forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 16:02

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Rehabilitacja więzadła oraz/bądź ścięgna rzepki. Fizykoterapia? Czy coś innego?
PostNapisane: 5 lis 2014, o 18:49 
Offline

Dołączył(a): 5 lis 2014, o 18:01
Posty: 2
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zmiany przeciążeniowe w obrębie więzadła pobocznego piszczelowego i możliwe zmiany pourazowe w ścięgnie rzepki.
Witam, musze się was o coś poradzić.

Uprawiając sporty rozmaite, w 2010 roku uszkodziłem sobie kolano prawe. Chodząc od doktora do doktora, przeprowadzając różnego rodzaju konsultacje i badania, wyszły mi nastepujące wyniki, podsumowane w tym roku przez jedną panią doktor:
"W wykonanym w 2012 MRI stwierdzono zmiany pourazowe w ścięgnie rzepki. W wykonanym USG w VII 2014 roku stwierdzono zmiany przeciążeniowe w obrębie więzadła pobocznego piszczelowego" Przy tym wszystkim pełna ruchomość kolana zachowana, przy okazjonalnym bólu w trakcie obciążającej działalności (np. schodzenie po kamieniach w górach) bądź długiego zastoju (np. siedzenie w kucki w PKP).

Pani Doktor zaleciła mi następujące działania:
-Krioterapia domowa, ochładzanie żelowym okładem przez mokry ręcznik
-fizykoterapia- co trzy miesiące sesje magnetroniku oraz elektroforezy
-ćwiczenia domowe - zgięcia, prostowanie, przywodzenie, odwodzenie, rower, basen

Chcąc udać się na realizację zaleconej fizykoterapii jednak do gabinetu fizykoterapii, gdzie inny pan doktor powiedział, że zalecony program rehabilitacji to leczenie objawów, a nie przyczyn. Sam zalecił innego rodzaju formę rehabilitacji manualnej, którą wykonuje w swoim gabinecie, i leczenie przyczynowe kontuzji.

No i tu się pojawia pytanie, komu wierzyć? Czy może te dwie diagnozy i programy rehabilitacji nie kłócą się ze sobą? Doradźcie mi, które z przedstawionych działań i rehabilitacji wydaje się mieć większy sens i szansę naprawy kolana?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rehabilitacja więzadła oraz/bądź ścięgna rzepki. Fizykoterapia? Czy coś innego?
PostNapisane: 18 lis 2014, o 23:43 
Offline

Dołączył(a): 16 lis 2009, o 01:37
Posty: 85
Typ użytkownika: Profesjonalista
Mój problem: www.centrum-synergia.pl
Racji rochę tu i trochę tam:) Chłodzenie i fizykoterapia nie zaszkodzą ale baza jest dotarcie do źródła problemu. Jesli pan doktor sam do prowadzi terapie - jestem pod wrażeniem, zazwyczaj to nasza działka - fizjoterapeutów, ale może bywa inaczej. Na pewno należy dokładnie Cie przebadać funkcjonalnie - stwierdzić dla czego kolano uległo przeciążeniu - jakie machanizmy spowodowały dysfunkcję - może nieprawidłowa postawa, zaburzenia w pracy mięśni, niewydolność więzadeł??? Powodów może być wiele i należy określić jakie są dla Ciebie najistotniejsze. Z Twojego posta wynika, ze drugi lekarz ma coś więcej do zaoferowanie - chyba jemu należałoby bardziej zaufać.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rehabilitacja więzadła oraz/bądź ścięgna rzepki. Fizykoterapia? Czy coś innego?
PostNapisane: 31 gru 2015, o 13:24 
Offline

Dołączył(a): 29 gru 2015, o 13:27
Posty: 8
Typ użytkownika: Profesjonalista
Witam,

Przeciążenie ścięgna więzadła rzepki jak i zmiany przeciążeniowe aparatu więzadłowego stawu kolanowego są dużym wyzwaniem zarówno dla pacjenta jak i terapeuty.
Leczenie zmian przeciążeniowych wymaga zintegrowanego podejścia terapeutycznego.
Niezmiernie ważnym elementem rehabilitacji jest funkcjonalna ocena stawu kolanowego (zwrócenie uwagi na przyczynę powstałych dolegliwości – warunki biomechaniczne jak i deficyty anatomiczne). Czynnikami anatomicznymi, które mogą mieć wpływ na przeciążenie w obrębie stawu kolanowego mogą być nieprawidłowości w stawach sąsiednich (w obręb stawu biodrowego, stawu skokowego).
Korzyści płyną zarówno z zabiegów fizykalnych (zabiegi te jednak mają za zadanie uzupełnienie procesu leczenia), jak i terapii manualnej, terapii tkanek miękkich oraz doboru odpowiednich ćwiczeń (korygujących, wzmacniających siłę mięśniową).

Pozdrawiam,
JM-SUNERGIA.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 23 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL