jaka jest zasada ich działania, i jakie mają skutki uboczne. Jako pacjenci mamy prawo to wiedzieć. A jeżeli lekarz się wykręca i odmawia udzielenia takich informacji, twierdząc tylko że to bardzo dobry środek i napewno pomoże, proponuję zmienić lekarza. Co do doustnych Srodków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, faktycznie Ewo, na nie również powinniśmy uważać. Moja mama się na nich "przejechała" Nie pamiętam już nazwy leku, w każdym razie podobnie jak w Twoim przypadku przepisana dawka była zbyt duża a okres leczenie zdecydoweanie za długi. Skończyło się na poważnych problemach z nerkami i zaćmie polekowej:( W tym miejscu moja kolejna uwaga. zawsze czytajmy ulotki. jeżeli coś nam się nie zgadza, chociażby przepisana dawka leku jest inna niż w ulotce, poprośmy o radę farmaceutę lub lekarza. Niby banalna rzecz a może uchronić przed przykrymi konsekwencjami. Ale nie wszyscy lekarze są tacy żli;) Jast wielu naprawdę dobrych specjalistów, trzeba tylko poszukać:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: uwaga na blokady (i doustne środki przeciwzapalne)
PostNapisane: 6 lut 2010, o 21:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
No to dodałam jeszcze środki przeciwzapalne do tytułu wątku, skoro ten temat już wyszedł. Warto się postarać odnaleźć najmniejszą skuteczną dawkę. Bądźmy świadomymi pacjentami.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: uwaga na blokady
PostNapisane: 17 lut 2010, o 12:39 
Offline

Dołączył(a): 3 wrz 2009, o 12:42
Posty: 14
Lokalizacja: Toruń
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Chondro w obu kolanach.
Ewa Max-Kolanko napisał(a):
Ja miałam podobne doświadczenie nie ze sterydami, ale doustnymi środkami przeciwzapalnymi (Diclofenac) - gdy miałam obrzęk błony maziowej, pewna pani doktor przypisała mi takie tabletki w dużej dawce 2x dziennie na 2 miesiące.

No cóż, trudno zalecać niesubordynacje wobec zaleceń lekarza :-(, ale na pewno gdy się już choruje potrzebna jest świadomość i rozumienie tego, co lekarz robi.


Heh, to jak u mnie było. Pierwszy ortopedzio zapisał mi dwa opakowania nimesilu (60 saszetek), dwa razy dziennie. Pomijając obrzydliwość nimesilu (chyba tylko smecta i arthryl jest paskudniejszy) to po tygodniu rozbolał mnie żołądek. Poczytałam, poniuchałam i odstawiłam. Nimesil z tamtej "dostawy" skończył mi się 1,5 roku później - brałam okazjonalnie jeśli się pojawiły bóle (szczególnie na noc, żeby zasnąć). Masz rację Ewo pisząc, że ciężko namawiać niesubordynację, ale czasem trzeba z dystansem podchodzić do tego co nam zapisują. Ortopedę zmieniłam (z nimesilem zapisał mi artrosop i powiedział że chondro się wyleczy pffff!)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: uwaga na blokady (i środki przeciwzapalne)
PostNapisane: 21 lut 2010, o 02:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2009, o 02:45
Posty: 143
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Chondro II/III, lateralizacja rzepek,
artroskopia kolana lewego 2011. Zwyrodnienia "od zawsze", diagnozowana od 2008. Po artro szybkie "postępy" w obrębie kręgosłupa, liczne przepukliny wielo płaszczyznowe. Z górami koniec, na rowerku coraz trudniej...
Ponad 16 lat temu,po pierwszych poważnych stanach zapalnych i obrzękach rozpoczęłam przygodę ze środkami przeciwzapalnymi. Zaczęłam od metindolu ( doustnie i w maści), potem różne: i Dicklofenac, i Nimesil. Wkrótce stosowałam je też ze względu na bóle kręgosłupa. Zazwyczaj doraźnie ale był to podstawowy "kosmetyk" na wypady w góry, piesze wycieczki. Rok temu pani reumatolog poinformowała mnie, że takie leki wykazują skuteczność w dłuższej kuracji ciągłej. Więc posłusznie przez 40 dni wsuwałam Nimesil i Arthryl. Sama domyśliłam się,że niepotrzebnie co potwierdził ortopeda. Zaleczenia stanów zapalnych a leczenie zmian zwyrodnieniowych to dwie różne rzeczy. To prosta droga do blokady mózgu :!: , nie zauważamy i nie leczymy rzeczywistych postępów choroby :( .
Na szczęście mój żołądek zniesie wiele ;) , od miesiąca rozkoszuje się Arthrylem i Structum z dodatkiem antybiotyku na infekcję zatok. :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: uwaga na blokady (i środki przeciwzapalne)
PostNapisane: 25 lut 2010, o 18:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Aniu, czyli jeśli dobrze Cię rozumiem, taka długotrwała kuracja miałaby ewentualnie sens w leczeniu choroby zwyrodnieniowej? Ufff.... dobrze, że na razie nie musimy się do czegoś takiego uciekać :-).

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: uwaga na blokady (i środki przeciwzapalne)
PostNapisane: 31 gru 2012, o 09:37 
Offline

Dołączył(a): 30 gru 2012, o 14:16
Posty: 6
Typ użytkownika: Sympatyk
Na blokady trzeba bardzo uważać.
Zbyt duża ich ilość prowadzi do efektu tzw. " miękkiej klamki "
pozdrawiam
I.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: uwaga na blokady (i środki przeciwzapalne)
PostNapisane: 31 gru 2012, o 14:26 
Offline

Dołączył(a): 19 wrz 2010, o 23:39
Posty: 178
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: złamanie i zwichnięcie rzepki
zwapnienie przyczepu troczka przyśrodkowego, chondromalacja II,
boczne ustawienie rzepki
Mi kiedyś lekarz powiedział, że każda blokada sterydowa osłabia staw, więc póki działa rehabilitacja to należy ją stosować, a w przypadku kontuzji i urazów, gdy nie wiadomo, co się z naszym stawem stało nie należy go używać, ponieważ raz, że osłabia, a dwa powoduje, że trudniej wykonać zabieg jeśli taki okazałby się konieczny, bo fałszuje obraz po jakimś czasie.

_________________
"zawsze ma się wybór, a dróg jest wiele"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL