forum o naszych kolanach

Teraz jest 29 mar 2024, o 10:41

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: brak diagnozy
PostNapisane: 5 sty 2012, o 22:20 
Offline

Dołączył(a): 5 sty 2012, o 20:45
Posty: 13
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Witam!
w marcu 2011 roku doznałem kontuzji kolana lewego na lekcji wf. Przy walce o piłkę zostałem odepchnięty i upadłem na wyprostowaną noge. Nauczyciel zawiózł mnie na pogotowie tam powiedzieli ze nic mi nie jest. W następnych dniach ból sie nasilil i noga napuchła. Udałem sie do chirurga, punkcja i gips na 10 dni , przeswietlenie nic nie wykazało. Chodziłem regularnie co 2 tyg do chirurga łącznie 5 punkcji . Po tych wizytach chirurg stwierdził ze teraz potrzeba czasu. Czekałem ok 2 miesięce i bez rezultatów . Poszedłem do ortopedy na pierwszej wizycie usg nic nie wykazalo i tak sie skonczylo. Co mam robić czekam na porady gdyż nie moge max wyprostowac oraz max zgiąć nogi a chciałbym pograc jeszcze w piłke ?? prosze o pomoc czekam na wasze opinie :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: brak diagnozy
PostNapisane: 6 sty 2012, o 12:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 wrz 2011, o 14:52
Posty: 57
Lokalizacja: London
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Chondromalacja rzepki + boczne przyparcie rzepki + bone bruise.
Proponowałabym jak za pewne większość osób tutaj zebranych, abyś wybrał się do fizjoterapeuty. Możliwe, ze on/ona powie ci coś więcej. Mnie się wydaje, iż prawdopodobnie może i kontuzja się zaleczyła, a teraz potrzebujesz fizjoterapia, aby mięśnie, ścięgna itd wróciły do normy, a w tym pomaga właśnie fizjoterapia i konkretne ćwiczenia.

Życzę powodzenia i szybkiego powrotu do sprawności :)

_________________
If you live your life fully, you will die only once. But if you are scared of every step, fear will kill you day after day.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: brak diagnozy
PostNapisane: 6 sty 2012, o 13:51 
Offline

Dołączył(a): 5 sty 2012, o 20:45
Posty: 13
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Dzięki za rade na pewno spróbuje ale zapomnialem dodac że przy tym max zgięciu występuje ból(caly staw) a przy prostowaniu dodatkowo strzelanie (ból z przodu pod rzepką) :(


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: brak diagnozy
PostNapisane: 7 sty 2012, o 16:59 
Offline

Dołączył(a): 29 gru 2011, o 14:01
Posty: 10
Typ użytkownika: Profesjonalista
Hej. Spróbuje pomóc chociaż bez badania jest to dość trudne. Usiądź na płasko lewe kolano wyprostowane. Zepchnij delikatnie rzepkę w dół i napnij mięsień czworogłowy. Napisz mi czy pojawiły się jakieś dźwięki lub czy pojawił się ból. Jeśli chodzi o ból przy zgięciu mam dwa pomysły: nadmierne (ochronne) napięcie mięśni tylnych uda często owocuje bólem tej okolicy, do tego torebka stawowa może być pourazowo napięta.
Po urazach oszczędzamy kończynę poprzez lekkie zgięcie w st. biodrowym i kolanowym. W tej sytuacji m. biodrowo- lędźwiowy (najsilniejszy zginacz st. biodrowego) ulega skróceniu ograniczając ruchomość w st. biodrowym szczególnie rotację wewnętrzną. Pamiętajmy, że każde ograniczenie ruchomości musi być gdzieś nadrobione. Na ogół nadrabiają sąsiednie stawy (kolana) i dochodzi w nich do kolejnych przeciążeń. W związku ze zgięciem kolana utrwala się również nadmierne napięcie zginaczy kolana (ból pojawia się najczęściej na ścięgnach)
Bez badania jest to trudne do ocenienia ale przez gips, 5 punkcji i ciągły ból pewnie Twoja rzepka ma ograniczoną ruchomość. Pewnie od tego bym zaczął. Poruszaj rzepką we wszystkich kierunkach i napisz mi o swoich odczuciach (porównaj ze stroną przeciwną).
Pozdrawiam
Maciek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: brak diagnozy
PostNapisane: 7 sty 2012, o 18:47 
Offline

Dołączył(a): 5 sty 2012, o 20:45
Posty: 13
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Dzieki za porade ! zrobiłem jak zaproponowałeś wyprostowalem kolano lewe i wziąlem rzepkę na dół następnie napiąlem 4 uda .
Wystapilo delikatne chrobotanie oraz delikatny ból pod rzekpa jak ukucie igły. Porównałem to z prawa noga i w niej tez jest to chrobotania ale nia ma bólu. Czynnosc wykonałem w pozycji siedziacej i stojacej i wystąpił ten sam efekt. ;)
pozdrawiam Jakub


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: brak diagnozy
PostNapisane: 7 sty 2012, o 18:49 
Offline

Dołączył(a): 5 sty 2012, o 20:45
Posty: 13
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Co do ruszania rzepką mogłbyśmi napisać coś więcej ? czy mam to robic na wyprostowanych nogach itp ? z góry wielkie dzieki :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: brak diagnozy
PostNapisane: 7 sty 2012, o 19:06 
Offline

Dołączył(a): 29 gru 2011, o 14:01
Posty: 10
Typ użytkownika: Profesjonalista
Hej. Na wyprostowanej nodze chwyć rzepkę i przesuń ją delikatnie najpierw do środka a później na zewnątrz porównaj ze stroną przeciwną. Jeżeli pojawiło się chrzęszczenie przy poprzednich ruchach najprawdopodobniej masz już zmiany w powierzchni stawowej rzepki (chondromalacja rzepki), jednak zmiany te nie muszą być zaawansowane.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: brak diagnozy
PostNapisane: 7 sty 2012, o 19:36 
Offline

Dołączył(a): 5 sty 2012, o 20:45
Posty: 13
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Dzieki za fachową opinie a czy da się to wyleczyc bez jakiś wiekszych wizyt u lekarza/rehabilitanta np leki, dieta ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: brak diagnozy
PostNapisane: 7 sty 2012, o 20:06 
Offline

Dołączył(a): 5 sty 2012, o 20:45
Posty: 13
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
A przy tych ruchach nie występuje zadne chrobotanie :) :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: brak diagnozy
PostNapisane: 7 sty 2012, o 20:10 
Offline

Dołączył(a): 29 gru 2011, o 14:01
Posty: 10
Typ użytkownika: Profesjonalista
Polecam się na przyszłość ;) Pamiętaj , że jest to diagnoza bez Pacjenta więc nie można na niej w pełni polegać. Ja bym zaczął od ćwiczenia prawidłowej osi obu kończyn na niestabilnym podłożu. Powinieneś jeszcze wybrać się do specjalisty bo suplementami diety tego nie wyleczysz.
Mam nadzieje, że pomogłem choć trochę. Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 46 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL