forum o naszych kolanach

Teraz jest 29 mar 2024, o 12:18

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Kolana i chondromalacja I,II i III i PRP.
PostNapisane: 1 sty 2013, o 01:08 
Offline

Dołączył(a): 1 sty 2013, o 00:09
Posty: 3
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Chondromalacja I,II,III.
Witam wszystkich.Zdecydowałem się opisać swoje problemy z kolanami,może komuś coś to pomoże w podejmowaniu decyzji...

Mam 39 lat, aktywny fizycznie narty,tenis,quady amatorsko.Praktycznie w każdy weekend coś robiłem.
4 lata temu miałem fikołka na nartach ,przy małej prędkości wykonałem salto przez prawe ramię i uderzyłem krawędziami nart w stok.Upadek ,ból w lewym kolanie.Rezonans,rtg i diagnoza:uszkodzone wiązadło przednie i łąkotka.
Po powrocie do Polski wizyta u znajomego ortopedy (nazwisko na razie zostawiam na boku,znany lekarz w światku sportowym) i decyzja o artroskopii , bo kolano niestabilne,boli.
Wypadek w lutym ,zabieg pod koniec maja.Usunięcie przerośniętej błony maziowej,stymulacja wiązadła do zabliźnienia(okazało się ,że jest tylko naderwane),usunięcie tylnego rogu łąkotki oraz chrząstki stawowej (chondro III)+mikrozłamania.
Przez 6 tygodni rehabilitacja,kolano w miarę ok ale ból utrzymywał się jeszcze ok roku.Później wszystko ustąpiło,kolano prawie sprawne - pozostał problem z max zgięciem np w przysiadzie.
Ale nie było to dużym problemem.
W zeszłym roku uraz w kolizji komunikacyjnej,obydwa kolana uległy delikatnemu przeprostowi.Obdukcja,ortopeda - diagnoza stłuczenie kolana lewego,prawe ok.
Po roku od tego zdarzenia pojawiły się dziwne efekty w trakcie szybkiego chodzenia- nogi były "wyrzucane" w max wyproście jakby poza dopuszczalny wyprost.Jakby bez mojej kontroli.Dodatkowo,przy zmianie kierunku chodzenia, kolana miały taki "luz w osi pionowej" kończyny.Pewnego dnia (sierpień 2012) przy kucaniu ,coś strzeliło w lewym kolanie,mocny ból.
Kilka dni czekałem na rozwój sytuacji ale bolesność pozostała - ból pośrodku rzepki,wewnątrz kolana,od strony wewnętrznej,wylew do połowy piszczela.Wcześniej w kolanie pojawiły się trzaski i chrzęszczenia przy wstawaniu i siadaniu np na łóżku, chodzenie po schodach to te same dźwięki,bardzo wyraźnie słyszalne.
Wizyta u znajomego ortopedy i usg.Diagnoza : wszystko ok ,chyba przycięte ciało tłuszczowe.
Leczenie: zastrzyki z kwasu hialuronowego , 5 injekcji.
Przyjąłem i efektów brak.
Następne 2 usg,rezonans,wizyta u innego ortopedy i diagnoza nr2 :pęknięta łąkotka przyśrodkowa.Podjąłem decyzję o artroskopii nr2.
Wykonałem ją u "swojego" znajomego ortopedy.Okazało się ,że łąkotka jest ok tylko mam chondromalację II,III na kłykciach przyśrodkowych (piszczelowym i udowym).Usunięcie i mikrozłamania.Rehabilitacja w trakcie chodzenia o kulach 6 tygodni do teraz.Niestety po tym okresie prawa noga zaczęła wysiadać: taki sam ból w okolicach środka rzepki,wewnątrz kolana,od wewnętrznej strony.Zrobiłem usg i rezonans,diagnoza : chondro I,II na obu kłykciach.
Lekko się załamałem.W perspektywie następna artroskopia...
Trafiłem na metodę z osoczem PRP,zaryzykowałem i teraz jestem dwa tygodnie po podaniu w prawe kolano.Na pewno kolano mniej boli,prawie wcale,kontrola w przyszłym tygodniu i pewnie jeszcze 2 lub 3 następne podania.Miałem wątpliwości co do zasadności stosowania PRP przy ew.regeneracji chrząstki , w necie jedni o tym piszą ,że jak najbardziej będą efekty inni piszą tylko regeneracji tkanek miękkich.Mam znajomych w USA i Australii , poprosiłem ich aby się dowiedzieli jak rozwiązać moje problemy.Jedni i drudzy po konsultacji z ortopedami powiedzieli ,żeby robić PRP.Trafiłem także na badania przeprowadzone m.in. we Włoszech na grupie ok 200 pacjentów i efekty były bardzo zadowalające jeżeli chodzi o regenerację chrząstki.
W sierpniu tego roku ,amerykanie oficjalnie uznali PRP jako skuteczną metodę jej regeneracji.



To tyle na wstępie,w miarę uzyskiwania nowych informacji postaram się je Wam przekazywać.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kolana i chondromalacja I,II i III i PRP.
PostNapisane: 26 mar 2013, o 22:13 
Offline

Dołączył(a): 26 mar 2013, o 19:23
Posty: 1
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Chondropatia II stopnia
Mam prośbę czy możesz powiedzieć kto w Polsce dokonuje PRP. Mam córkę, która ma 13 lat i odwiedziłam 4 ortopedów co jeden to lepszy konował. Zrobiłam jej oczywiście prywatnie rezonans i dowiedziałam się, że ma chondromalację II stopnia (chrząstka rzepki i przyśrodkowego kłykcia udowego o niejednorodnym sygnale). Za przeproszeniem mam w d... te wszystkie tabletki przeciwbólowe zapisane przez fachowców i mówienie, że to tak bywa. Myślę, że może PRP jej pomoże bo rehabilitant rozkłada ręce na jej ból kolana - niestety codzienny, czasem nie może wyjść z domu. Główne ćw. to na rozciąganie i uciskanie mięśnia czterogłowego uda. Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kolana i chondromalacja I,II i III i PRP.
PostNapisane: 27 mar 2013, o 21:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Na tym forum nie obrażamy lekarzy, nawet jeśli nie jesteśmy zadowoleni z ich usług. Proszę, uszanuj te zasady.

Tu jest wątek na ten temat: viewtopic.php?f=23&t=689 i kilka ośrodków, które to robią. Myślę, że już każde większe miasto powinno to mieć.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kolana i chondromalacja I,II i III i PRP.
PostNapisane: 10 sty 2014, o 12:48 
Offline

Dołączył(a): 10 sty 2014, o 12:19
Posty: 6
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
ALE ALE napisał(a):
Mam prośbę czy możesz powiedzieć kto w Polsce dokonuje PRP. Mam córkę, która ma 13 lat i odwiedziłam 4 ortopedów co jeden to lepszy konował. Zrobiłam jej oczywiście prywatnie rezonans i dowiedziałam się, że ma chondromalację II stopnia (chrząstka rzepki i przyśrodkowego kłykcia udowego o niejednorodnym sygnale). Za przeproszeniem mam w d... te wszystkie tabletki przeciwbólowe zapisane przez fachowców i mówienie, że to tak bywa. Myślę, że może PRP jej pomoże bo rehabilitant rozkłada ręce na jej ból kolana - niestety codzienny, czasem nie może wyjść z domu. Główne ćw. to na rozciąganie i uciskanie mięśnia czterogłowego uda. Pozdrawiam.


Również mam podobne zdanie jak Twoje na temat pomocy od tzw. wysokopłatnych "specjalistów"...
Moim zdaniem powinno się te zachowania piętnować bo chodzi tu o nasze zdrowie!
Prawda jest taka, że więcej infomacji możemy się dowiedzieć o swoim zdrowiu na tym forum tu , niż u niejednego tzw. "ortopedy". Nie jesteśmy zadowoleni z usług takich "lekarzy" ale czy kogoś obchodzi zdanie chorej osoby ???


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL