forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 22:06

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Priopriocepcja - czy tylko po rekonstrukcji, czy zawsze?
PostNapisane: 26 lis 2013, o 00:15 
Offline

Dołączył(a): 25 lis 2013, o 23:55
Posty: 1
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Witam,

we wrześniu 2010 przeszedłem operację rekonstrukcji ACL.

Rehabilitowałem się jedynie w domu różnymi ćwiczeniami od fizjoterapeuty.

Po 3 latach kolano jest stabilne. Mogę tańczyć intensywnie, biegać po 25 km, jeździć na rowerze po 100 km, mogę zrobić głęboki przysiad z obciążeniem, oczywiście kilkukrotnie itp. i kolana operowanego nie czuje. Czuję, że jest stabilne i parę razy jak się poślizgnąłem np. czułem jak "łapie".

W tym roku chce się wybrać na snowboard. Boję się bo nie czuję komfortu psychicznego. Pewnie dlatego, że bez ACL chodziłem 4 lata, wiele razy podkręcając kolano. Boję się np. skakać na jednej nodze (ale już na weselu/imprezie, gdy już trochę % przyjmę, mogę skakać, kręcić się itp., i robię to bez myślenia o tym i nic się nie dzieje).

Podejrzewam, że może mieć to związek trochę z propriocepcją. Robiłem pewne podstawowe ćwiczenia w zaleconym okresie po operacji, ale nigdy przy użyciu sprzętu np. imitującego niestabilne podłoże.

Chcę przed wyjazdem mocno skupić się na tych ćwiczeniach na siłowni z użyciem różnych sprzętów (np. piłka bosu, stając na niej na jednej nodze, robić przysiady na niestabilnym podłożu itp.). Chcę również wzmocnić mięśnie nóg (chociaż te mam dość mocne).

Pytania do fachowców:

1. czy ćwiczenia propriocepcji mają jeszcze jakikolwiek sens po 3 latach?
2. Czy mogą być jakieś wymierne korzyści z tego typu ćwiczeń? Chociażby takie, że zminimalizuję ponowne wykręcenie i zerwanie na snowboardzie, na który wybieram się za 3 miesiące?
3. Czy problemy w co do dalszej niepewności nogi mogę być związane z zbyt wąskiego zakresu wykonywania takich ćwiczeń w przeszłości, zaraz po operacji ACL?

Podejrzewam, że z mechanicznej strony wszystko jest ok, a zawodzi trochę psychika. Po operacji ani razu nie miałem skręcenia, uprawiam sporty, ale fakt, nie gram już w sporty drużynowe, gdzie jest dynamiczny zwrot akcji - bo się boję:)

Będę wdzięczny za jakieś rady.

Pozdrawiam!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Priopriocepcja - czy tylko po rekonstrukcji, czy zawsze?
PostNapisane: 29 gru 2013, o 16:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 gru 2013, o 16:04
Posty: 32
Lokalizacja: Chorzów
Typ użytkownika: Profesjonalista
Witam serdecznie,

Uważam , że ćwiczenia propriocepcji mają oczywiście sens w tym przypadku, gdyż w głównej mierze mogą zapobiec dalszym kontuzjom, trening „uczy” organizm optymalizować napięcie mięśniowe w celu utrzymania równowagi. Zabezpiecza przed upadkami, poprawia płynność pokonywania nierówności podłoża.

Główne korzyści treningu propriocepcji :
- zapobiega urazom – prewencja wtórna
- zapobiega powtórnym urazom – profilaktyka wtórna
- przyśpiesza proces usprawniania – szybsza restytucja
- poprawia koordynację nerwowo-mięśniową
-ekonomizuję pracę mięśni – zmniejszenie wydatku energetycznego oraz zwiększenie wydajności pracy
-eksponuje słabe ogniwa w łańcuchu kinematycznym
-przygotowuje człowiek do pracy na wyższym poziomie ruchowym

Kluczowe jednak do sukcesu będzie poprawność i jakoś ruchu, ważne aby powtórzyć dane ćwiczenie aż do idealnego opanowania techniki ruchu.
Uwaga szczególna podczas ćwiczeń to utrzymanie „osi kończyny dolnej” , prawidłowa oś : kolec biodrowy przedni górny, środek rzepki, 2 palec (choć pewnie terapeuta zwrócił na to uwagę). Uważam jednak, że warto uskutecznić ćwiczenia pod kontrolą terapeuty (od ćwiczeń statycznych do ćwiczeń dynamicznych oraz funkcjonalnych - elementy danej dyscypliny sportowej, w tym przypadku snowboardu w warunkach utrudnienia).

Natomiast włączenie rehabilitacji zbyt późno po operacji może przyczynić się do zrostów, braku pełnej ruchomości, pojawieniem się bólu.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Priopriocepcja - czy tylko po rekonstrukcji, czy zawsze?
PostNapisane: 28 lis 2014, o 17:17 
Offline

Dołączył(a): 24 lis 2014, o 15:14
Posty: 6
Typ użytkownika: Sympatyk
Witamy,

zapraszamy na nasz blog firmowy, gdzie w jednym z artykułów piszemy właśnie o propriocepcji. Może akurat się przyda autorowi wątku i innym zainteresowanym.

Pozdrawiamy,

zespół mdh


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 21 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL