forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 13:18

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Chondromalacja (?) u Kędzierzawej
PostNapisane: 25 mar 2013, o 11:11 
Offline

Dołączył(a): 19 mar 2013, o 15:36
Posty: 1
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: chondromalacja rzepki kolana lewego
Witam! Mam 13 lat i niestety od 1,5 roku problemy z lewym kolanem (teraz w sumie z prawym też) :( ,ale może zacznę od początku. Od 2 klasy SP aktywnie trenuję szermierkę (treningi 3x na tydzień i osiągnięcia w zawodach). W marcu '11 miałam takie problemy jak ból przy schodzeniu po schodach ( w okolicach więzadeł przyśrodkowych) oraz przy długim siedzeniu ( pod kolanem) od ortopedy dostałam diagnozę 'chondromalacja rzepki' i kropka! Miałam robione następujące badania:2x rezonans magnetyczny i tomografię komputerową - wszystko w normie. Ból jest obecnie wędrujący. Niektóre dolegliwości są charakterystyczne dla chondromalacji (ból przy długim siedzeniu i kucaniu) ,ale umiejscowienie bólu średnio pasuje do diagnozy.Od roku nie trenuję prawe kolanko zaczyna strajkować plastry kinesiology - taping i rehabilitacja nie pomagają.Mam tylko 13 lat i boję się zostać inwalidą :( . Lekarze jakoś nie przejęli się moim losem ,DLATEGO BARDZO PROSZĘ PAŃSTWA O POMOC !!!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja (?) u Kędzierzawej
PostNapisane: 25 mar 2013, o 11:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Cześć Kędzierzawa,

Bardzo dobrze, że szukasz pomocy. Im wcześniej rozwiążesz swoje problemy tym lepiej.
Jednak my niewiele Ci na odległość pomożemy. Jedyna rada to szukać nadal dobrego fachowca - nie zniechęcaj się. Lekarza i rehabilitanta. W sumie to chyba ważniejszy jest ten teraz ten drugi. Rehabilitacja wydaje się dla Ciebie jedynym rozwiązaniem. Ale może być ona dobra i zła. Musisz poszukać tej dobrej - niestety zapewne będzie to oznaczało usługi prywatne. Gdy znajdziesz lekarza lub ośrodek z przymiotnikiem "sportowy" szanse na sukces będą większe. Może pomoże nasz dział regionalny, gdzie polecamy fachowców z różnych województw.
Najważniejsze dla Ciebie będą odpowiednie ćwiczenia przede wszystkim na kolana, ale rehabilitant/lekarz może stwierdzić inne sprawy wymagające korekcji. Nie wiem jak długo trwała Twoja rehabilitacja - standardowe 2 tygodnie na NFZ to na pewno za mało. Rehabilitacja kolan może potrwać kilka miesięcy, przy spotkaniach z rehabilitantem np. raz na tydzień (choć to różnie bywa). Większość pracy zapewne będziesz musiała wykonać sama robiąc zalecane ćwiczenia.

Tymczasem, staraj się unikać tych aktywności, które powodują ból (zapewne skoki, bieganie) a spróbuj znaleźć takie, które są bezpieczne. Nie rób nic na siłę. Np. pływanie kraulem lub przynajmniej z nogami do kraula powinno być pomocne i w miarę bezpieczne. Możesz spróbować roweru - tylko bez szaleństw, nie po górach i raczej z lekkimi przełożeniami. Oczywiście tylko jeśli nie będzie powodował problemów. Tutaj też najlepiej doradziłby Ci rehabilitant.

Powodzenia i głowa do góry! No i raczej nie działaj na własną rękę, mam nadzieję, że rodzice Cię wspierają i szukają pomocy razem z Tobą. Oni powinni nadzorować cały proces.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja (?) u Kędzierzawej
PostNapisane: 25 mar 2013, o 14:38 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2011, o 21:00
Posty: 158
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Chondro II (II/III?) rzepki, koncowka leczenia chlamydii pneumonae - ta mi dala popalic w kolanach... Lateralizacja i inne biomechaniczne cuda juz wyleczone :-)
Skoro MRI nic nie wykazało, to ja bym też mocno sugerował wizytę u dobrego reumatologa... to może być też jakieś przewlekłe zakażenie chlamą, borelką itp.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja (?) u Kędzierzawej
PostNapisane: 25 mar 2013, o 14:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Racja, Paffcio. Na pewno też warto skontrolować się reumatologicznie.

Wydzieliłam wątek Kędzierzawej, aby nie robić bałaganu w poprzednim.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL