forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 13:45

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dysplazja stawów kolanowych
PostNapisane: 21 lip 2013, o 23:26 
Offline

Dołączył(a): 21 lip 2013, o 22:50
Posty: 1
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Dysplazja obu stawów kolanowych
Witam serdecznie wszystkich użytkowników,

Stwierdziłam, że napiszę na tym forum, może ktoś zmaga się z podobnym problemem jak ja? W internecie nie ma żadnych informacji na ten temat, a sami lekarze nie potrafią mi jednoznacznie odpowiedzieć na moje pytania, a mam mnóstwo wątpliwości...
Od dziecka miałam problemy z kolanami, nagłymi upadkami nie wiedzieć czemu...
W wieku 13 lat przeszłam operację kolana prawego (stwierdzono nawykowe zwichnięcie rzepki i wykonano tzw plastykę kolana prawego - która nie przyniosła pożądanych efektów, po długiej dwuletniej rehabilitacji mogłam zacząć w miarę normalnie chodzić, dzisiaj 12 lat później okazuje się, że operację wykonano zwyczajnie źle - kolano jest zdeformowane, mięsień czworogłowy jest ucięty, upadki powtarzają się nadal) najgorsze jest to, że żaden lekarz nie chce się podjąć naprawy i poskładania tego kolana - straszą mnie endoprotezą kolana za jakieś około 5 lat! (a mam dopiero 25 lat a wiadomo z jakimi konsekwencjami to się wiąże).
Niestety, przez cały ten okres czasu (nawet nie wspomnę ile razy miałam każdą nogę w gipsie) pomimo nieskończonej liczby prześwietleń, żaden z lekarzy nie zorientował się że mam nieprawidłowo zbudowane kolana i że z tym prawym też jest coś nie tak. W końcu, po wielu wizytach u różnych specjalistów trafiłam do Poznania, gdzie została mi postawiona diagnoza dysplazji obydwu stawów kolanowych, zaproponowano mi bardzo radykalne leczenie związane z całkowitą przebudową obydwu kolan, które musi być zastosowane w niedługim czasie ze względu na starcie rzepek całkowite i popękanie, pozrywane więzadła, skrzywienie prawej nogi po tej wcześniejszej operacji, które objawia się dodatkowo skręcaniem kostki. Niestety zabieg nie mógł być tam wykonany. I tak zaczęło się moje długie poszukiwanie specjalisty, który byłby w stanie mi pomóc. W końcu trafiłam do kliniki na śląsku, gdzie zaproponowano mi jak na razie rekonstrukcję troczka przyśrodkowego jednego kolana (tego, które nie było do tej pory operowane), na pytania jak zabieg będzie wyglądał? czy to wystarczy? lekarze nie potrafią mi jednoznacznie odpowiedzieć. Zastanawiam się czy może tak być, że po otwarciu kolana stwierdzą, że jednak to nie wystarczy? Mam 25 lat, zastanawiam się czy będę jeszcze kiedyś w stanie biegać, iść w góry, jeździć samochodem (obie rzepki zwichają mi się w kącie już większym niż 90 stopni i stanowie lekkie zagrożenie na drodze :), chodzić normalnie po schodach a nie na sztywnych nogach....
Czy ktoś tutaj może cierpi na wrodzoną dysplazję kolan? Czy konieczna była radykalna przebudowa? Jak wygląda wasze życie na codzień?

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedź mimo że trochę się rozpisałam ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Dysplazja stawów kolanowych
PostNapisane: 3 sty 2014, o 20:56 
Offline

Dołączył(a): 3 sty 2014, o 20:49
Posty: 3
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: chondromalacja, rzepki i te sprawy.
o, jakbym początkowo czytała o sobie :) u mnie również została stwierdzona dysplazja - poki co w jednym kolanie, bo z niego ciągle wypadała rzepka, nawet podczas chodzenia po prostej drodze. bujałam się z rzepką dobre 8 lat, w końcu trafiłam na specjalistę - szybka decyzja, na stoł operacyjny. miałam wykonaną plastykę rzepki, coś odczepiane, skrzyżowane i przyczepione znowu (troczki bodajże). ale od tamtego czasu mam spokój. co prawda chondromalacja daje się we znaki (IV stopień) ale rzepka na swoim miejscu. Operacja była 6 lat temu :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Dysplazja stawów kolanowych
PostNapisane: 13 mar 2018, o 17:13 
Offline

Dołączył(a): 23 paź 2017, o 22:26
Posty: 5
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: dysplazja rzepkowo-udowa, boczne przyparcie rzepki
Witam,

Zmagam się od roku z dysplazja obu kolan. jak na razie walczę z tym poprzez intensywna rehabilitacje (wzmocnienie głowy przyśrodkowej, rozciagniecie pasma bocznego) niestety na razie bez większych efektów.

Kaska_98 czy mogłabyś napisac jak u ciebie wygląda teraz sytuacja z kolanami?? Zdecydowałaś się na operacje? Jeśli tak to jaka to była operacja?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Dysplazja stawów kolanowych
PostNapisane: 14 mar 2018, o 21:33 
Offline

Dołączył(a): 9 maja 2017, o 06:45
Posty: 106
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Ja również mam dysplazję obu stawów kolanowych. Jedno z nihc jest po 4 zabiegach i oczekuje kolejnego w związku ze złym przeprowadzeniem jednego z nich. Drugie kolano prawdopodobnie też do operacji.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 23 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL