forum o naszych kolanach

Teraz jest 16 kwi 2024, o 17:22

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Chondromalacja II stopnia, a leczenie
PostNapisane: 13 kwi 2013, o 10:05 
Offline

Dołączył(a): 13 kwi 2013, o 09:34
Posty: 1
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Chondromalacja II stopnia
Witam, mam 25 lat, zgłosiłem się do ortopedy z bólem w kolanie, badanie USG wykazało chondromalację II stopnia stawu rzepkowo-udowego.

Dokładny wynik badania:
Cytuj:
Zachyłek nie poszerzony, bez wysięku. Bł.maziowa, ciało Hoffy - prawidłowe. Rozcięgno m.czworogłowego uda, więzadło właściwe rzepki i troczki rzepki prawidłowe. Rzepka przy zgięciu nie lateralizuje. Staw rzepkowo-udowy z chondromalacją II stopnia. Więzadło poboczne boczne prawidłowe. Więzadło poboczne przyśrodkowe prawidłowe. Więzadło krzyżowe tylne i przednie nie uszkodzone. Ścięgna mięśni gęsiej stopni, m.podkolanowego i m.dwugłowego uda prawidłowe. Łąkotka przyśrodkowa i boczna prawidłowa. powierzchnie stawowe st.piszczelowo--udowego bez zmian zwyrodnieniowych. W dole podkolanowym struktury prawidłowe


Lekarz powiedział, że należy wykonać jakieś zastrzyki do kolana, co trochę mnie przeraziło. :shock: Poczytałem nieco o tej całej chondromalacji i mam kilka pytań:
1. Czy należy zaczynać od razu od zastrzyków, czy nie powinno się zacząć od jakichś mniej inwazyjnych metod?
2. Czy są jakieś przeciwwskazania dla zastrzyków, czy mają jakieś skutki uboczne?
3. Czy powinienem prosić lekarza o skierowanie na rezonans?
4. Jak czytałem, chondromalacja jest skutkiem, a nie przyczyną. Jak więc szukać tej przyczyny?

Z góry dziękuję za odpowiedź


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja II stopnia, a leczenie
PostNapisane: 11 wrz 2013, o 16:24 
Offline

Dołączył(a): 19 wrz 2010, o 23:39
Posty: 178
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: złamanie i zwichnięcie rzepki
zwapnienie przyczepu troczka przyśrodkowego, chondromalacja II,
boczne ustawienie rzepki
1. powinno rozpocząć się od próby usunięcia przyczyny, która do chondromalacji doprowadziła. Czyli w pierwszej kolejności to na dobrą sprawę powinna być intensywna i długotrwała kinezyterapia

2. Jeśli chodzi o sterydy to o nich w ogóle bym nie myślała. Jeśli zaproponowano Ci natomiast kwas hialuronowy, to tu specjalnie przeciwwskazań nie ma.

3. nie ma takiej potrzeby, chyba, że podejrzewasz jeszcze inne uszkodzenia.

4. Dokładnie tak jest i najczęściej jest to nieprawidłowe ustawienie rzepki. Tą przyczynę można najczęściej poznać w dokładnym i skrupulatnym badania fizykalnym. W razie wątpliwości można wykonać dodatkowo rtg w projekcji Merchanta jednak nie jest to specjalnie wymagane.

_________________
"zawsze ma się wybór, a dróg jest wiele"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL