forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 16:32

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Sprawdź stopy i kręgosłup...
PostNapisane: 30 gru 2009, o 23:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2009, o 02:45
Posty: 143
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Chondro II/III, lateralizacja rzepek,
artroskopia kolana lewego 2011. Zwyrodnienia "od zawsze", diagnozowana od 2008. Po artro szybkie "postępy" w obrębie kręgosłupa, liczne przepukliny wielo płaszczyznowe. Z górami koniec, na rowerku coraz trudniej...
Czytałam, że problemy z kolanem mogły zostać spowodowane jego nieprawidłowym ustawieniem a te wadami w budowie stopy, odcinków kręgosłupa itp. Kolejność schorzeń może następować w dowolnym wariancie. zazwyczaj choroby zwyrodnieniowo-stawowe idą w parze (lub szeregu, jak u mnie). Uczucie bardziej długotrwałego "rozluźnienia" kolana czułam po terapulsie, krioterapii i intensywnej jeździe na rowerze 8-) . Zaznaczam, że nie walczę z bólem ale o możność normalnego poruszania się. Niedawno, kupiłam wkładkę trekkingową firmy Trezeta. Zwyczajną, z gumowymi wypustkami, za jedyne 20 pl. Ot, po prostu miałam już wytartą. Włożyłam ja do butów używanych na co dzień i prawie natychmiast zauważyłam ulgę w stawie kolanowym i dłużej niż zwykle mogę być aktywna w pozycji stojącej.To było dla mnie niespodziewane doświadczenie :o . Wydawało mi się, że akurat stopy i nadgarstki mam zdrowe. Na stronie internetowej firmy wyczytałam, że z wiekiem zaczynamy inaczej stopę ustawiać i to może powodować nacisk na kolana, tarcia itd. Coś w tym jest... Czy ktoś ma podobne doświadczenia z układem wkładka-kolano?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sprawdź stopy i kręgosłup...
PostNapisane: 2 sty 2010, o 12:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Tak, Aniu - bardzo trafna uwaga. Gdy bolą kolana trzeba sprawdzić, jak funkcjonują stopy i kręgosłup. Parę razy czytałam, że odpowiednie wkładki mogą wręcz zniwelować problemy z kolanami (najlepiej na tym znają się biegacze, u których nieprawidłowości w pracy stopy bardzo mocno odbijają się na kolanach, u nas pisał o tym tygrysek). To samo dotyczy kręgosłupa - wkrótce przytoczę tu co najmniej 2 opinie fachowców na ten temat.
Sama mam płaskostopie poprzeczne i staram się nosić odpowiednie wkładki, ale jakichś zauważalnych efektów nie widzę. Zwracam też uwagę na kręgosłup i paru fachowców nad nim pracowało (z racji pracy siedzącej sam kręgosłup też wymaga troski), ale znowu w moim przypadku nie widzę bezpośredniego związku między kręgosłupem i kolanami. Tak czy inaczej NA PEWNO warto zwrócić na to uwagę - szczególnie w przypadku trudnego do zdiagnozowania bólu kolan.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sprawdź stopy i kręgosłup...
PostNapisane: 2 sty 2010, o 12:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Inna sprawa, że niestety BARDZO rzadko fachowcy zwracają uwagę na te sprawy (tzn. badają nie tylko kolana, ale stopy, kręgosłup, chód). A jeszcze rzadziej informują o wnioskach. Przynajmniej tak było w moim przypadku.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sprawdź stopy i kręgosłup...
PostNapisane: 10 sty 2010, o 00:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Oto obiecana informacja na ten temat:
Pochodzi z http://biegajznami.pl/forum/viewtopic.p ... ht=#726293

Cytuj:
Niestety nawet dobrzy ortopedzi nie wierzą ,że problemy z kolanami nie są zwiążane bezpośrednio z kolanem . Jeżeli nie było urazu kolana (skręcenie ,zwichnięcie rzepkiu szkodzenie łękotek...) to bóle kolana są najczęściej odbiorcą bólu.Tzn. Przeciążone mięśnie obręczy biodrowej czy odc.L-L kręgosłupa ,ale ból w kolanie .I tak leczenie kolana jest bez efektu.Jako ortopeda z prawie 20 letnim stażem mogę to napisać.Od 3 lat pracuję też jako terapeuta manualny i wszystkim użytkownikom tej strony radzę ,-w razie niejasności diagnozy (po badaniu,USG) nie szukać już 2-go ortopedy ,tylko poszukać kogoś kto umie pracować technikami energii mięśniowej i z kręgosłupem .To jest szansa (nie ma gwarancji).Udało mi się pomóc wielu sportowcom ,chociaż nie wszystkim w 100%.Przez te 3 lata terapii manualnej ,zastanawiam się jak to możliwe ,że przez 15 lat jako ortoperda nie zetknąłem się z takim (lepszym)sposobem leczenia. Podaję tel.kontaktowy 601.66.55.87 Może uda mi się pomóc ,albo podpowiem kto mógłby pomóc.Pozdr


Bardzo podobną wypowiedź widziałam na forum rehabilitacja.pl, ale niestety nie umiem jej teraz odszukać.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sprawdź stopy i kręgosłup...
PostNapisane: 10 sty 2010, o 11:55 
Offline

Dołączył(a): 18 sie 2009, o 22:50
Posty: 91
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
A ja moge potwierdzic, ze wypowiadajacy sie Pan wie o czym mowi. Sama sie u niego leczylam :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sprawdź stopy i kręgosłup...
PostNapisane: 15 sty 2010, o 20:42 
Offline

Dołączył(a): 18 lis 2009, o 19:21
Posty: 48
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: nadmierna lateralizacja oraz obustronne boczne przyparcie rzepek.
A ja właśnie zamówiłam wkładkę na indywidualny wymiar. Jak usłyszałam jej koszt, myślałam, że zemdleję. Mialam dzis kupić buty i zahaczyłam o tę manufakturkę ortopedyczną. W ten sposób pieniądze na buty poszły na wkładki :/ 208 PLN (myślę, że buty nawet tyle by nie kosztowały). CHyba upadłam na głowę.
Ale wiedząc, że różnica między długością moich stóp to 0.5 cm, pomyslalam, ze nie kupię wkładek z korka u faceta na stole. Odbiór - 10 lutego. Swoją drogą to bardzo ciekawe doświadczenie. Widziałam swoje stópki na monitorze, wymierzyli mnie, "odcisnęli" na trzech różnych podłożach, statycznie i w ruchu.
Mam nadzieję, że ta niebotyczna cena trochę mi złagodzi trudy stąpania po ziemi (podobno płaskostopie poprzeczne i na pewno halux).


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sprawdź stopy i kręgosłup...
PostNapisane: 16 sty 2010, o 15:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
No to pojechałaś bo bandzie, Agnieszko :-). Ale wszystkiego trzeba próbować. I ja się zastanawiałam nad takimi wkładkami, ale ostatecznie ulokowałam pieniądze w innych usługach medycznych ;-). Daj koniecznie znać jak te cuda się spisują. No i niech się spisują świetnie!!!

Aneeke, a może napiszesz coś więcej o panu Arturze S. w dziale "Gdzie się leczyć"? - sporo kolanowców jest w Twojej okolicy - może skorzystają?

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sprawdź stopy i kręgosłup...
PostNapisane: 16 sty 2010, o 17:49 
Offline

Dołączył(a): 18 lis 2009, o 19:21
Posty: 48
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: nadmierna lateralizacja oraz obustronne boczne przyparcie rzepek.
Obudziłam się dziś w nocy z myślą "co ja najlepszego zrobiłam?". No ale stało się. To moje płaskostopie jest podobno duże, więc pewnie nie od rzeczy będzie zająć się sobą od "parteru". Nawet jeśli ból kolan nie do końca okaże się być z tym związany. Poza tym te wkładki to zalecenie lekarskie;) Inne zalecenie - za przeproszeniem - olałam (Arthryl), więc przynajmniej sumienie trochę oczyszczę. Zrobiłam to też tak trochę dla świętego spokoju, wyobrażając sobie dalsze próby pytania, szukania, porównywania cen, przedłużającego się czekania... Mam teraz z głowy, a 50% do zapłacenia po następnej pensji ;)

Dodam jeszcze, że ortopeda oczywiście nie obejrzał moich stóp z własnej inicjatywy. Poprosiłam go o to po lekturze tego wątku. Ale rzucił tylko okiem na stopy przez rajstopy i powiedział "ma pani tendencje". Tymczasem technik od wkładek uważa, że to płaskostopie jest duże. Na szczęście nie mam platfusa, to podobno co innego, choć zawsze utożsamiałam te pojęcia.

Pozdrawiam bardzo ciepło!

agn.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sprawdź stopy i kręgosłup...
PostNapisane: 16 sty 2010, o 18:13 
Offline

Dołączył(a): 18 sie 2009, o 22:50
Posty: 91
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Cos tam juz pisalam w watku o moim kolanie. Ow doktor ma bardzo fajnie zrobiona stronke, opisuje wszyskie metody, ktorych uzywa, wiec mysle, ze najlepiej bedzie podac linka, co zaraz zrobie :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sprawdź stopy i kręgosłup...
PostNapisane: 21 lut 2010, o 04:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2009, o 02:45
Posty: 143
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Chondro II/III, lateralizacja rzepek,
artroskopia kolana lewego 2011. Zwyrodnienia "od zawsze", diagnozowana od 2008. Po artro szybkie "postępy" w obrębie kręgosłupa, liczne przepukliny wielo płaszczyznowe. Z górami koniec, na rowerku coraz trudniej...
Mój ortopeda już "na oko" określił moje ,wydawało się zgrabne nóżki, jako iksowate. Zwężenie szpary przyśrodkowej mogło wyrzeźbić je w tym kierunku. Stóp i kręgosłupa już nie oglądał mimo, że miałam przygotowane portfolio. Stopy mam prawidłowo, wysoko wysklepione. Jedynie prawa trochę się już płaszczy i tam rozwija się okazały haluks. Moje problemy dotyczą prawego kolana w w większym stopniu. Równolegle skolioza kręgosłupa w części lędźwiowej spowodowała zwyrodnienia tamże a w dalszej kolejności objaw strunowy a potem zwyrodnienie i zwężenia kręgów kręgosłupa szyjnego. Utrzymanie prawidłowej postawy stojącej lub siedzącej jest niemożliwe, bolesne. Bardzo prawdopodobne, że gwoździem do stawu była psująca się sylwetka powodując przeciążania wybranych części odnóży. Obecnie zaparłam się na gimnastykę ogólnorozwojową i przywracaniem właściwym mięśniom ich pierwotnych funkcji.
Wspomagam się radami i artykułami przytaczanymi na forum.
Ale młodą jałówką moja mama już dawno mnie nazwała... ;) Czy mięśnie jeszcze drgną? :oops:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 22 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL