forum o naszych kolanach

Teraz jest 19 mar 2024, o 12:57

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Siłownia
PostNapisane: 20 gru 2009, o 11:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Pisaliśmy już o urządzeniach, które na siłowni lepiej omijać, a w każdym razie podchodzić do nich ostrożnie i ogólnie ćwiczenia siłowe otoczone są nimbem dość niebezpiecznych, ale przy odrobinie rozsądku i świadomości na pewno mogą przynieść pożytek chorym kolanom. Niektórzy rehabilitanci włączają siłownię do swoich programów. Ja nigdy "skierowania" na siłownie nie dostałam, ale był okres, że odwiedzałam ją mniej więcej raz na tydzień i muszę przyznać, że NIGDY sobie nie zaszkodziłam, a wręcz przeciwnie - co najmniej parę razy już na drugi dzień po ćwiczeniach kolana spisywały się znacznie lepiej.

Moje ćwiczenia wyglądały tak:
Generalna zasada: unikałam "pakowania", obciążenia dobierałam tak, aby były odczuwalne, ale bez "stękania".
Używałam następujących maszyn:
  1. Kiler (viewtopic.php?f=48&t=114) - ćwiczenia izometryczne czworogłowych jak opisałam w tym wątku.
  2. Klasyczne maszyny na odwodziciele i przywodziciele ud
    Obrazek
  3. Tylna strona uda
    Obrazek
  4. Mięśnie pośladkowe i dolnej części grzbietu w leżeniu (jeszcze nie znalazłam zdjęcia).
  5. Czasami mięśnie pośladkowe w klęku
    Obrazek
    Jednak właśnie ze względu na konieczność klęczenia - raczej rzadko. Lepiej wybrać urządzenie z inną pozycją.
  6. Ćwiczenia mm. łydek - stawanie na palcach na jednej nodze (nie korzystałam z maszyn)

Hmmmm... to chyba wszystko. Oprócz tego robiłam oczywiście inne ćwiczenia nie związane z nogami.
Ćwiczyłam po prostu wszystkie mięśnie starając się unikać obciążania kolan. Gdy trochę się już dowiedziałam o bocznym przyparciu rzepki zwiększyłam trochę ilość ćwiczeń na czworogłowe i przywodziciele.
Po każdej sesji starałam się porozciągać (gdy dowiedziałam się o rozciąganiu ;-))
Działało całkiem fajnie i myślę, że to jest całkiem bezpieczny zestaw, skoro nigdy nie zaszkodził moim dość steranym kolankom :-).

Jakie są Wasze doświadczenia z siłownią? Szczególnie dobrze byłoby wiedzieć, jakie są zalecenia rehabilitantów w tej dziedzinie.

Acha, powinnam chyba nadmienić, że zdjęcia pochodzą ze strony firmy Olimp (http://www.olimp-cardio.pl/) :-)

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Siłownia
PostNapisane: 8 sty 2010, o 20:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Dorzucam informację montanki o bardzo podobnych ćwiczeniach zaleconych przez rehabilitanta. Tylko killer wykorzystywany jest w tradycyjny sposób - być może zależy to od stanu kolan, ale tym chorym ja z uporem odradzam.

Warto też dla porządku - dorzucić, czego należy unikać (no chyba, że jest się pewnym, co się robi, a kolanka są we w miarę dobrym stanie).
- stepper
- bieganie na bieżni
- duże obciążenia na rowerku
- przysiady ze sztangą
- ergometr

Jeśli macie swoje typy dorzućcie :-).

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Siłownia
PostNapisane: 8 sty 2010, o 20:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Acha, w przypadku stwierdzonego bocznego przyparcia warto trochę więcej pomęczyć czworogłowe (killer) i przywodziciele - czyli mniej więcej tak jak w innych zestawach.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Siłownia
PostNapisane: 25 sty 2010, o 02:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2009, o 02:45
Posty: 143
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Chondro II/III, lateralizacja rzepek,
artroskopia kolana lewego 2011. Zwyrodnienia "od zawsze", diagnozowana od 2008. Po artro szybkie "postępy" w obrębie kręgosłupa, liczne przepukliny wielo płaszczyznowe. Z górami koniec, na rowerku coraz trudniej...
Mądre korzystanie z siłowni-jestem za.Kiedy zaczynałam karierę siłacza dorobiłam się pierwszego (1994 r.) poważnego zapalenia (siłownia nie była przyczyną): opuchnięcia, sztywność, ból. W niewielkim stopniu korzystałam z farmakologii i fizykoterapii. Po ustąpieniu tych objawów nastąpiło zesztywnienie stawów kolanowych. Zginanie powyżej 90 st powodowało ostry ból. Jednak bez problemu mogłam chodzić i biegać.Trwało to dwa lata Zauważyłam, że ćwiczenia siłowe usprawniające więzadła i mięśni otaczających staw poprawiły ruchomość. To z kolei pozwoliło mi na codzienne , systematyczne, na granicy bólu, milimetr po milimetrze z pozycji klęczącej przechodzić do siadu. Po ok. 1.5 r. wróciła pełna ruchomość stawów. Mój obecny problem jest nieco inny ale znowu mam intuicyjną potrzebę ćwiczeń i stretchingu. Trudno mi się zebrać dzisiaj na siłownię, ale jestem przekonana, że omówionej dolegliwości na wiele lat pozbyłam się tylko dzięki ćwiczeniom siłowym.Były oczywiście i takie, które mi szkodziły :cry: .Kolejnym razem postaram się przedstawić tę autoterapię i wypowiedzieć w temacie konkretniej.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Siłownia
PostNapisane: 25 sty 2010, o 22:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
To bardzo ciekawe - napisz o tych ćwiczeniach. Ja żałuję, że wcześniej nie zauważyłam pozytywnego wpływu siłowni na kolana - nie chodziłam na nią aż tak często, a byłam w sumie bardzo blisko całkiem niezłej rehabilitacji (z braku tej profesjonalnej). Gdyby człowiek miał trochę świadomości... :roll: .

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Siłownia
PostNapisane: 30 sty 2010, o 00:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2009, o 02:45
Posty: 143
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Chondro II/III, lateralizacja rzepek,
artroskopia kolana lewego 2011. Zwyrodnienia "od zawsze", diagnozowana od 2008. Po artro szybkie "postępy" w obrębie kręgosłupa, liczne przepukliny wielo płaszczyznowe. Z górami koniec, na rowerku coraz trudniej...
Z większości opisanych urządzeń korzystałam w różnym zakresie. Z killera mniej. Traktowałam siłownię ogólnorowzwojowo ale i potrafiłam przyładować :ugeek: .W czasie przedstawionych problemów z kolanem ( a więc dawno) nadużywałam tzw. suwnicy oznaczonej na podanym przez ciebie linku jako GO23. Patrząc na urządzenie dzisiaj mogłabym mu przypisać wszystkie wady killera. Być może i pomagałam, i szkodziłam sobie jednocześnie.Od dwóch lat z hakiem nie ćwiczę ale właśnie dostałam na 1 miesiąc karnet na siłownię (wrocławski Gymnasion) i spróbuję raz jeszcze. Dobrze, że na takich forach możemy podkształcić się w temacie.Ponadto zdaję się na intuicję i granice, które wyznacza ból. Dodam, że wciąż jestem poddawana zabiegom fizykoterapeutycznym i leczeniu Arthrylem+ Structum.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Siłownia
PostNapisane: 2 lut 2010, o 00:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2009, o 02:45
Posty: 143
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Chondro II/III, lateralizacja rzepek,
artroskopia kolana lewego 2011. Zwyrodnienia "od zawsze", diagnozowana od 2008. Po artro szybkie "postępy" w obrębie kręgosłupa, liczne przepukliny wielo płaszczyznowe. Z górami koniec, na rowerku coraz trudniej...
Rozpoczęłam ćwiczenia na siłowni. O dziwo, trener zalecił mi przede wszystkim suwnicę. Trener nie jest rehabilitantem. Jeżeli to pomyłka to może mnie ktoś oświeci zanim sobie zaszkodzę. :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Siłownia
PostNapisane: 4 lut 2010, o 10:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Ja nie rozmawiałam na temat suwnicy z żadnym rehabilitantem, ale dla mnie to nie jest ćwiczenie dla chorych kolan, szczególnie jeśli doprowadzamy do zgięcia większego niż 90 st. W sumie bardzo podobne do przysiadu - może można próbować małych kątów zgięcia i niezbyt dużych obciążeń. Ale ja wycofałam je całkowicie ze swojego zestawu - na siłowni robię tylko ćwiczenia bez obciążania kolan.

Jeśli chodzi o instruktorów to osobiście stosuję zasadę ograniczonego zaufania (choć oczywiście można się dowiedzieć pożytecznych rzeczy). Oni nie są specjalistami.

Ps. Ładne zdjęcie, Aniu :-)

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Siłownia
PostNapisane: 10 lut 2010, o 17:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2009, o 02:45
Posty: 143
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Chondro II/III, lateralizacja rzepek,
artroskopia kolana lewego 2011. Zwyrodnienia "od zawsze", diagnozowana od 2008. Po artro szybkie "postępy" w obrębie kręgosłupa, liczne przepukliny wielo płaszczyznowe. Z górami koniec, na rowerku coraz trudniej...
Z suwnicy zrezygnowałam. :? Poćwiczyłam trochę na killerze ( dwie sesje), bardzo ostrożnie, niewiele powtórzeń.Podczas ćwiczeń nie odczuwałam bólu, lekkie napięcie przedniej części rzepki. Ale po powrocie do domu i nastąpił regres, mam od trzech dni olbrzymie trudności w chodzeniu. Czuje naciski i ból zwłaszcza tuż pod pod rzepką.Może to skutek ćwiczeń rozciągających przedniej części uda w pozycji stojącej z przyciąganiem stopy do pośladka http://www.exrx.net/Stretches/Quadriceps/Standing.html. Uparłam się na te pozycję bo opór i ból ( w kolanie, nie mięśnia uda) pojawiają po zgięciu do ok. 45 st. Na leżąco idzie mi łatwiej.
Trudno mi powiedzieć co bardziej szkodzi: ćwiczenia na killerze czy nieumiejętne rozciąganie.
Postanowiłam zrezygnować z wszelkich ćwiczeń na maszynach angażujących kolana, bez nadzoru rehabilitanta. :!:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Siłownia
PostNapisane: 12 lut 2010, o 00:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2009, o 02:45
Posty: 143
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Chondro II/III, lateralizacja rzepek,
artroskopia kolana lewego 2011. Zwyrodnienia "od zawsze", diagnozowana od 2008. Po artro szybkie "postępy" w obrębie kręgosłupa, liczne przepukliny wielo płaszczyznowe. Z górami koniec, na rowerku coraz trudniej...
Mądry Polak po szkodzie? Straszny regres trwa :cry: , ledwo powłóczę nogami, strasznie strzyka.Od dwóch lat nie byłam w tak złym stanie.Gdyby nie fakt, że od poniedziałku rozpoczynam krioterapię i gimnastykę już poleciałabym do lekarza.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL