forum o naszych kolanach

Teraz jest 29 mar 2024, o 01:06

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: chrupanie w kolanie i inne bóle
PostNapisane: 3 kwi 2017, o 14:36 
Offline

Dołączył(a): 3 kwi 2017, o 14:10
Posty: 1
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Witam serdecznie :)
to mój perwszy post :)

od kilku lat wyraźnie słychac chrupanie w kolanie lewym w szczególności wchodzenia /schodzenia ze schodów co gorsze pojawia się to w drugim kolanie znacznie ciszej .

Miałam bardzo dużo upadków na kolano i wielkich siniaków ale jakos bagatelizowałam to i samo przechodziło.
od jakiegoś czasu chodzę na siłownie głownie zajęcia fitness, Podczas cwiczeń leząc na plecach i unoszeniu nóg pod kątem prostym w kolanie pojawia sie okropny ból który nie pozwala kontynuować i utrzymać nogi w górze . Boli również podczas chodzenia w którym podnosze kolana wyżej . Ale podczas chodzenia /biegania/jazdy na rowerze ból się pojawia w mniejszym stopniu i szczerze to przyzwyczaiłam sie do tego i jest to normą . Podczas wchodzenia po schodach czy wychodząc pod jakąś górkę również pojawia się dosyc mocny ból
byłam u ortopedy kiedys ale on nic złego w moim kolanie nie zobaczył i teraz chcę sie ponownie wybrać do jakiegos specjalisty .

Jestem aktywną osobą w ciągłym ruchu a kolano czasem ogranicza mnie.
Kiedys Pani robiąca mi usg powiedziałam ze mam konflikt udowo-rzepkowy ale w opisie usg nie napisała nic. usg było rbione 1,5 roku temu.
USG:
Subluksacja doboczna rzepki . Łękotka przyśrodkowa z obecnością licznych drobnych blizn w podstawie,nieregularny obrys podstawy.Stan po naciągnięciu w odcinku bliższym więzadła bocznego piszczelowego .
rzepka w badaniu dynamicznym o cechach lateralizacji ok 7-8mm .


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: chrupanie w kolanie i inne bóle
PostNapisane: 27 kwi 2017, o 17:14 
Offline

Dołączył(a): 8 lut 2015, o 15:57
Posty: 53
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Ból przedniego przedziału kolana(bez bocznego przyparcia), chondromalacja
Nie wydawaj kasy na lekarzy,znajdź dobrego fizjo i z nim działaj, ortopedzi w większości są strasznie niekumaci,dobry fizjo postawi diagnozę, poświeci Ci czas a nie 5 min i chondromalacja .
Ja ostatni łażę i najmniej to kolanami się zajmuje, głownie korekcja wady postawy, wzmacnianiem mięśni pośladków których chyba miałem zanik i widzę efekty,nie wiem jak to się dzieje, ale mniej trzeszczą i prawie nie bolą,czasem coś zaboli,ale to raz na pare dni i nie ma to związku z wysiłkiem czy obciążeniem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: chrupanie w kolanie i inne bóle
PostNapisane: 2 maja 2017, o 11:59 
Offline

Dołączył(a): 2 maja 2017, o 11:54
Posty: 1
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mam bardzo podobny problem , który z czasem się nasilił.Stale odczuwam ból, nie mogę przez to biegać :( Z informacji jakie znalazłam w necie to może być jakiś problem z łękotką . Gdzie ja mogę się zgłosić, by to skonsultować? Zależy mi na dobrym ortopedzie. Ten u którego byłam nic nie znalazł w tych kolanach :/ Czy ktoś chodzi do Rex Medica sport? Widziałam na ich stronie, ze mają też rezonans i fajne promocje na badanie obu kolan a dla mnie to byłoby najwygodniejsze rozwiązanie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: chrupanie w kolanie i inne bóle
PostNapisane: 3 maja 2017, o 19:18 
Offline

Dołączył(a): 8 maja 2016, o 20:21
Posty: 22
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Wysokie ustawienie rzepki, boczne przyparcie i chondromalacja
Lolaa z tego co widzę to masz boczne przyparcie rzepki. Mam podobne objawy do Ciebie. Nie należy bagatelizować tego problemu, ponieważ rzepka porusza się po niewłaściwym torze co powoduje właśnie chondromalację. Należałoby wykryć przyczynę owego schorzenia, a może być ich wiele np. dysbalans mięśniowy (bardziej rozwinięty mięsień boczny uda i osłabiona głowa przyśrodkowa), mogą być to również zmiany w układzie anatomicznym. Najlepiej szybko do ortopedy. Z własnego doświadczenia radzę Ci zrobić tomografię komputerową nóg, mi dopiero po tym badaniu wyszła przyczyna bocznego przyparcia. Mam zwiększoną zewnętrzną torsję goleni i przesuniętą dobocznie guzowatość kości piszczelowej, do tego jeszcze wysoko ustawione rzepki i przez to wszystko moje rzepki schodzą na bok. Boczne przyparcie rzepki można leczyć zachowawczo, czyli długa rehabilitacja, to zawsze jest stosowane jako pierwsze, lub tak jak w moim przypadku operacyjnie, tu też jest kilka metod, np. uwolnienie boczne rzepki czy osteotomia guzowatości kości piszczelowej. Ja 1 czerwca mam transpozycję guzowatości kości piszczelowej i mam nadzieję, że będzie już dobrze.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: chrupanie w kolanie i inne bóle
PostNapisane: 8 maja 2017, o 14:39 
Offline

Dołączył(a): 8 maja 2017, o 14:26
Posty: 5
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: chondromalacja 2 stopnia
Witam , ja też dostałam wynik z USG którego nie rozumiem, ale krótko mówiąc chrupie mi w kolanach tak że słyszą mnei piętro wyżej jak idę schodami. Na USG wyszło mi że mam chondromalację 2 stopnia, bolą mnie kolana przy chodzeniu. Generalnei ortopeda stwierdził że widocznie dostałam za tanie zastrzyki w kolano i dlatego mi nie pomoglo. A ostatnią serię miałam w styczniu ... Czy to tak często można robić ?> Jaki sport uprawiać, żebyu troszkę balastu zrzucić i odciążyć kolana ? Wiem, że dobry jest basen ale też mówią, że nei wszystkie style. I właśnie muszę znaleźć dobrego fizjoterapeutę, z czym też jest ciężko w Szczecinie..większość opini jest sponsorowana ... :(((((( a ja chcę żyć aktywnie jak do tej pory ... help...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: chrupanie w kolanie i inne bóle
PostNapisane: 9 maja 2017, o 06:56 
Offline

Dołączył(a): 9 maja 2017, o 06:45
Posty: 106
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Powiem Ci tak. Jeśli chodzi o zastrzyki, to z własnego doświadczenia wiem, że nie warto. Miałam 6 i żaden mi nie pomógł. W którym miejscu masz chondromalacje? A coś innego oprócz chondormalacji jeszcze masz? I też na początku miałam niby tylko chondro, a się okazało później ze sporo innych rzeczy. Polecam zrobienie rezonansu magnetycznego, jest dokladniejszy niż USG, ale za ro koszt tego też jest duży, coś koło 500 zł. Jeśli chodzi o sport, to pływać możesz, tylko nie żabką. Myślę, że rower też może być, ale starać się jeździć po prostej. Niestety problemy z kolanem wykluczają dużo sportów. Powinnas sie udac do dobrego ortopedy jak i fizjoterapeuty w celu rehabilitacji.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: chrupanie w kolanie i inne bóle
PostNapisane: 9 maja 2017, o 09:25 
Offline

Dołączył(a): 8 maja 2017, o 14:26
Posty: 5
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: chondromalacja 2 stopnia
Mam jeszcze jakies ułożenie boczne rzepki , coś takiego nie mam teraz wyniku pod ręką.
A co do basenu to właśnie słyszałam że żaba odpada, bo generalnie dość mocno się zgina nogi - ja pływam bardzo technicznie więc w sumie się z tym zgadzam. A muszę coś robić bo chciałam z 5 kg zrzucić i to nei do bikini, tylko dlatgego że słyszałam, że każdy nadprograomowy kilogram to dal kolan razy 10 .. i się wystraszyłam, jestem za młoda żeby kuśtykać.. Robię jeszcze lampę Bioptron naświetlenia, jakieś żele chłodząco lecznicze.. i łykam Structum póki co i jakieś badziewie na zdrowe stawy z glukozaminą, chondroityna..
W czwartek ide do ortopedy..ale ostatnio poczytałam o nim, nie bardzo miłe komentarze, że pierwsze co proponuje to zastrzyki, więc zaczęłam intensywnie szukać dobrego fizjo i chyba znalazłam po 2 godzinach w necie :D, jestem zdesperowana i zdeterminowana... :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: chrupanie w kolanie i inne bóle
PostNapisane: 10 maja 2017, o 06:08 
Offline

Dołączył(a): 9 maja 2017, o 06:45
Posty: 106
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Wiem coś o młodym wieku, mam 15 lat, już dwa kolana operowane, a na 1 czerwca wyznaczony termin na kolejną. Z tego co mówisz masz boczne przyparcie rzepki, to zmienia postać rzeczy. W tym przypadku należałoby znaleźć przyczynę owego przyparcia, bo przez to rzepka przesuwa sie po niewłaściwym torze i ściera chrzastke stawową. Powodem moze być dysbalans mieśniowy czy też nieprawidłowości w anatomii. Jeśli leczenie zachowawcze nie dziala, zazwyczaj jest to 6 miesiecy rehabilitacji, wdraża się leczenie operacyjne. W zależności od przyczyn przyparcia są też różne metody operacyjne, np. uwolnienie boczne rzepk(przecięcie troczka bocznego) czy też przy zwiększonym wskaźniku TT-TG transpozycja guzowatości kości piszczelowej, która polega na odcieciu guzowatość, przesunięciu jej przysrodkowo o kilka centymetrów i przymocowanie śrubami(najczęściej dwoma) Ja niestety będę miała ten drugi zabieg, ciut poważniejszy.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: chrupanie w kolanie i inne bóle
PostNapisane: 10 maja 2017, o 12:08 
Offline

Dołączył(a): 8 maja 2017, o 14:26
Posty: 5
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: chondromalacja 2 stopnia
O matko Boska... brzmi strasznie...
masz 15 lat???
A odpisujesz jak jakiś doktor ortopedii :) szacun :) dzięki za info w takim razie. Musze chyba zzrobić rezonans, żeby był bardziej wiarygodny obraz .


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: chrupanie w kolanie i inne bóle
PostNapisane: 10 maja 2017, o 17:19 
Offline

Dołączył(a): 9 maja 2017, o 06:45
Posty: 106
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Przez 5 lat edukowanie się w sprawie kolan to trochę się nauczyłam. Jakbyś chciała jeszcze coś wiedzieć to pisz, ja chętnie odpowiem ;3


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 32 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL