forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 18:55

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Pogarszający się stan po rekonstrukcji - Potrzebna kolejna operacja?
PostNapisane: 2 sie 2016, o 23:25 
Offline

Dołączył(a): 2 sie 2016, o 22:51
Posty: 2
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Chondromalacja. Stan po rekonstrukcji metodą mikrozłamań.
Witam wszystkich kolanowców! ;)
Mam na imię Agnieszka, mam 22 lata i dotychczas przeszłam jedną rekonstrukcję powierzchni stawowej metodą mikrozłamań z przykryciem membraną kolagenową i dwie artroskopie (pierwsza przed rekonstrukcją żeby oczyścić kolano (po trzykrotnym samoistnym zwichnięciu było pełne wolnych fragmentów chrząstki i krwiaków) i druga po żeby przerwać powstałe zrosty)
Rekonstrukcja miała miejsce prawie trzy lata temu. Kolano nigdy nie powróciło do pełnej sprawności i nadal dokuczało mi bólowo jednak byłam w stanie ćwiczyć na siłowni i nawet wykonywać przysiady z obciążeniem. Nigdy nie udało mi się ponownie zacząć biegać (ból był zbyt duży)
Od roku niestety nie jestem już w stanie zrobić ani jednego pełnego przysiadu. Kolano boli codziennie, czasem mniej, czasem więcej. Nie mogę za dużo chodzić.
Aktualnie przebywam w Stanach Zjednoczonych jednak jak tylko wrócę chciałabym podjąć pewne poważne kroki. Nie mam możliwośc kontaktu z lekarzem który wykonywał operacje.
Jestem młoda, KOCHAM siłownię. Fakt, że nie mogę uprawiać niemal żadnego sportu bardzo mnie przygnębia.
Ostatni rezonans (16 maja) pokazał, że ubytek chrząstki powiększył się nieznacznie w porównaniu ze stanem PRZED operacją (14mm x 7 mm). Oto dokładny opis z wyników:

"Obszar obrzęku szpiku kostnego w obrębie kłykcia bocznego kości udowej podchrzęstnie z towarzyszącym nierównym zarysem i ścieńczeniem chrząstki w tym miejscu.
Niewielkie boczne przyparcie rzepki.
Chrząstka rzepki o niejednorodnych sygnałach, nierównych obrysach,wielomiejscowo ścieńczała - bardziej w obrębie powierzchni przyśrodkowej z towarzyszącymi w tej okolicy nierównościami krawędzi rzepki oraz podchrzęstnymi obszarami obrzęku."


Czy znajdę tu kogoś z podobnymi problemami lub doświadczeniem? Byłabym bardzo wdzięczna za porady/polecenie zabiegu/lekarza.
Jestem szczególnie zainteresowana rekostrukcją komórkami macierzystymi.

Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam! :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pogarszający się stan po rekonstrukcji - Potrzebna kolejna operacja?
PostNapisane: 31 sie 2016, o 03:13 
Offline

Dołączył(a): 31 sie 2016, o 01:47
Posty: 8
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: chondromalacja III-IV, przyparcie rzepki
Witaj,
Gdzie miałaś robione mikrozłamania? rozumiem że na rzepce tak? po jakim czasie od zabiegu wróciłaś na siłownię?
ja na Twoim miejscu przysiadów z obciążeniem bym WOGOLE nie wykonywał. One bardzo obciążają rzepkę, zwłaszcza wykonywane nie do końca prawidłowo. Ja nawet prawidłowo wykonywane bym odstawił. Czy jakiś lekarz powiedział Ci dlaczego w wieku 22lat masz tak duży ubytek chrząstki? jesli nie to zaczął bym od tego, aby mieć pewność co powoduje, że tak szybko pozbyłaś się chrząstki. Jakieś wady postawy? choroby metaboliczne? urazy przebyte? coś jeszcze innego?
Co do komórek macierzystych to jest to przede mną. Pod koniec tego roku lub na początku następnego będę miał zabieg. Najprawdopodobniej zdecyduję się na metodę Cartione. Same mikrozłamania są do zaakceptowania o ile ubytek nie jest duży i otacza go zdrowa chrząstka, jednak nawet wtedy nie gwarantuje wytworzenia chrząstki szklistej (ja w to nei wierzę) lub włóknistej o dobrej jakości.
zobacz na http://www.sport-klinika.pl/leczenie-op ... wowej.html
http://www.sport-klinika.pl/chrzastka-stawowa.html i porozwijaj opisy.
Oni hodują chondrocyty a metoda którą rozważam polega na czymś trochę innym.
Jest sporo metod opartych na komórkach macierzystych. Do mnei przemawiają te w których jest miks komórek macierzystych i chondrocytów. Zabieg najlepiej jak najmniej obciążający (zrosty i wszelkiej maści komplikacje). sam jednak całkiem prawdopodobne żę będę musiał mieć na otwartym kolanie:/
Życzę Ci wytrwałości w dotarciu do przyczyn chocndromalacji i pokochania sportu który będzie Ci sprawiał Ci tez przyjemność, ale nie będzie rujnował Ci zdrowia. Rozważ to proszę.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pogarszający się stan po rekonstrukcji - Potrzebna kolejna operacja?
PostNapisane: 6 wrz 2016, o 23:23 
Offline

Dołączył(a): 2 sie 2016, o 22:51
Posty: 2
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Chondromalacja. Stan po rekonstrukcji metodą mikrozłamań.
Witaj,
Mikrozłamania miałam robione w szpitalu św Józefa w Mikołowie u doktora Piotra Łydki. Na siłownię wróciłam po prawie roku.
Poprawnie wykonane przysiady nie obciążają rzepki AŻ tak bardzo a mają wiele zalet poprawiających motorykę i siłę ciała. Wierzę, że po dobrej operacji i rehabilitacji w przyszłości jednak mogłabym je wykonywać. :)
Lekarze nie znają przyczyny wystąpienia urazów. Jestem jednak osobą dosyć 'chorowitą' i w mojej książeczce zdrowia widnieje skolioza i koślawość kolan. Odkąd miałam 3 lata. :)
Czy Twoja operacja będzie mieć miejsce w klinice w Żorach? Jak długo zajmuje cały proces od konsultacji z lekarzem, decyzji o operacji itp? Wiesz jaki koszt Cię czeka? Czy Twój ubytek jest dużo większy od mojego?
Dziękuję za odpowiedź. :)
Niestety w moim obecnym stanie żaden sport nie jest opcją dlatego też chcę podjąć działanie jak najszybciej. :)
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pogarszający się stan po rekonstrukcji - Potrzebna kolejna operacja?
PostNapisane: 8 wrz 2016, o 21:32 
Offline

Dołączył(a): 31 sie 2016, o 01:47
Posty: 8
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: chondromalacja III-IV, przyparcie rzepki
Cześć Aga,
Ja mam mały ubytek 4 stopnia i spory obszar 3 stopnia na rzepce. Niestety ubytek 4 stopnia dochodzi do brzegu co wyklucza metodę samych mikrozłamań - potrzeba miksu komórek macierzystych i zdrowych chondrocytów (koszt). Mam też ubytki 3 stopnia na kłykciach piszczeli i uda oraz jeden mały ubytek 4 stopnia ale nie na brzegu kłykcia.
Ja powtórzę Ci to co już pisałem. Po rekonstrukcji chrząstki przysiady bym odstawił - ja osobiście odstawię bo tak doradzają mi lekarze i rehabilitanci. To co jest zdrowe dla chrząstki to sporo ruchu bez dużych sił ścinających (te występują właśnie przy przysiadach i wyciskaniu). Polecić mogę (o ile nie masz przeciwwskazań) pływanie poza żabką (można do bólu aż się padnie:)) i rower (nie duże obciążenie i zaleca się dość wysoko siodełko i cofnięte do tyłu aby kolana nie wyprzedzały stóp)
Napisałaś że masz skoliozę i koślawość kolan. (przeczytałem jeszcze raz z uwagą pierwszy wpis)
To się pokrywa z opisem rezonansu (dziwny ten opis - takiego jeszcze nie spotkałem a widziałem już 4 różnych radiologów - brak opisu powierzchni w cm2 i stopnia chondromalacji) tj że masz obrzęk szpiku i chondromalację na bocznej części kłykci.
Myślę, żę zanim zabierzesz się za rekonstrukcję chrząstki to musisz się uporać z koślawością - rehabilitacja lub operacja (osteotomia).
Inaczej do kolejnego zniszczenia rekonstruowanej chrząstki może dojść bardzo szybko.
Pisałaś o trzykrotnym zwichnięciu - chodziło Ci o rzepkę czy cały staw kolanowy?
Pokochaj sport który jest zdrowy dla Ciebie i uchroni Cię przed endoprotezą na ile się da!!:)
Jeszcze nie wybrałem gdzie będę robił rekonstrukcję. Koszt to od 12do prawie 40tys w zależności od rozległości i zastosowanej metody. Myślę że kolo 30tys to będzie finał. Nie wiem jak wielkie Ty masz ubytki. Ja 3 ubytki po ok 1,5 2,5 i ok 3cm2


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 46 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL