forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 21:07

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Przecięcie troczków rzepkowych- czy to powikłania?? Coś nie tak?? :(
PostNapisane: 25 sie 2010, o 23:18 
Offline

Dołączył(a): 25 sie 2010, o 22:14
Posty: 4
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: podcięcie troczków
Witam Was drodzy Forumowicze.
Otóż 19 sierpnia miałąm robioną artroskopię we wrocławskim szpitalu wojskowym przez dr Chlebińskiego przed którą stwierdzono przyśrodkowe podwichnięcie rzepki prawej pogłębiające się przy zgięciu stawu. Podczas zabiegu przecięto troczki rzepkowe po stronie przyśrodkowej uzyskując boczne przemieszczenie rzepki.
Zalecenia to: chodzenie o kulach z odciążeniem operowanej kończyny przez okres bólowy, ćwiczenia wg schematu, w 10 dobie zdjęcie szwów, p/ obrzękowe ułożenie kończyny, leki p/ bólowe, stosowanie zastzryków przeciwzakrzepowych 14 dni, oszczedzający tryb życia, kontrola 3 tyg po zabiegu.
Moje pytania są następujące czy to co się teraz ze mną dzieje w 7 a 8 dobę po zabiegu czy to w pełni normalne?? Otóż opuchlizna w miarę odpuściła (wrzucę zdjęcia w 3 dobę po i dziś), staram się unosić nogę do góry choć jest trudno - całą drga. i odczuwam ból wewnątrz kolana. Staram się napinać mięsień uda- wbijać poduszkę w lóżko ale jakbym czuła blokadę i kłucie. Zgięcie osiągam do 70- max 80 stopni więcej nie dam rady zrobić bo mam wrażenie jakby kolano miało pęknąć, czuję blokadę i kłuje mnie z boku po stronie wewnętrznej. Chodzę po domu o kulach, starając się obciążać nogę operowaną jest z tym w miarę. ALe kiedy kulę odkładam i stram się stanąc nie daję rady gdyż noga wydaje się być mało stabilna. Poza tym moi kochani jak leżę i nogę chcę ułożyć prosto czyli "palce u stóp patrza na sufit razem z kolanem" to noga jakby stawiała opór i uciekała w prawo czyli "palce u stóp chcą patrzeć w ścianę i kolano też" - błagam Was napiszcie mi czy wszystko jest ok. Czy to się tak ptrzechodzi po tym zabiegu. Liczę na Wasze doświadczenie . Pozdrawiam ciepło.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Przecięcie troczków rzepkowych- czy to powikłania?? Coś nie tak?? :(
PostNapisane: 26 sie 2010, o 00:20 
Offline

Dołączył(a): 25 sie 2010, o 22:14
Posty: 4
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: podcięcie troczków
Dołaczam zdjecia... linki do zdjec.. bo inaczej nie umiem :)

http://img831.imageshack.us/i/20100822422.jpg/
22 sierpnia 3/4 doba

http://img28.imageshack.us/i/20100822423.jpg/
22 sierpnia czyli 3/4 doba po zabiegu

http://img823.imageshack.us/i/20100822424.jpg/
24 sierpnia czyli 5/6 doba

http://img442.imageshack.us/i/20100826428.jpg/
noga 7 doba po zabiegu


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Przecięcie troczków rzepkowych- czy to powikłania?? Coś nie tak?? :(
PostNapisane: 26 sie 2010, o 10:38 
Offline

Dołączył(a): 16 sie 2010, o 20:12
Posty: 375
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Napisz jeszcze jakie miałaś znieczulenie ;) Jeśli chodzi o drganie mięśni w trakcie podnoszenia nogi - normalne, nie obciążasz w pełni nogi, mięśnie bardzo szybko zanikają. Podnoszenie nogi wyprostowanej do góry to bardzo duży wysiłek dla mięśni. Z czasem będzie lepiej. Zgięcie kolana do 70 - 80 stopni też normalne. Uczucie rozpierania, blokowania jest związane z obrzękiem. Jak w pełni zejdzie obrzęk to i zgięcie powinno ulec poprawie. Koniecznie załatw sobie skierowanie na rehabilitację, albo idź prywatnie jeśli możesz do fizjoterapeuty. On pokaże Ci odpowiednie ćwiczenia, być może wykona masaż p/obrzękowy. Poza tym w domu schładzaj to kolano regularnie. Np. woreczek mrożonego groszku, na kolano kładziesz pieluchę, albo inną cienką ściereczkę, na to woreczek z groszkiem. Trzymasz ten okład około 10 minut (uważaj, żeby nie zamrozić kolana, bo wtedy obrzęk będzie większy). Powtarzasz to co 3 - 4 godziny. Jeśli nie przemrozisz kolana to obrzęk powinien zejść szybciej. Jak pójdziesz na zdjęcie szwów to koniecznie powiedz lekarzowi o swoich problemach. Nawet zaprezentuj ;)
Powodzenia


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Przecięcie troczków rzepkowych- czy to powikłania?? Coś nie tak?? :(
PostNapisane: 26 sie 2010, o 11:23 
Offline

Dołączył(a): 25 sie 2010, o 22:14
Posty: 4
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: podcięcie troczków
@paunow dzięki za odpowiedź;]
znieczulenie miałam miejscowe ... dostałam zastrzyk w pachwinę i w pośladek... co znieczuliło nogę od biodra do kostki. Grrr mało przyjemne uczucie. W trakcie zabiegu ponadto zaczęłam skarżyć się najpierw na fakt iż szumi mi w uszach i że mi słabo... później chyba zasnęłąm na chwilę... i przebudził mnie ból grzebania w kolanie... pisnęłam... lekafz się przeraził co jest... a ja mówię, że czuję iż mam coś w kolanie i to boli... to podłączyli mi kroplówkę i już nic więcej nie pamiętam.
Po zabiegu miałam dren... przez 12h. Zeszło całe pudełko płynów ;/
W trakcie gdy miałam już przygotowany wypis i czekałam na chłopaka aż mnie zabierze do domku...
przyszedł rehabilitant taki młodziutki i kazał unosić nogę... nie mogłam gdyż nie do końca ją jeszcze czułam... więc pomógł mi zejść z łóżka, dał kule i hop hop Pani robi 6 długości korytarza... starając się stawać na nogę... zrobił ze mną 2 dł. i poszedł... ja wykonałam jeszcze 2 i ... ??? zemdlałam przy jakiejś kobiecie- która w porę zdążyła mnie chwycić bym nie upadłą na podłogę... zanieśli mnie na salę i jeszcze 2 h musiałam leżeć bo dostałam płyny fizjologiczne... w domu takie omdlenie zdarzyło się jeszcze dwukrotnie... ale mówią, że to osłąbienie i fakt tego iż jestem bardzo szczupła i organizm po prostu zmęczony...
Czy coś jeszcze chcecie wiedzieć?? :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Przecięcie troczków rzepkowych- czy to powikłania?? Coś nie tak?? :(
PostNapisane: 27 sie 2010, o 07:06 
Offline

Dołączył(a): 16 sie 2010, o 20:12
Posty: 375
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Hm.. to uczucie niestabilności nogi może być lekko związane ze znieczuleniem. Powinno minąć. Razem z tym jak mięśnie się nieco odżywią. Na pewno musisz to powiedzieć na kontroli ;)
A te omdlenia... heh... to nie jest normalne, mimo, że jesteś szczupła. Raczej związane ze stresem jaki przeszłaś w związku z zabiegiem. Nie wiem niestety gdzie we Wrocławiu jest dobra rehabilitacja. Przychodzi mi do głowy szkoła Czamary i ewentualnie AWF. Najważniejsza jest teraz rehabilitacja. Im szybciej zaczniesz tym szybciej wrócisz do siebie ;) Warto zainwestować. Jedno jest pewne - jak już pójdziesz to nie daj się podwiesić na sznurkach do ćwiczeń w odciążeniu ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Przecięcie troczków rzepkowych- czy to powikłania?? Coś nie tak?? :(
PostNapisane: 27 sie 2010, o 10:32 
Offline

Dołączył(a): 25 sie 2010, o 22:14
Posty: 4
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: podcięcie troczków
hmm.. może i racja... że to stresior tak daje sie we znaki... w poniedziałek dopero mam ściągnąć szwy więc tuż po ściągnięciu pojade na AWF i może uda mi się coś załatwić... Zaraz idę zmienić opatrunek i dam znać jak noga... Pozdrawiam ciepło


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL