forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 12:22

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: arthrosis psoriatica
PostNapisane: 1 cze 2012, o 23:23 
Offline

Dołączył(a): 1 cze 2012, o 14:30
Posty: 9
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Psoriatic arthritis
Mogę być trochę nietypowy - arthrosis psoriatica jest powodem, dla którego się tu znalazłem. Kolano jest tylko jednym z problemów - aktualnie największym.

Poza tym facet po 50-tce, z duużą nadwagą i wspomnieniami o nie tak dawnych pieszych, górskich i nizinnych, wędrówkach.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: arthrosis psoriatica
PostNapisane: 7 cze 2012, o 14:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sty 2012, o 16:55
Posty: 75
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Inne informacje: gdy się ma tylko młotek większość rzeczy wygląda jak gwoździe
witaj,

jak długo chorujesz, z tego co wiem jest to ch. przewlekła.
na jakim etapie chorobowym są Twoje stawy?
życzę zdrówka


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: arthrosis psoriatica
PostNapisane: 9 cze 2012, o 22:59 
Offline

Dołączył(a): 1 cze 2012, o 14:30
Posty: 9
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Psoriatic arthritis
pół_pająka napisał(a):
jak długo chorujesz

Бог знает и генерал Ден.
Dla wyjaśnienie - generał Dehn był szefem służb inżynieryjnych armii carskiej w latach 30-ych i 40-ych XIX wieku, słynnym z brania łapówek. Stąd w ówczesnej Rosji wraz z Kongresówką utarło się to powiedzonko.

Tak bardziej na serio, to trudno powiedzieć, bo choroba ta w wersji stawowej jest trudna do zdiagnozowania, jeśli nie ma objawów skórnych.

Cca 10 lat temu miałem podobne objawy - ból w kolanie, trudno mieć nogę długo wyprostowaną, trudno też całkiem zgiętą. Ani rtg, ani usg żadnych zmian nie wykazywały, więc to pewnie było to, ale nikt takiej diagnozy nie postawił. Przeszło po jednej (dosłownie - jednej) kąpieli w siarkowych źródłach w Bogásc na Węgrzech. Jak przyjechałem, ciężko było chodzić, wymoczyłem się i nazajutrz poszedłem w góry (no, to takie pagórki raczej, ale trasa z 15-20 km). Wróciło po kilku latach, znów przegnałem węgierskimi wodami. Na a teraz wróciło na dobre. Remisje są charakterystyczne dla tej choroby.

Cytuj:
na jakim etapie chorobowym są Twoje stawy?

Nie wiem, czy w tej chorobie są jakieś usystematyzowane etapy. Mam zaatakowane trzy stawy - śródstopno-paliczkowy, skokowy i kolanowy w lewej nodze. Bolą, czasem "puszczają". Głupio to wygląda, bo jak taki staw "puści", gdy robię krok, to zataczam się, usiłując złapać równowagę, jakbym był pijany. Po dwóch miesiącach rehabilitacji, krio-, lasero-, magno- manu- i igłoterapii, sterydach i dwóch pierwszych zastrzykach z kwasu haliuronowego jest o tyle lepiej, że boli czasem, a nie stale. To jednak ogromna różnica, chyba warta tych 4 tysięcy złotych, ile te terapie kosztowały. O ile tak pozostanie przez parę miesięcy.

Latem, w ramach urlopu, wybieram się do Zalakaros na Węgrzech, gdzie mają wody termalne o zawartości 2 mg jonów siarczkowych na litr. Na jesieni chcę pojechać do słowackich Smrdákov, tam mają ponad 200 mg jonów siarczkowych i podobno wyleczą mnie na lata... No nie przesadzajmy, ale słyszałem, że jak się raz w roku tam spędzi te 2 tygodnie, to jest w porządku. Też nie za darmo, prawie 4000 zł - 2 tygodnie w "jedynce", trzy posiłki dziennie (kolacja z 2 dl wina albo piwem) i 50 zabiegów. Sauna, basen, siłownia i grupowa kinezyterapia zdają się być w cenie. Jak wrócę, to dokładniej opowiem.

Wzajemnie życzę zdrówka


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: arthrosis psoriatica
PostNapisane: 16 lip 2012, o 21:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sty 2012, o 16:55
Posty: 75
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Inne informacje: gdy się ma tylko młotek większość rzeczy wygląda jak gwoździe
witaj,

jesteś już po kuracjach wodnych?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: arthrosis psoriatica
PostNapisane: 17 lip 2012, o 09:48 
Offline

Dołączył(a): 1 cze 2012, o 14:30
Posty: 9
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Psoriatic arthritis
Nie, zaczynam 30 lipca. Tyle, że to pierwsze to jednak tylko tygodniowy pobyt rekreacyjny, tyle że skład wód ponoć korzystny.

Natomiast efekty fizjoterapii utrzymały się jakieś 6 tygodni po jej zakończeniu. Seria 5 zastrzyków z kwasu haliuronowego nie dała żadnych dostrzegalnych efektów.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: arthrosis psoriatica
PostNapisane: 26 sie 2012, o 23:56 
Offline

Dołączył(a): 1 cze 2012, o 14:30
Posty: 9
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Psoriatic arthritis
Już po wakacjach, tydzień spędziłem w Zalakaros na Węgrzech w celu poprawy zdrowia, konkretnie stawów.

Nie zawiodłem się. Zdążyłem 6 razy skorzystać z leczniczej wody termalnej i 5 razy z okładów z tamtejszej borowiny. Już pierwsza kąpiel spowodowała, że towarzysząca mi od 8 miesięcy opuchlizna znikła, a wieczorem mogłem pójść na spacer dla przyjemności. Przyznaję jednak, że dalsza kuracja już niewiele do tych efektów wniosła.

W każdym razie 6 dni rekreacji w siarkowych wodach dało taki efekt, że po 4 tygodniach po jej zakończeniu nadal mogę spacerować dla przyjemności, opuchnięcie stopy w nocy niemal znika - niestety w dzień wraca, a ból się zdarza, a nie trwa.

Może to brzmi skromnie, ale to jednak wielka różnica.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: arthrosis psoriatica
PostNapisane: 29 paź 2012, o 15:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sty 2012, o 16:55
Posty: 75
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Inne informacje: gdy się ma tylko młotek większość rzeczy wygląda jak gwoździe
witaj,

jak się czujesz w obecnej chwili, kiedy jest taka pogoda ni zima ni jesień?
życzę zdrówka i pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 32 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL