forum o naszych kolanach

Teraz jest 19 mar 2024, o 10:58

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 126 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Technika ChondroFiller -czy ktoś miał regenerowaną chrząstkę tą metodą?
PostNapisane: 9 lut 2018, o 22:16 
Offline

Dołączył(a): 5 lut 2018, o 02:59
Posty: 57
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Chondromalacja w stawie rzepkowo-udowym III/IV; chondromalacja na kłykciu przyśrodkowym kości udowej III/IV. Kiedyś bardzo duża aktywność: konie, narty, łażenie po górach. Teraz kiszka.
Witam wszystkich. 6 tygodni temu przeszłam pierwszą w życiu artroskopię. Po zabiegu lekarz powiedział, że kolano jest w dużo gorszym stanie niż pokazywał rezonans. I że ten zabieg trzeba by potraktować jako I etap. Realnie -mam chondromalację III/IV kłykcia przyśrodkowego i rzepki, oraz IV bruzdy międzykłykciowej. Operacja została wykonana według wcześniejszego planu, /dopasowanego do wyniku rezonansu -ubytki chrząstki II/III/: lekarz wypłukał oderwane fragmenty chrząstki, które blokowały mi staw i wywoływały stany zapalne, wygładził chrząstkę, zrobił na kłykciu mikrozłamania, boczne uwolnienie rzepki i podał szpik do stawu. Myślę, że to wszystko zrobił dobrze. :P Żadnego bólu, szybka rehabilitacja. Teraz bez problemów chodzę po schodach. Zaczęłam plywać. No ale lekarz namawia mnie na II etap. Twierdzi, że niewiele chrząstki zostało /"jadę na oparach" :cry: / Na zabieg się zdecydowałam. Ale nie mogę się zdecydować -w jakiej technice. /Sama mam wybrać / Namawia mnie na ChondroFiller. To najnowszy wynalazek Taki żel w strzykawce. Staw trzeba oczyścić, usunąć chrząstkę do kości podchrzęstnej. Nie robi się mikrozłamań. Potem w "suchej artroskopii" strzykawką -podaje się ten żel -smaruje ubytki. Ten żel jest dwuskładnikowy /dwa pojemniki -z nich 1 igła/. Substancje mieszają się w igle. Wymieszane trafiają na ubytki w stawie i zaczynają się ścinać. Są bazą dla chondrocytów. Na tym podkładzie ma się rozwinąć po kilku miesiącach chrząstka zbliżona do szklistej. Wybór mam taki:
1. ChondroFiller /na zamkniętym stawie ale z usunięciem resztek mojej chrząstki/ -jak się nie uda to do kolejki po endoprotezę
2 Amic -na otwartym stawie. /Nie będę tego opisywać bo to już kilka lat jest robione.
Jestem tym wszystkim przerażona. Zabieg zrobię tylko jaki?
Pytanie: czy ktoś miał regenerowaną chrząstkę techniką ChondroFiller? Z jakim skutkiem? Jak wyglądała rehabilitacja?
2 pytanie. Czy ktoś może porównać / w oparciu o swoje doświadczenia /operację na otwartym i zamkniętym kolanie? Ból, czas dochodzenia do siebie itd..
Strasznie się boję. Operację mam zaplanowaną na połowę marca. Wybrać znany i z dobrym skutkiem robiony Amic -ale na otwartym kolanie. Czy nieznany ChondroFiller -ale na zamkniętym? PROSZĘ -DAJCIE MI jakĄŚ podpowiedź :?
Pozdrawiam wszystkich. Mia


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Technika ChondroFiller -czy ktoś miał regenerowaną chrząstkę tą metodą?
PostNapisane: 2 mar 2018, o 12:32 
Offline

Dołączył(a): 2 mar 2018, o 12:27
Posty: 18
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: uszkodzona chrząstka kości bocznej w kolanie
A czy nie próbowała Pani metodą Hyalofast?.
Ja też mam podobny problem. Analizuję różne metody.
Szukałem odpowiedzi na temat chondrofiller ale fachowcy jakoś są sceptyczni.
Chwalą tylko Ci którzą to /oczywiście odpłatnie robią/.Ostatnio byłem u dobrego ortopedy który może zrobić jedną z tych dwóch metod i powiedzial że hyalofast jest sprawdzony i skuteczny a odnośnie chondrofillera nie za bardzo poleca bo nie jest to sprawdzona metoda.
Proszę o informację jakie są Pani opinie na temat hyalofastu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Technika ChondroFiller -czy ktoś miał regenerowaną chrząstkę tą metodą?
PostNapisane: 2 mar 2018, o 20:23 
Offline

Dołączył(a): 5 lut 2018, o 02:59
Posty: 57
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Chondromalacja w stawie rzepkowo-udowym III/IV; chondromalacja na kłykciu przyśrodkowym kości udowej III/IV. Kiedyś bardzo duża aktywność: konie, narty, łażenie po górach. Teraz kiszka.
Nie znam metody Hyalofast. Nic mi lekarz o niej nie mówił. Zaraz zacznę szukać. Dzięki za podpowiedź.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Technika ChondroFiller -czy ktoś miał regenerowaną chrząstkę tą metodą?
PostNapisane: 2 mar 2018, o 22:23 
Offline

Dołączył(a): 2 mar 2018, o 12:27
Posty: 18
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: uszkodzona chrząstka kości bocznej w kolanie
Dwóch dobrych ortopedów poleciło mi tę metodę. I jak wcześniej pisałem sceptycznie wypowiadali się o chondrofillerze dając do zrozumienia że jest to trochę naciąganie ludzi.Jeśli nie miała Pani problemów z nowotworem przez ostatnie 5 lat warto poczytać o tzw galarecie Whartona /komórki macierzyste pobierane ze sznura pępowinowego/.Tutaj wymagana jest zgoda komisji bioetycznej gdzie podstawowym warunkiem jest właśnie sprawa nieobecności nowotworów zlośliwych przez ostatnie 5 lat. A czy o chondrofillerze dysponuje Pani jakimiś wiadomościami od osób które z tego skorzystały?.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Technika ChondroFiller -czy ktoś miał regenerowaną chrząstkę tą metodą?
PostNapisane: 3 mar 2018, o 00:24 
Offline

Dołączył(a): 5 lut 2018, o 02:59
Posty: 57
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Chondromalacja w stawie rzepkowo-udowym III/IV; chondromalacja na kłykciu przyśrodkowym kości udowej III/IV. Kiedyś bardzo duża aktywność: konie, narty, łażenie po górach. Teraz kiszka.
Nie znam nikogo niestety, kto korzystał z chondrofillera. Ale mnóstwo czasu poświęciłam na szukanie informacji w necie o tej metodzie. Z mojego dochodzenia wynika, że Amedrix /producent chondrofillera /ma cwanych szefów, którzy załatwili certyfikat UE zanim porobili badania kliniczne. Chondrofiller jest sprzedawany w 10 krajach UE i kilku w Azji. Nie jest dostępny w USA, Kanadzie , Australii itd. Teraz muszą robić te badania kliniczne żeby poszerzyć rynek. Zaczęli na koniec 2015r. Byl nabór dla 500 chętnych pacjentów z terenów Niemiec , na 3 wybrane stawy /w tym chondromalacje III/IV w stawie kolanowym /. W necie były wymagania medyczne., kontakty -gdzie się można zgłaszać. Dzwoniłam tam i okazało się, że Niemcy się tak nie pchali, ale listy w końcu domknęli w połowie 2017r. Odpowiedzieli mi, że z Polski też wzięliby pacjenta na zabieg robiony na koszt Amedrixu ale nie ma już miejsc. Teraz już jest etap II -obserwacja RM -przez 3 lata./ Kilkukrotna w tym czasie / Wyniki będą zatem najwcześniej za 3 lata. Obserwuję forum kolanowców w USA i Wlk Brytanii /podobne do naszego / i z nich wiem, że z Ameryki latają robić sobie zabiegi w Europie, mimo, iż nie jest to sprawdzona metoda. /Jest przyjazna dla operatora. Ortopeda przygotowuje ubytki usuwając chrząstkę do podchrzęstnej i chyba trzeba zdjąć trochę podchrzęstnej /nie mam pewności /. Potem można stosować chondrofiller gel /takie żelki kolagenowe o średnicy 2 lub 4 cm i różnej grubości, przyklejane klejem tkankowym /lub chondrofiller liquid /kolagen w płynie aplikowany na ubytki nowatorską strzykawką -dwuskładnikową, składniki mieszają się w igle a po aplikacji w ciągu kilku minut tężeją. Powstaje matryca kolagenowa, na której mają się osiedlać chondrocyty. / Operator iniekcjami może wchodzić w różne zakamarki, uzupełniać ubytki w trudno dostępnych miejscach. Pacjent ma komfort, bo wszystko jest w artroskopii. Tylko wynik zabawy nieznany. Dotarłam do badań na 25 pacjentach /średnia wieku 47 lat./ Po roku -85% odbudowy chrząstki szklistopodobnej -wyglądem prawie nie różniącej się od naturalnej.Brzmi obiecująco -tylko mało tych badań. Wiem, że metoda była refundowana w Czechach i na Słowacji w 2016r. przez ich odpowiedniki NFZ. Czy też w 2017r? - nie wiem. Ani z jakim wynikiem. Udało mi się rozmawiać telefonicznie z wybitnym lekarzem z Bielska Białej / W Polsce chyba najbardziej zaangażowanym w regeneracje chrząstki . Wypytał się -co mi dolega i powiedział, że w moim przypadku zastosowałby metodę AMIC. Ponieważ w Chondrofillerze trzeba wejść w podchrzęstną a to już jest zbędna destrukcja, chyba, że ktoś ma ubytki kostne. Ja nie mam. Być może to naprawdę dobra metoda. Tylko, że pewność to będzie można mieć na minimum 3 lata. A tak -błądzenie. Nawet z rehabilitacją. W broszurce producenta opisana ogólnikowo. Gdybym się zdecydowała to pewnie postępowanie byłoby podobne do tego w Amic. W końcu i tu i tu są błony biologiczne...
Za kilka dni muszę podjąć decyzję - jaką techniką będzie wykonany mój zabieg a ja jestem w ciemnej dziurze. Mój operator bardzo mnie namawia na chondrofillera. Nie sądzę, żeby przemawiały względy finansowe, bo jeśli się nie zdecyduję -to wykona zabieg w miniartrotomii w technice Amic. /Wtedy tylko zaopatrzy kłykieć./ I tak będzie miał co robić. Co mu za różnica. Wiem, że w Polsce można by to zrobić w artroskopii ale musiałabym wędrować po kraju a nie za bardzo chcę robić operację daleko od domu./ Nie będzie miał kto mnie wozić na kontrole itp /. O tej galarecie Whartona zaraz poczytam. Spróbuję czegoś poszukać na czeskich stronach o chondrofillerze. W końcu mieli refundację. Może doszli do jakiś wniosków. Cały czas mam nadzieję, że ktoś z Polski się odezwie na forum. Nie wierzę , że nikt tego jeszcze nie robił w kraju.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Technika ChondroFiller -czy ktoś miał regenerowaną chrząstkę tą metodą?
PostNapisane: 3 mar 2018, o 10:52 
Offline

Dołączył(a): 2 mar 2018, o 12:27
Posty: 18
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: uszkodzona chrząstka kości bocznej w kolanie
Chondrofiller wiem że robią w Brzezinach koło Łodzi /do końca 2017 roku przyjmowali chętnych w ramach programu i chyba było to refundowane/.Robi Gdańsk,klinika w Żorach, dr.Ficek w Bieruniu. Ale ja chyba nie będę w to wchodził.
Hyalofast jest w podobnej cenie,też się to robi artroskopowo ale jest sprawdzony.
Hyalofast™ to biały podkład włókninowy składający się w całości z HYAFF®, półsyntetycznej pochodniej kwasu hialuronowego, będącego naturalnym składnikiem macierzy pozakomórkowej i głównym składnikiem ludzkiej chrząstki.
Na internecie jest fajny krótki filmik jak się to robi:
http://slynarski.pl/naprawa-chrzastki-s ... ozlamania/


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Technika ChondroFiller -czy ktoś miał regenerowaną chrząstkę tą metodą?
PostNapisane: 3 mar 2018, o 18:44 
Offline

Dołączył(a): 5 lut 2018, o 02:59
Posty: 57
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Chondromalacja w stawie rzepkowo-udowym III/IV; chondromalacja na kłykciu przyśrodkowym kości udowej III/IV. Kiedyś bardzo duża aktywność: konie, narty, łażenie po górach. Teraz kiszka.
Obejrzałam filmik. Faktycznie fajna metoda. Zdaje się być łatwiejsza od Amic dla operatora. Dr układał to w ubytki jak watę cukrową. Poupychał i już. Nie wiem co kieruje moim lekarzem, że tak się upiera przy chondrofillerze. /Już jest zamówiony ponoć /. No nic. Za kilka dni wizyta i zobaczymy co będzie. Te przypadki wykorzystania chondrofillera, które są opisane i dostępne w sieci -są obiecujące. W zasadzie nikt nie napisał, że coś nie wyszło. / Nie znalazłam takiego wpisu /. Tylko tych informacji jest jak na lekarstwo. Metoda była /jest / dostępna w Niemczech.W końcu to niemiecki wynalazek. Wiele tamtejszych klinik ma ją w swojej ofercie. Chybaby bubla nie oferowali swoim pacjentom. Tak się próbuję pocieszać ale adrenalina rośnie im bliżej zabiegu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Technika ChondroFiller -czy ktoś miał regenerowaną chrząstkę tą metodą?
PostNapisane: 3 mar 2018, o 23:30 
Offline

Dołączył(a): 2 mar 2018, o 12:27
Posty: 18
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: uszkodzona chrząstka kości bocznej w kolanie
Ja chyba mimo wszystko skłaniam się w kierunku hyalofastu. Lekarz mi powiedział że jest to sprawdzona metoda i daje gwarancję na 7 do 10 lat. Chondrofiller może też dać ale nie wierzy w to.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Technika ChondroFiller -czy ktoś miał regenerowaną chrząstkę tą metodą?
PostNapisane: 4 mar 2018, o 19:02 
Offline

Dołączył(a): 5 gru 2016, o 19:24
Posty: 29
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Zbyszek825 napisał(a):
Ja chyba mimo wszystko skłaniam się w kierunku hyalofastu. Lekarz mi powiedział że jest to sprawdzona metoda i daje gwarancję na 7 do 10 lat. Chondrofiller może też dać ale nie wierzy w to.


Zbyszek825, ja też stoję przed wyborem metody (chondro 4st), również HYALOFAST wydaje mi się najsensowniejszą metodą i na rozmiar moich ubytków się nadaje. U jakiego ortopedy i w jakiej klinice planujesz zabieg? Prywatnie czy jakoś przez NFZ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Technika ChondroFiller -czy ktoś miał regenerowaną chrząstkę tą metodą?
PostNapisane: 4 mar 2018, o 19:19 
Offline

Dołączył(a): 2 mar 2018, o 12:27
Posty: 18
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: uszkodzona chrząstka kości bocznej w kolanie
A z jakiego rejonu Polski jesteś


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 126 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL