forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 20:59

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Przypadek Zielonej ... z zerwanym ACL
PostNapisane: 11 mar 2011, o 12:06 
Offline

Dołączył(a): 9 mar 2011, o 10:38
Posty: 14
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: krótko: 3 x ACL, bez łąkotek, ponoć bez chrząstki, dwa razy skrobanie rzepki i gronkowiec szpitalny w gratisie itp.
...na baletach:)
...długo diagnozowali, potem artro diagnostyczna, cos koło 6-7 miesięcy i zabieg pierwszego przeszczepu który wytrzymał ok 6 lat, wróciłem do sportu i wtedy najłatwiej znowu o zerwanie, czworogłowego nigdy nie odbudujesz w 100%, jest zasada że więzadło krzyżowe odpowiada za siłę czworogłowego również, zerwanie więzadeł i zabieg to osłabienie czworogłowego (chodzenie o kulach itd.) czyli odbudowa ale i równiez wpływ więzadeł na mięsień....ketonal, butapirazol i opaska elastyczna tak się czeka na zabieg:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Przypadek Zielonej ... z zerwanym ACL
PostNapisane: 11 mar 2011, o 12:39 
Offline

Dołączył(a): 20 kwi 2010, o 20:28
Posty: 17
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Uraz skrętny kolana. Subtotalne uszkodzenie ACL. Chondromalacja II-III kłykcia przyśrodkowego udowego kolana prawego. Po artroskopii (16.04.2010) - usunięto interponującą część fragmentu ACL H23-80.26. Przed rekonstrukcją ACL
Miałeś może styczność z osobami, które nie robiły rekonstrucji? Jak ich kolanka?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Przypadek Zielonej ... z zerwanym ACL
PostNapisane: 12 mar 2011, o 00:27 
Offline

Dołączył(a): 9 mar 2011, o 10:38
Posty: 14
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: krótko: 3 x ACL, bez łąkotek, ponoć bez chrząstki, dwa razy skrobanie rzepki i gronkowiec szpitalny w gratisie itp.
....jak nie uprawiały wyczynowo sportu...to po co przeszczep?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Przypadek Zielonej ... z zerwanym ACL
PostNapisane: 16 mar 2011, o 23:21 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2011, o 22:21
Posty: 7
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: kolano lewe-2 x Acl,4 x Artro,2x łąkotka boczna.
Istotną rzeczą przy przeszczepach ACL jest metoda wykonania mocowania jej autonomiczność lub jej brak.A po przeszczepie rehabilitacja to ona gwarantuje powrót mięśni do stanu sprzed urazu-zabiegu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Przypadek Zielonej ... z zerwanym ACL
PostNapisane: 28 mar 2011, o 15:22 
Offline

Dołączył(a): 20 kwi 2010, o 20:28
Posty: 17
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Uraz skrętny kolana. Subtotalne uszkodzenie ACL. Chondromalacja II-III kłykcia przyśrodkowego udowego kolana prawego. Po artroskopii (16.04.2010) - usunięto interponującą część fragmentu ACL H23-80.26. Przed rekonstrukcją ACL
kowal510 napisał(a):
Istotną rzeczą przy przeszczepach ACL jest metoda wykonania mocowania jej autonomiczność lub jej brak.A po przeszczepie rehabilitacja to ona gwarantuje powrót mięśni do stanu sprzed urazu-zabiegu.


Możesz doprecyzować sformułowanie "metoda wykonania mocowania jej autonomiczność lub jej brak" tzn. co?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Przypadek Zielonej ... z zerwanym ACL
PostNapisane: 28 mar 2011, o 22:59 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2011, o 22:21
Posty: 7
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: kolano lewe-2 x Acl,4 x Artro,2x łąkotka boczna.
Mocowanie autonomiczne przeszczepu to takie w którym otwory wierci się w miejscu po uszkodzonym więzadle przybliżając przeszczep do zerwanego oryginalnego własnego więzadła.Nie każda metoda z założenia jest autonomiczna.A z kolei metoda nie gwarantuje prawidłowego wiercenia otworów a to jest sztuka którą niestety nie każdy ortopeda posiadł.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Przypadek Zielonej ... z zerwanym ACL
PostNapisane: 29 mar 2011, o 09:44 
Offline

Dołączył(a): 20 kwi 2010, o 20:28
Posty: 17
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Uraz skrętny kolana. Subtotalne uszkodzenie ACL. Chondromalacja II-III kłykcia przyśrodkowego udowego kolana prawego. Po artroskopii (16.04.2010) - usunięto interponującą część fragmentu ACL H23-80.26. Przed rekonstrukcją ACL
Dzięki za "doprecyzowanie". Jednym słowem im bardziej doświadczony ortopeda w rekonstrukcjach, tym mniejsze ryzyko "spartolenia".

A wracając do mojej kwalifikacji.
Jestem zakwalifikowana do rekonstrukcji, ale nie podjęta została decyzja co do terminu. Jak to ładnie ujął ortopeda kwalifikujący: "Rekonstrukcja nie jest u Pani konieczna, ale w perspektywie czasu jest nieunikniona. Kolano jest stabilne, szufladka minimalna, mięśnie wydają się ok." Natomiast cała rozmowa o szczegółach operacji, możliwych powikłaniach, oraz zasadności rekonstrukcji była raczej zniechęcająca niż podbudowująca.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Przypadek Zielonej ... z zerwanym ACL
PostNapisane: 29 mar 2011, o 11:29 
Offline

Dołączył(a): 16 sie 2010, o 20:12
Posty: 375
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Podziwiam fachowość tegoż doktora :) I trzymam kciuki za kolano :) Oby tak dalej :) Bardzo pozytywnie brzmi Twoja historia :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Przypadek Zielonej ... z zerwanym ACL
PostNapisane: 20 paź 2011, o 13:26 
Offline

Dołączył(a): 20 paź 2011, o 13:24
Posty: 1
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Witam,
Poprzedniego lata niestety stanąłem dość niefortunnie i uszkodziłem więzadła. Na początku oczywiście zapewniano mnie, że to nic poważnego i szybko przejdzie – mimo zastosowania leczenia ból nie zniknął. Próbowałem wielu rzeczy, ale prawdziwym rozwiązaniem moich boleści okazała się dopiero terapia PST. Więcej info o PST znajdziecie na http://www.pst-polska.pl/ Gorąco polecam!
L


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Przypadek Zielonej ... z zerwanym ACL
PostNapisane: 29 maja 2012, o 00:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2012, o 23:35
Posty: 7
Lokalizacja: Warszawa
Typ użytkownika: Profesjonalista
Mój problem: Actimedica Klinika Nowoczesnej Rehabilitacji
Krzysztof Adamowicz
ul.1-go Sierpnia 36B
02-134 Warszawa
www.actimedica.pl
kontakt@actimedica.pl
tel. 501 131 727
Zielona napisał(a):
Witam kolankowców!

No i minął ponad rok od zerwania ACL.
Po dwóch miesiącach intensywnej rehabilitacji po artroskopii diagnostycznej zaczęłam normalnie funkcjonować. Kolano nie boli, nie ucieka ale ... nie gram w siatkówkę, nie jeżdżę na nartach, ze strachu, że moje kolanko tego nie udźwignie i całkiem się załatwię.
W ubiegłym roku w szpitalu zapisali mnie do "kolejki" na rekonstrukcję ACL.
Zdążyłam już zapomnieć, że mnie czeka i dzisiaj zadzwonili ze szpitala, że na 24 marca mam zaplanowaną kwalifikację a potem w okresie tygodnia, dwóch - rekonstrukcję ACL.

No i mam zgryza. Boję się i waham czy poddawać się rekonstrucji, skoro jest wszystko ok?


Witaj,
Trudno przecenić funkcję jaką pełni ta struktura. WKP odpowiada w bardzo dużym stopniu za stabilność i prawidłowe funkcjonowanie kolana. Zapobiega ono wysuwaniu się goleni do przodu względem kości udowej, ogranicza rotację goleni, oraz stabilizuje kolano w płaszczyźnie czołowej. Zapewnia wreszcie warunki do prawidłowego funkcjonowania łąkotek oraz chrząstek.

Nieprawidłowo funkcjonujący staw zaczyna zużywać się w przyśpieszonym tempie. Nawet normale funkcjonowanie, które wiąże się przeciętnie z wykonaniem ok. 1,5 mln kroków rocznie (nie mówiąc już o uprawianiu sportu), doprowadza do całkowitego zniszczenia kolana i konieczności stosowania protez już w ciągu kilkunastu lat. Początkowo pojawiają się nawracające wysięki do stawu kolanowego, "uciekanie" kolana oraz zaniki mięśniowe. Uszkodzeniu ulegają łąkotki i chrząstka na powierzchniach stawowowych doprowadzając do blokowania kolana i rozwinięcia masywnych zmian zwyrodnieniowych.

Wybór jest trudny

3mam kciuki


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL