forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 17:22

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Sprawdź stopy i kręgosłup...
PostNapisane: 25 lut 2010, o 18:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Ho, ho, Aniu - to masz trochę problemów. Przypomina mi to trochę moje, bo ja i cierpię czasami mocno z powodu kręgosłupa. Nie diagnozowałam tego jakoś bardzo dokładnie (ile się można diagnozować?), ale na razie optymistycznie zakładam, że są to raczej bóle pochodzenia mięśniowego - od przeciążania siedzeniem i stresu. Staram się w każdym razie dbać o jego higienę (o ile to jest możliwe w pracy biurowej), ćwiczyć, a czasami uciekam się do usług masażystów. Na razie daję radę :-).
W każdym razie jestem przekonana, że koniecznie trzeba zadbać również o kręgosłup. Problem tylko w tym, że gdy człowiek dba i kolana i o kręgosłup, to już naprawdę zajmuje strasznie dużo czasu (że o pieniądzach nie wspomnę). A przecież nie można się zajmować tylko sobą...

W każdym razie jeden pan doktor, gdy napomknęłam z niesmakiem, że ostatnio nic nie robię tylko się rehabilituję, pocieszył mnie: "Proszę się nie martwić, każdy przechodzi w życiu taki okres" :D .

No i jeszcze jedna sprawa - w czasie jednej wizyty lekarskiej zazwyczaj nie starcza czasu, aby lekarz zajął się i kolanami i kręgosłupem i np. biodrem jak w moim przypadku. Kto poświęci pacjentowi godzinę albo więcej???

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sprawdź stopy i kręgosłup...
PostNapisane: 2 mar 2010, o 00:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2009, o 02:45
Posty: 143
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Chondro II/III, lateralizacja rzepek,
artroskopia kolana lewego 2011. Zwyrodnienia "od zawsze", diagnozowana od 2008. Po artro szybkie "postępy" w obrębie kręgosłupa, liczne przepukliny wielo płaszczyznowe. Z górami koniec, na rowerku coraz trudniej...
A propos nowego wątku viewtopic.php?f=47&t=239
Zawsze wydawało mi się ( i wydaje) , że stopy mam prawidłowo zbudowane, dobrze wysklepione. W wieku 18 lat parę razy skręciłam kostki, lekkie obrzęki mam do dzisiaj. Równie młodo dorobiłam się haluksów.Po trzydziestce, dwukrotnie pojawiła się bolesność prawego śródstopia utrudniająca chodzenie. Po jakimś czasie 2-3 tyg. dolegliwości ustępowały, leczyłam maścią metindol. Liczę dziś 53 wiosny :oops: . Jednak problemy z kolanami, potem zwyrodnienia części lędźwiowej kręgosłupa i odcinka szyjnego pojawiły się właśnie po trzydziestymktórymś roku życia.
Od lat nosze bardzo wygodne obuwie, żadnych obcasów,ostatnio używam wkladek. Haluksy nie dokuczają, stopy nie bolą,prawa lekko się spłaszczyła.Ale chodząc staram się stawiać stopy na zewnętrznych krawędziach (kolana!).
Dopiero dzisiaj łączę to w pewną całość tylko po co mi teraz ta wiedza? ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sprawdź stopy i kręgosłup...
PostNapisane: 2 mar 2010, o 10:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Wrzucam całą wypowiedź Moniki na temat stóp - żeby się nie zagubiła :-).

mon72 napisał(a):
No właśnie stopy. Nie do końca rozumiem opis ścierania obcasa u milvaa ale postaram sie nakreślić ogólnie o co chodzi. Podczas wieloletnich doświadczeń z kolankowcami zauważyłam, ze jakieś 60-80% z tych osób ma połączona dysfunkcję kolan ze złym ustawieniem stawów skokowych lub całej stopy. Może być sytuacja, ze prawdziwego płaskostopia podłużnego nie ma ale koślawi się (wygina do środka) sama kostka. Taka sytuacja sprzyja z kolei koślawieniu kolan i przez to nierównomiernemu obciążaniu stawu kolanowego a w sytuacjach ekstremalnych (sporty, upadki) predysponuje do urazy skrętnego z koślawieniem (tu najczęściej naciąga się więzadło piszczelowe lub w gorszej sytuacji dochodzi do uszkodzenia acl a często łąkotki przyśrodkowej). Dlatego tak bardzo zwracamy uwagę podczas wykonywania ćwiczeń na osiowe ułozenie całej kończyny. Biodro, kolano i kostka MUSZA być w jednaj linii. Zazwyczaj u tych osób jest to sytuacja mało komfortowa, musza sie niejako w dwójnasób starać (pomocna jest komenda obciążania mocniej zewnętrzną krawędź stopy, przesuwanie kolana na zewnątrz). Jeśli koslawienie jest minimalne, korekcja podczas ćwiczeń wystarcza. Jeśli problem jest głębszy - odsyłam pacjentów po wkładki. I tu tez sa rózne pomysły. Czasem wystarcza zwykłe scholowskie(np), kupione w markecie ale zawsze bardziej polecane są te robione na zamówienie - termoplastyczne (w Katowicach na Żelazej, w Warszawie Ortoreh).


Ja właśnie mam zwyczaj chodzić na zewnętrznych krawędziach stóp i gdy mam złapać równowagę też od razu przechodzę "na zewnątrz", co mnie denerwuje (nie jest to świadome działanie). Ale właśnie usłyszałam kiedyś, że w ten sposób odruchowo chronię kolana. To by się zgadzało.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sprawdź stopy i kręgosłup...
PostNapisane: 3 mar 2010, o 00:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2009, o 02:45
Posty: 143
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Chondro II/III, lateralizacja rzepek,
artroskopia kolana lewego 2011. Zwyrodnienia "od zawsze", diagnozowana od 2008. Po artro szybkie "postępy" w obrębie kręgosłupa, liczne przepukliny wielo płaszczyznowe. Z górami koniec, na rowerku coraz trudniej...
Ja to robię świadomie, także jeżdżąc na rowerze. Naturalnie nogi zaczynam ustawiać w iksa a wtedy nacisk idzie na wewnętrzną stronE stóp.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sprawdź stopy i kręgosłup...
PostNapisane: 15 cze 2010, o 16:14 
Offline

Dołączył(a): 2 cze 2010, o 14:36
Posty: 4
Typ użytkownika: Profesjonalista
Witam,
Problemy, które opisujecie w tym wątku (hallux, brak poprzecznego łuku stopy, koślawość kolan, przeciążania w pozycji stojącej i siedzącej) są powodowane utratą globalnej stabilizacji ciała, wynikającą z braku napięcia mięśnia poprzecznego brzucha. Barak stabilizacji w tym regionie powoduje przesunięcie środka ciężkości ciała do przodu, co w konsekwencji powoduje przeciążenie łuku poprzecznego stopy. Dodatkowo pacjenci z utratą stabilizacji stoją często na przeprostowanych stawach kolanowych, takie ustawienie kolan prowadzi do braku kontaktu pomiędzy powierzchniami stawowymi rzepki w stawie rzepkowo-udowym, powodując utratę chrząstki stawowej (chonodromalacji). Trzeba pracować nad osiowością kończyn dolnych oraz stabilizacją centralną (mięsień poprzeczny brzucha) podczas wszystkich czynności wykonywanych na co dzień, a nie tylko w trakcie zadań domowych.
Bartosz Bomba


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sprawdź stopy i kręgosłup...
PostNapisane: 16 cze 2010, o 20:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Bardzo ciekawe, co Pan napisał. Mnie ktoś kiedyś uświadomił, że mięsień poprzeczny brzucha często jest słaby mimo ćwiczeń na mięśnie brzucha, które najczęściej ćwiczą mięsień prosty... Poprzeczny pozostaje zaniedbany.

Natomiast troszkę się w tym gubię, bo sporo się naczytałam też o nadzwyczajnej roli mięśni pośladkowych, szczególnie średniego - ich osłabienie też często powoduje bóle kolan. I także mówiono mi, o tym, że niedoprostowanie nóg w czasie chodzenia jest niedobre. Wszyscy wiemy o roli VMO i czworogłowego (ich osłabienie jest akurat stosunkowo łatwo namierzyć), ale też zwrócono mi niedawno uwagę, że mam słaby bok uda (co ja w zasadzie czułam od dość dawna). Tak naprawdę dochodzę do wniosku, że KAŻDA grupa mięśni gdzieś od pasa w dół, może wpływać na niewłaściwe funkcjonowanie kolan - tylko często bardzo trudno (również fachowcom) jest namierzyć tę WŁAŚCIWĄ i główną przyczynę...

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sprawdź stopy i kręgosłup...
PostNapisane: 17 cze 2010, o 15:54 
Offline

Dołączył(a): 2 cze 2010, o 14:36
Posty: 4
Typ użytkownika: Profesjonalista
Najczęściej ćwiczymy mięsień prosty, a co gorsze ćwiczenia na mięśnie brzucha, które przeważnie wykonujemy, robimy bez stabilizacji, czyli napięcia mięśnia poprzecznego. Powoduje to wzmacnianie mięśnia biodrowo-lędzwiowego przez co tracimy wyprost w stawie biodrowym oraz rotację wewnętrzną. Podczas chodu włączamy tylko mięsień pośladkowy średni, który jeszcze pogarsza ruchomości w stawie biodrowym więc raczej nie widzę pozytywnego wpływu tego mięśnia na późniejsze prawidłowe funkcjonowanie osi kończyn. Należy napinać mięsień pośladkowy wielki żeby nie utracić tej ruchomości oraz nauczyć się selektywnej pracy mięśni krótkich przywodzicieli stawu biodrowego. Jak już wcześniej pisałem problem zaczyna się od braku centralnej stabilizacji, który może wynikać z problemu stawów biodrowych (należy zbadać), a następnie szukać dalszych przyczyn zużywania się stawów kolanowych.

Bartosz Bomba


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sprawdź stopy i kręgosłup...
PostNapisane: 17 cze 2010, o 20:09 
Offline

Dołączył(a): 28 wrz 2009, o 17:51
Posty: 1
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: lateralizacja rzepki
Witam wszystkich,
zgadzam się z opinią Barbom, z bolami kolan zmagam się od kilku lat..., najpierw bolały mnie tylko trochę kolana więc było to bagatelizowane ( na zasadzie przejdzie szybko), pózniej leczenie typowe dla NFZ tabletki przeciwbólowe i nie wiem dlaczego Panią bolą kolana...??? a później jeden wielki booom, potworny ból kolan, następnie całej miednicy, nóg. Jeszcze wcześniej na USG wyszło, że mam lateralizację rzepek i wysokie ich ułożenie. Dopiero po poszukiwaniach rehabilitantów ( to też długo trwało, bo kazdy patrzy inaczej...,) znaleźli się tacy, którzy podali przyczynę: nieprawidłowa postawa, problem z miednicą, brak ruchomości w stawach biodrowych, spinna bifina w odcinku lędżwiowym (słaby kręgosłup, brak jego stabilizacji), mocno przykurczone pasmo biodrowo-piszczelowe, zablokowany staw krzyżowo-biodrowy. A moje odczucia: rozwalony cały szkielet :( . Ale na dzien dzisiejszy nie jest źle, kolana nie bolą ale czuję prawą nogę i biodro, prawa rzepka przeskakuje cały czas i czuje ten rozwalony kręgosłup. Dużo czasu u mnie minęło zanim zrozumialam o co chodzi, zeby nie robić przeprostów w kolanach itp..., i na razie nie jest dobrze ale mam dużo większą świadomość jaką mam postawę i co jest przyczyną tych bóli. W kolanie mam 2 st chondr, ale jak to lekarz powiedział rozwalone w granicach fizjologicznej normy.
Pozdr.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sprawdź stopy i kręgosłup...
PostNapisane: 27 cze 2010, o 23:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Edith, ale kolana trochę się poprawiły? Czy to właśnie po rehabilitacji nakierowanej na Twoje zdiagnozowane problemy - w tym m. poprzeczny brzucha? Bardzo mnie to ciekawi. Pracujesz nadal nad tym? No i jak zwykle prośba - jeśli trafiłaś na dobrych rehabilitantów, którzy wnieśli coś do leczenia, może podpowiesz innym pod jaki adres warto się zwrócić. Szczególnie jeśli jesteś z poza Warszawy :lol: .

Jeśli chodzi o mięśnie pośladkowe to wspomniał mi o nich jeden lekarz (choć chyba nie skupiał się jakoś szczególnie na średnim). W angielskim internecie znalazłam jednak sporo informacji na temat roli zewnętrznych rotatorów i odwodzicieli uda, do których należy też mięsień pośladkowy średni - to one właśnie zapobiegają skręcaniu kolana do środka w czasie różnych czynności.
Tutaj linki, które wydają mi się dość godne zaufania:

http://www.mikereinold.com/2009/06/infl ... -pain.html
http://www.jospt.org/members/getfile.asp?id=1753
http://www.mc.uky.edu/healthsciences/do ... g_APMR.pdf

Te dwa ostatnie są już mocno specjalistyczne i trochę ciężko strawne dla nieprofesjonalistów, ale da się wyłowić najważniejsze przesłanie. W każdym razie chodzi o to, że wzmacnianie odwodzicieli może być bardzo skuteczne w problemach kolanowych, szczególnie w przypadkach, w których klasyczne wzmacnianie VMO nie przynosi rezultatu, np.:

... Treatment of these patients requires training the hip to abduct and externally rotate. Also, it is important to train the hip abductors and external rotators to isometrically stabilize the knee during sagittal plane movements and to eccentrically control hip adduction and internal rotation. A simple test I perform is the step-down exercise. I am specifically looking for the ability to eccentrically lower the body in the sagittal plane while preventing the hip from dipping into adduction and internal rotation. This is harder than it looks and will often be an issue in your patients. But trust me, overtime this will improve, and POOF! Your patient’s patellofemoral pain while climbing stairs and running will have vanished! You are a genius now, the last three times she went to rehabilitation elsewhere they perform ultrasound on her knee and had her squeeze a ball between her knees during mini-squats to “strengthen her VMO.”...


W drugim artykule dość mocno eksploatowany jest temat m. pośladkowego średniego. Przyznam, że trochę mnie ten temat zafrapował i ciekawa jestem opinii specjalistów. Wydaje mi się, że w Polsce jest to temat ciągle dość mało rozpoznany - choć może się mylę - rehabilitanci nie zawsze zwierzają się pacjentom ze swojej wiedzy, a ja na pewno nie końca jestem w stanie zrozumieć te artykuły.

W każdym razie odkąd zaczęłam się rehabilitować mam wrażenie, że właśnie odwodzenie uda u mnie szwankuje, choć rehabilitanci koncentrowali się zawsze na przywodzeniu i VMO, ruchy na zewnątrz zasadniczo nie były polecane. Inna sprawa, że gdy zalecono mi trochę tego typu ćwiczeń, zaraz dała się we znaki okolica prawego biodra. Nie jest to wszystko proste :-).

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Sprawdź stopy i kręgosłup...
PostNapisane: 23 lis 2011, o 20:50 
Offline

Dołączył(a): 2 maja 2011, o 10:46
Posty: 55
Lokalizacja: Polska B
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: RTG- lateralizacja rzepek;
MRI - IIst. chondro;
Kręgosłup u mnie jest kluczem tej naszej "kochanej" dysfunkcji. Kolano bolało jak cholera. Trafiłem do terapeuty manualnego który popracował nad kręgosłupem. Zrobiłem badania obrazowe odc lędzwiwego a tu zonk..... wypuklina międzykręgowa L4-L5. Po serii wizyt leczniczych mających poprawić stan kręgosłupa ból w dużej mierze się uspokoił!!!
Przeszedłem wcześniej rehabilitację TYLKO kolan w polecanym ośrodku na tym forum ale bez sukcesów najmniejszych. Co dziwne ośrodek ten zbagatelizował kręgosłup gdyż jak powiedział terapeuta 70% populacji ma kregosłup nieodpowiedni!!!!!

Reasumując: kolana mogą być odbiorcą bólu z innych części układu kostno szkieletowego.
Cholernie trudno o dobrą diagnozę bo ortopeda jest albo od tylko kolan albo tylko od kręgosłupa.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL