forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 12:59

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Hej hej
PostNapisane: 18 cze 2013, o 20:12 
Offline

Dołączył(a): 16 cze 2013, o 19:34
Posty: 4
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Chondromalacja lewego kolana, konflikt rzepkowo-udowy
Hej wszystkim

Mam na imię Sylwia i mam lat 21, (chociaż niektórzy już mi zawyżają, bom urodziła się w roku 1991) - jestem z Poznania.

Studiuję dwa kierunki, pierwszym macierzystym jest mechatronika na politechnice poznańskiej, gdzie jestem na specjalności "inżynieria w medycynie" i zajmuje się badaniem mięśni, ich zaangażowaniem w dane czynności i rozwojem podczas wysiłku. Pasjonatka biegania, właściwie już w czasie przeszłym - moim tematem pracy inżynierskim dobranym na początku tego roku jest lub było ułożenie najodpowiedniejszego treningu i ćwiczeń na podstawie analizy mięśni podczas biegania.

Drugim kierunkiem jest z czystej pasji filologia polska na uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - tutaj na specjalizacji wydawniczej.

7 kwietnia podczas szóstego półmaratonu poznańskiego na 16 km po około 93 minutach biegu pierwszy raz poczułam ból w lewym kolanie - można powiedzieć, że zwykły. Kto wychodzi na codzienny trening biegać takie dystanse? Nasmarowałam kolano maścią i przestało boleć. Jednak wtedy podjęłam decyzję, że bez konsultacji z ortopedą nie założe butów do biegania i nie pójdę biegać.

Tak też zrobiłam - zaprzestałam treningów zupełnie - przerzuciłam się na domowe lekkie ćwiczenia rozciągające i napinające mięśnie, żeby utrzymać swoje ciało we względnej kondycji. Jednak wtedy zaczął się czas zaliczeń na dwóch kierunkach - jedym słowem, było co robić, a że kolano już się nie odezwało to do ortopedy nie było mi po drodze - lampka zmieniła z koloru czerwonego na żółty.

Do czasu, 25 maja podczas całodziennego siedzenia nad projektem z kolanami w pozycji zgiętej zaczęłam odczuwać dyskomfort w lewym kolanie. I ten dyskomfort spowodował, że w poniedziałek nie byłam w stanie bez kuli przejść drogi do toalety. Trzy dni później byłam u pierwszego ortopedy, który był w stanie przyjąć mnie tak szybko. Popatrzył na moje idealne usg, nie powiedział co mi jest, kazał zrobić usg i przypisałm 2x dziennie niesteroidowy lek przeciwzapalny + 2x dziennie suplement na stawy. kazał wrócić za miesiąc.

Tydzień temu zrobiono mi usg - wszystko w normie poza "licznymi obszarami zmętnienia kłykci kości udowej" - pierwszy raz padło 'chondromalacja'. Lekarz jednak nie wyglądał na zmartwionego, powiedział, że powinnam wzmacniać mięśnie czworogłowe uda, łykać suplementy i będzie w porządku. Byłoby pocieszające gdyby nie fakt, że cały czas jestem na lekach przeciwzapalnych, bo inaczej nie mogę chodzić z bólu, a moje kolano zaczyna powiększać się w tempie szybszym niż ja jestem w stanie zjeść śniadanie.

Aktualnie czekam na drugą wizytę u ortopedy, ale szczerze już jestem załamana. A to dopiero poczatek moich zmagań. Bez leków przeciwzapalnych nie umiem przejść drogi do kuchni lub do toalety i płacze z bólu, a z lekami cóż.. brak apetytu, biegunki i ciągłe odbijanie kwasem żołądkowym nie jest najmilszym doświadczeniem. Nagle tydzień czekania na wizytę wydaje się rokiem. Nie wiem co robić. Chwytają mnie czarne myśli czy to będzie już tak zawsze, czy nie da się tego przerwać, cokolwiek.

Ech. Tak czy siak - taka moja krótka historia.
Witam was serdecznie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Hej hej
PostNapisane: 19 cze 2013, o 13:12 
Offline

Dołączył(a): 16 sie 2010, o 20:12
Posty: 375
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Witaj,

poza ortopedą odwiedź także fizjoterapeutę- mają trochę lepsze podejście do uprawiania sportów. Co do dolegliwości związanych z branymi lekami przeciwzapalnymi- skonsultuj to z lekarzem. Niestety te popularne NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) mają bardzo negatywny wpływ na układ pokarmowy.. warto by go nieco wspomóc...

Na stan zapalny dobrze wpływa krótkie chłodzenie stawu co kilka godzin- ale nie dłużej niż 10 minut ;)

Trzymam kciuki za powrót na ścieżki biegowe ;) Będzie dobrze, głowa do góry ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Hej hej
PostNapisane: 20 cze 2013, o 17:37 
Offline

Dołączył(a): 16 cze 2013, o 19:34
Posty: 4
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Chondromalacja lewego kolana, konflikt rzepkowo-udowy
Paunow - dziękuje za dobre słowo.

Niestety prawda taka, że ja totalnie nie wiem co robić i jak powinna przebiec droga do leczenia.
Aktualnie dzień zawsze zaczynam od tabletek osłonowych i lnu na żołądek ale to i tak za mało. Na dniach pójdę do ortopedy - ale aktualnie jestem w totalnym dołku, nie wiem czemu opuchlizna ciągle jest zaraz jak odstawie leki (to już miesiąc..).

We wtorek wybieram się do fizjoterapeuty.
I właściwie hm. Taka mnie refleksja naszła - jestem teraz na tych lekach, nie lepiej je odłożyć przed wizyta u fizjoterapeuty, żeby było "widać gdzie" mnie boli? Tylko szczerze nie wiem czy wtedy dojde do jego gabinetu bo wczoraj nadwyrężyłam też zdrową nogę..


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 21 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL