forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 18:31

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Zwichnięcia, a artroskopia i rehabilitacja
PostNapisane: 25 maja 2013, o 14:13 
Offline

Dołączył(a): 25 maja 2013, o 10:54
Posty: 2
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Niestabilność rzepki
Witam serdecznie forumowiczów :)

Cierpię na nawykowe zwichnięcia rzepki w jednej nodze od ośmiu lat, na forum natknąłem się przypadkowo i mam nadzieję, że znajdzie się ktoś życzliwy kto udzieli odpowiedzi na kilka moich pytań.

Historia zawsze wygląda tak samo. Niosę coś na protej drodze(z reguły lekkiego), rzepka wypada na zewnątrz, upadam, zabiera mnie pogotowie. Na Sorze mocują się przez kilka godzin po czym podają mi coś usypiającego albo wołają wielkiego byczka, który z całej siły ją ciągnię.
Kolejnie usuwanie krwiaka lub zastrzyki przeciwzakrzepowe, tutor na 4 tygodnie i do domu.

W chwili obecnej jestem tydzień po ściągnięciu tutora. Jako , że moje zaufanie do lekarzy jest dosyć ograniczone udałem się do dwóch różnych ortopedów. Obaj dali skierowanie na artroskopię. Jeden zaszalał i zrobił usg, drugi poinformował, że powinienem przejść intensywną rehabilitację, ale oczywiście skierowania od żadnego nie dostałem.

Na bank mam zanik mięśni.Noga stała się o połowę węższa, w pozycji leżącej za chiny nie podniosę wyprostowanej nogi, w siedzącej też nie wyprostuję zgiętej nogi, a jak na niej staję to kolano się ugina i się przewracam.
Staram się ją ćwiczyć, ale automatycznie zaczyna się trząść i nie mam nad nią kontroli.
Od kilku dni boli mnie cała noga, w ogóle nie sypiam. Od pachwiny do palców stopy, bez względu na to czy siedzę, leżę etc. Drętwieje, mrowi i przeszywa.

Mam trudną sytuację finansową, właśnie straciłem pracę. Nie stać mnie na prywatne badania, rehabilitację itd. Na NFZ artroskopię zrobią za rok i nie mogę do tego czasu nic z tą nogą nie robić, bo muszę jak najszybciej znaleźć pracę.


I teraz kilka pytań:

1. Na skierowaniach na artro mam napisane: przecięcie i zszycie troczków, podejrzenie chondromolacji rzepki. Czy powiniem poddawać się temu zabiegowi? Ortopeda twierdzi, że w moim przypadku to konieczne. Znowu na necie ludzie piszą , że to zbędne i często są powikłania. To jak to w końcu jest?

2. Czy powinienem ostro ćwiczyć i rozciągać nogę? Jeśli tak to jakie ćwiczenia wykonywać i ile serii, żeby sobie bardziej nie zaszkodzić? Patrząc na nogę zdrową to mam dosyć rozwinięty mięsień boczny, przyśrodkowy ledwo widać , a w chorej prawie nie ma żadnego ;)

3. Czy jest coś czego powiniem unikać i czy istnieją jakieś domowe sposoby samopomocy?

4. Czy ten ból całej nogi jest czymś zupełnie normalnym? Zawsze bolało mnie tylko kolano, a nie cała noga.

5. Tym razem rzepka jest inaczej ułożona, bardziej pod skosem. Czy ma to na coś wpływ? Czy w tym wypadku istnieje większę prawdopodobieństwo urazu?

6. Z prywatnych lecznic we Wrocławiu, które mają umowę z nfz znalazłem: Euromedicare, PCZ i Orthos. Czy ktoś z Państwa poddawał się artroskopii, w którejś z ww.?

7. Kupiłem stabilizator zamknięty z ukośnymi rzepami i silikonowym otworem na rzepkę oraz opaskę pod rzepkę. Poprzednim razem rehabilitant mówił, że nosząc stabilizator jeszcze bardziej osłabiam mięśnie, a ostatnio ratownik powiedział, że sam sobie jestem winien, bo gdybym nosił stabilizator to pewnie by do tego nie doszło. I całkiem zgłupiałem. Mam zakładać stabilizator czy nie? Jeśli tak to co w moim przypadku jest bardziej odpowiednie, opaska czy pełny? Czy w domu też mam je zakładać?

Będę wdzięczny za jakąkolwiek odpowiedź.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zwichnięcia, a artroskopia i rehabilitacja
PostNapisane: 31 maja 2013, o 21:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Cześć

na pewno nie rozstrzygnę Twoich wątpliwości, no ale parę refleksji...
- jeśli masz nawykowe zwichnięcia rzepki, zabieg jest jak najbardziej do rozważenia. Ocenić czy i jaki - może tylko lekarz. To prawda - zabiegi na troczkach nie zawsze przynoszą dobre efekty, ale tak jest niemal z każdym zabiegiem. Wszystko zależy od właściwego ustalenia wskazań, wykonania zabiegu, rehabilitacji po nim, a także... łutu szczęścia.
- na pewno warto powalczyć o rehabilitację - nawet jeśli będziesz miał zabieg, warto nogę wzmocnić i do niego przygotować. Zawsze lekarz, który mówi o rehabilitacji budzi moje większe zaufanie, niż ten który o niej "zapomina". Każdy dzień bez rehabilitacji prawdopodobnie pogarsza stan Twojej nogi i po prostu nie masz na co czekać. No cóż, załatwienie czegokolwiek na NFZ w krótkim terminie jest trudne i bez walki się nie obejdzie. Ale może się uda!
- nie miałam bezpośrednio do czynienia z żadnym z tych ośrodków, ale o każdym słyszałam pozytywne opinie...
- jeśli chodzi o stabilizatory na pewno jest prawdą, że osłabiają mięśnie i należy z nich korzystać z dużym umiarem i rozsądkiem. W przeciwnym razie mogą przynieść więcej złego niż dobrego. Zasadniczo zaufałabym rehabilitantowi - to jednak on a nie ratownik jest fachowcem w tej materii...

Powodzenia...

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zwichnięcia, a artroskopia i rehabilitacja
PostNapisane: 3 cze 2013, o 21:24 
Offline

Dołączył(a): 13 gru 2010, o 23:09
Posty: 46
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Nawykowe zwichnięcia rzepki kolana lewego,prawego.2006.06-uwolnienie troczków,Shaving.2011.07-rekonstrukcja troczków rzepki mpfl) (2012.03-przecięcie troczków bocznych, duplikacja troczków przyśrodkowych,2011.07-rekonstrukcja troczków MPFL, boczne przyparcie rzepki kolano prawego. Ogólnie chondro w obu 3-4st.
Hej.
Również mam nawykowe zwichnięcia rzepki w obu kolanach..troche tych zwichniec mnilami wiem co to za ból pierwsze miałam w wieku 16 lat a dziś ma 22. Też zabieralo mnie pogotowi nastawianie gips co jest najgorsze w tym. Ważne abyś teraz zaczac wzmacniać miesnien 4 głowy i głowę przyśrodkowa...zwykłymi izometrycznymi ćwiczeniami czyli napinanie. Trzęsienie się mięśni to oznaka za są słabe ale z czasem powinno minąć przy systematycznych ćwiczeniach to ważne.
Ja przeszłam w sumie 3 artroskopie z czego dwie na lewym kolanie i jedna na prawym. Wiec 2006(lewe) przecięcie troczków bocznych i shaving..2011(lewe) rekonstrukcje troczków przyśrodkowych Mpfl i chyba tez shaving i się kolano uspokoiło chodź zniszczenia rzepki sa doże wiec czasem boli ale dostaje zastrzyki czasem i daje rade.:) 2012(prawe) przecięcie troczków bocznych ,podskórna duplikacje troczków przyśrodkowych. Staram sie ciągle ćwiczyć to napianie by miec mocne te mięśnie aby trzymały. ALe w środe stalo sie to czego sie obwiałam delitatnie zwichneła mi sie rzepka prawa przy kopnięciu piłki czułam przesuniecie i powrot rzepki..pewnie gdyby nie ta duplikacja rzepka by sie całkiem zwochneła i musiła bym se ja nastawic co juz robilam:)Aktulanie tydzien chodzenia w opasce uciskowej lub w stablizatorze i powonno byc ok chodz czuje ze rzepka sie troche po luzowała... nie długo wizyta u ortopedy..


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zwichnięcia, a artroskopia i rehabilitacja
PostNapisane: 4 cze 2013, o 13:21 
Offline

Dołączył(a): 25 maja 2013, o 10:54
Posty: 2
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Niestabilność rzepki
Dziękuję za odpowiedzi :)

A jak ćwiczyć przyśrodkowy ? Gdzieś czytałem, że ściskając piłkę, ale nie wiem czy nogi mają być podgięte, wyprostowane, uniesione czy przylegać do podłoża?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zwichnięcia, a artroskopia i rehabilitacja
PostNapisane: 5 cze 2013, o 16:09 
Offline

Dołączył(a): 13 gru 2010, o 23:09
Posty: 46
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Nawykowe zwichnięcia rzepki kolana lewego,prawego.2006.06-uwolnienie troczków,Shaving.2011.07-rekonstrukcja troczków rzepki mpfl) (2012.03-przecięcie troczków bocznych, duplikacja troczków przyśrodkowych,2011.07-rekonstrukcja troczków MPFL, boczne przyparcie rzepki kolano prawego. Ogólnie chondro w obu 3-4st.
Hej.
Tak własnie sciskajac piłke np. kolana zgiete i scisk 5sek i przerwa i tak z 10 razy ... ja tak cwicze..mozna tez ze nogi wyprostowane a piłka miedzy kostki...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL