forum o naszych kolanach

Teraz jest 29 mar 2024, o 12:24

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Zwichnięcia rzepki w lewej nodze
PostNapisane: 22 cze 2012, o 16:25 
Offline

Dołączył(a): 18 cze 2012, o 13:56
Posty: 1
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Witam!
Mam nadzieję, że usłyszę od was jakieś swoje opinie odnośnie tego tematu.

Mam na imię Adrian, mam 22 lata i jestem po 4 zwichnięciach rzepki w lewej nodze. Z racji tego, że trenuję piłkę nożną zwichnięcia następowały podczas grania w żadnym innym wypadku. Po każdym wypadnięciu rzepki do zewnątrz, kolano po kilku godzinach było mocno napuchnięte oraz towarzyszył mi ból podczas chodzenia. Po pierwszych trzech zwichnięciach nadzwyczajnie nic sobie z tego nie robiłem, po prostu przykładałem okład z kwaśnej wody, obrzęk znikał i wszystko było w porządku. Jednak do czasu.. Ostatnie zwichnięcie nie było już zbytnio takie kolorowe. Przytrafiło mi się ono w sierpniu tamtego roku na treningu. Jak zwykle zrobił się bardzo duży obrzęk, nie dałem rady zgiąć kolanem. Poszedłem prywatnie do lekarza i powiedziałem jak sytuacja wygląda. Od razu zrobił mi punkcję, a następnie USG z którego wynikło że mam problem z troczkami przyśrodkowymi rzepki . Z góry mi powiedział, że kolano nadaje się do zabiegu operacyjnego jakim jest artroskopia. Oznajmił też, że rzepka nadal będzie mi wypadała z kolana, jeżeli nie przestanę grać w piłkę. Dostałem skierowanie na rehabilitację: magnetronik, krioterapia, ćwiczenia. Gdy po kilku tygodniach ból ustąpił czułem, że wychodząc po schodach coś chrupie mi w kolanie. Po miesiącu czasu dowiedziałem się od znajomych o bardzo dobrym lekarzu, który jest typowo od piłkarzy i nie tylko. Udałem się do niego, opowiedziałem mu co dolega mi z kolanem. Popatrzył na moje kolano i powiedział to samo co poprzedni lekarz, że nadaję się do zabiegu. Opowiedział mi wszystko dokładnie na czym ten zabieg miałby polegać itd. Teraz już napiszę o samej artroskopii i moim problemie, z którym nie mogę się uporać do tej pory. Zabieg miałem zrobiony 1 lutego. Artroskopia lewego stawu kolanowego: ablacja troczków przyśrodkowych rzepki, shaving, płukanie, drenaż tyle jest napisane na wypisie ze szpitala, chory usprawniony w stabilizatorze stawu kolanowego. Po 7 dniach od zabiegu, poszedłem do niego na ściągnięcie szwów, zrobił punkcję (sciągnął krew z kolana) i powiedział że jest wszystko w porządku, żeby nie obciążać nogi i na rehabilitację dopiero będę mógł isć po 2 tyg od zabiegu ponieważ wszystko jest jeszcze świeże. Kazał mi przyjść do kontroli za 3 miesiące. Rehabilitacji miałem dosłownie 2 tyg. Był w tym magnetronik, laser oraz ćwiczenia. Fizjoterapeutka powiedziała mi żebym nie tylko ćwiczył, ale także chodził dużo na basen, próbował powoli truchtać oraz jeździł na rowerze. Nie boli nic, jedynie gdy próbuje truchtać dziwnie mi się jakoś biegnie, nawet najwolniejszym truchtem. Z boku widać że utykam cały czas i to jest najbardziej wkurzające bo nic się nie poprawia do tej pory. To jest pierwszy problem. Z drugim problemem jakim się zmagam jest to, że przy każdym wyproście kolana boli mnie zaraz nad rzepką (może to nie jest jakiś ostry ból, ale czuje dyskomfort), w miejscu przyczepu. Wiecie może dlaczego tak jest i co można z tym zrobić żeby ból ustąpił? 10 maja byłem na ostatniej wizycie u lekarza. Na wstępie powiedziałem mu, że zmagam się z dwoma problemami które opisałem wcześniej. Popatrzył na to moje kolano i stwierdził, że przydałyby mi się zastrzyki (nie są to żadne blokady ani sterydy, są one w postaci żelu, nie podał mi żadnej konkretnej nazwy tych zastrzyków). Od razu oświadczył mi, że zastrzyki te nie są refundowane przez NFZ. Są to zastrzyki na uzupełnienie płynu maziowego, ponieważ jest za duże tarcie. Powiedział, że w miesiącu takich zastrzyków musiałbym zażyć od 3-5 w zależności od tego jak szybko by one zadziałały. Cena jednego takiego zastrzyku jest niesamowicie droga (450 zł i jest to zastrzyk z najniższej półki, są też takie co kosztują 800, 900 zł). I teraz nasuwa się pytanie. Czy ktoś z was zażywał takie zastrzyki i czy one pomagają? Wiadomo, jednych stać na takie zastrzyki, innych nie. Ja należę do tych drugich. Chociaż gdy mają być one ostatecznością i mają mi pomóc to je wykupie. Będę wdzięczny o jakieś porady/opinie.

Pozdrawiam!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zwichnięcia rzepki w lewej nodze
PostNapisane: 23 wrz 2013, o 17:52 
Offline

Dołączył(a): 23 wrz 2013, o 15:14
Posty: 159
Lokalizacja: Łódzkie.
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Przyparcie boczne rzepki, niestabilność rzepki, pęknięcie chrząstki. Podwichnięcie rzepki. Przykurcz mięśni.
Z tego co mówisz twój lekarz mówi chyba o zastrzykach z kwasu hialuronowego, bądź jego pochodnych. Ja płaciłam 120 zł za jeden zastrzyk, a iniekcje miałam trzy. Zastrzyki same z siebie nie pomagają, muszą one być podparte dobrą rehabilitacją z doświadczonym fizjoterapeutą. Po samym zastrzyku staw chodzi dużo lżej, ale efekt nie utrzymuję się długo. Więc twój lekarz dosyć przesadził z ceną, warto może pójść skonsultować się z innym. :) Powodzenia!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zwichnięcia rzepki w lewej nodze
PostNapisane: 24 wrz 2013, o 12:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Tak, 450 zł za taki zastrzyk to już bardzo wysoka półka (nie był to przypadkiem Synvisc?), 900-1000 złotych kosztują raczej zastrzyki, które wystarczy podać jednorazowo. Różni lekarze mają różne preferencje co do wyboru odpowiedniego...
Mamy na ten temat cały wątek, w dziale "Leki, suplementy, diety". Skuteczność bywa różna (i znowu opinie lekarzy i poszczególnych pacjentów będą się różnić) - tak naprawdę nie ma innego sposobu jak wypróbować na sobie. W każdym razie podanie kwasu hialuronowego po artroskopii jest dobrą praktyką. Tak jak napisała moja przedmówczyni powinny być połączone z rehabilitacją, ale o to jak rozumiem dbasz.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 31 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL