forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 13:47

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: interpretacja wyników MR stawu kolanowego
PostNapisane: 2 mar 2016, o 21:37 
Offline

Dołączył(a): 2 mar 2016, o 21:11
Posty: 1
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Witam
Jestem tu nowa, więc jeśli źle wstawiłam temat to przepraszam. Byłam tydzień temu na badaniu rezonansem magnetycznym i dzisiaj otrzymałam wyniki. Na wizytę u chirurga muszę jeszcze poczekać (decyzja o operacji jest, trzeba tylko ustalić termin, przebieg itp) i chciałam się dowiedzieć czego mniej więcej mogę się spodziewać. Rok temu rezonans wykazał tylko pęknięcie łąkotki przyśrodkowej i jakiś stan zapalny, którego już nie ma, ale za to teraz wyszło o wiele więcej i brzmi poważniej, ale nie wiem o co dokładnie w tym chodzi :/
Oto opis:
- Prawidłowa ilość płynu w jamie stawu.\X0B\- Ścięgno mięśnia czworogłowego uda prawidłowe.
\X0B\- W okolicy przyczepu ścięgna głowy przyśrodkowej mięśnia brzuchatego łydki widoczna
cienkościenna przestrzeń płynowa 12x6mm – najpewniej płyn w kaletce. Poza tym kaletki
okołostawowe wolne od płynu. \X0B\- Okolica gęsiej stopki bez zmian. \X0B\- Pasmo biodrowopiszczelowe
bez zmian. \X0B\\X0B\Struktury kostne bez zmian urazowych. \X0B\W przedziale
bocznym i przyśrodkowym stawu udowo- piszczelowego chrząstka ma prawidłową grubość oraz
prawidłowy sygnał. \X0B\Powierzchnia tylna kłykci kości udowej bez zmian.\X0B\\X0B\Więzadło
krzyżowe przednie o prawidłowej morfologii i zachowanej ciągłości. \X0B\Więzadło krzyżowe
tylne o prawidłowej morfologii i zachowanej ciągłości, prawidłowo napięte. \X0B\Więzadło
poboczne strzałkowe prawidłowe.\X0B\Więzadło poboczne piszczelowe prawidłowe.
MM – prawidłowy kształt i położenie łakotki. Na granicy trzonu i rogu tylnego widoczny jest
horyzontalny obszar linijnie zmienionego sygnału, który nie dochodzi do powierzchni stawowej,
dochodzi do brzegu torebkowego trzonu- naczynie, cechy uszkodzenia 2-go stopnia? – do łącznej
oceny klinicznej. Poza tym MM bez zmian. \X0B\ML – prawidłowy kształt, położenie oraz
prawidłowy sygnał łąkotki. \X0B\\X0B\SRU: \X0B\Rzepka typu II wg klasyfikacji Wiberga w części
górnej i środkowej, w części dolnej typu III z tendencją do spoczynkowego bocznego przyparcia.
Rzepka bez zmian ogniskowych. Nie stwierdza się ubytków w obrębie chrząstki rzepki. Grubość
chrząstki rzepki na powierzchni bocznej (5mm), w polu centralnym (4mm), na powierzchni
przyśrodkowej (3-4mm). \X0B\Kąt bruzdy międzykłykciowej kości udowej w części górnej 141 st,
w części dolnej 143 st. Chrząstka na powierzchni rzepkowej kości udowej zmian nie wykazuje.
Grubość chrząstki na rzepkowej powierzchni LFC – 2-4mm, na rzepkowej powierzchni MFC 2-
4mm.
Odległość TT- TG – 10mm.
LTI- 15 stopni.
W przekrojach strzałkowych długość więzadła właściwego rzepki 47mm, wysokość rzepki 40mm
– współczynnik Insall- Slavati – 1,17 (n: od 0,8 do 1,2).
CDI (Caton Deschamps indeks)- 1,25
Asymetria powierzchni rzepkowych kłykci kości udowej w części górnej: szerokość powierzchni
MFC (10mm), szerokość powierzchni LFC 22mm- M/L x 100% = 45%.\X0B\Asymetria powierzchni
rzepkowych kłykci kości udowej w części dolnej: szerokość powierzchni MFC (16mm), szerokość
powierzchni LFC 22mm- M/L x 100% = 72%\X0B\(norma powyżej 40% - dysplazja poniżej 40 %)
Troczki rzepki bez zmian.\X0B\Więzadło właściwe rzepki bez zmian. Niejednorodny sygnał
guzowatości kości piszczelowej z obszarem niskiego sygnału śr 5mm. \X0B\Tkanka tłuszczowa
nadrzepowa tylna i przednia bez zmian. \X0B\Ciało tłuszczowe podrzepkowej (Hoffy) bez zmian
ogniskowych z cechami przerostu. Pasmowate zmiany bliznowate w części przyśrodkowej ciała
tłuszczowego Hoffy. \X0B\Dół podkolanowy bez istotnych zmian. Pojedyncze węzły chłonne
wielkości do 10mm. \X0B\Nie stwierdza się obrzęku tkanek miękkich okołostawowych.
Z góry dziękuję za odpowiedź :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL