forum o naszych kolanach

Teraz jest 18 kwi 2024, o 14:06

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Lęk przed chondromalacją.
PostNapisane: 18 gru 2012, o 18:43 
Offline

Dołączył(a): 11 wrz 2012, o 13:40
Posty: 9
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Witam serdecznie,
Pol roku temu mialem uraz kolana, ubytek czesci kostnej rzepki w wyniku niefortunnego rzutu na treningu mma i teraz mam boczna niestabilnosc rzepki. Mialem artorskopie i wyjeto mi ubytek tej rzepki oraz zrobiono shaving blony maziowej (moglem cos pokrecic). Po 4 miesiacach zaczalem chodzic na scianke wspinaczkowa (przed urazem wspinalem sie juz rok) 2 razy w tygodniu po 2 godziny. Na poczatku wspinalem sie malo, wiecej sie rozgrzewalem, troszeczke rozciagania, chodzilem w stabilizatorze na kolano. Ostatnio kolega polecil mi cykl treningowy, w ktorym wspina sie 45 minut bez przerwy, bez zejscia ze sciany. Ja nastawiony na duze efekty bardzo chetnie zaczalem to robic, zrobilem go przez 3 treningi, nie bylo zadnego bolu, ale wczoraj wracajac ze scianki zauwazylem ze bardzo mi przeskakuje cos w kolanie (jak ide nic sie nie dzieje, strzela jak siedze, albo mam kolana podkulone powyzej lini pasa). Czy jest to mozliwe, ze to z przesilenia kolana i samo przejdzie (obecnie biore lek Structum i Pascledine) ? Czy moze to byc chondromalacja? Czy 2 dni przeskakiwania jak na razie, to za malo zeby sie martwic?

Pozdrawiam!!
Bartosz


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Lęk przed chondromalacją.
PostNapisane: 19 gru 2012, o 13:20 
Offline

Dołączył(a): 28 kwi 2011, o 09:10
Posty: 97
Lokalizacja: Gda/PL
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: LEWE: zerwane ACL, uszkodz.łakotki przyśrodkowej, zmiany zwyrodnieniowe, chondropatia II-IV st., obrzek maziowki i ciała Hoffy. Rekonstrukcja ACL 01.12.2010.
PRAWE:podobnie, rekonstrukcja 17.11.2011.Rehabilitacja.
Inne informacje: Uszkodzenie kolan w wyniku amatorskiej gry w piłkę nożną, dalsza dewastacja spowodowana olaniem sprawy i uprawianiem sportów z zerwanymi więzadłami.
A odbudowałeś mięśnie po urazie i artroskopii?

_________________
Pzdr
____
01.12.2010. Kolano lewe - Artroskopia z rekonstrukcja ACL sp. BPTB, mocowanie Biosure oraz częściowa meniscektomią przyśrodkową.
17.11.2011. Kolano prawe - rekonstrukcja ACL tą samą metodą. W trakcie rehabilitacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lęk przed chondromalacją.
PostNapisane: 19 gru 2012, o 18:42 
Offline

Dołączył(a): 11 wrz 2012, o 13:40
Posty: 9
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Bylem na 3 turnusach rehabilitacyjnych, kazdy po 2 tygodnie, na ktorych odbudowywalem miesnie uda. Roznica obwodu w prawej zdrowej, a lewej pourazowej to 2,5cm (lewa od zawsze byla slabsza).


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Lęk przed chondromalacją.
PostNapisane: 19 gru 2012, o 21:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Cześć Xeio

na podstawie tego, co napisałeś na pewno nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć, czy to chondromalacja. Przeskakiwanie nie jest jej typowym objawem i trudno jednoznacznie orzec z czego wynika. Często jego przyczyna leży w ścięgnach lub braku równowagi mięśniowej.
Powszechnie rehabilitanci uważają, że jeśli przeskakiwanie jest niebolesne, nie trzeba się nim przejmować... Natomiast na pewno każda zmiana zachowania kolana po wzmożonym wysiłku jest jakimś sygnałem do obserwacji i zastanowienia się czy nie przedobrzyłeś.
Chondromalacja to jest słowo wytrych, może nie mieć nic wspólnego z dolegliwościami kolana. Zamiast się bać, proponuję przeczytać, co pisaliśmy na ten temat.
Na pewno natomiast powinieneś być czujny i obserwować kolano, przede wszystkim nie serwować mu skokowego wzrostu aktywności i wysiłku, bo to jest bardzo niedobre. Dobrze za to byłoby abyś poćwiczył pod opieką terapeuty sportowego nie tylko na turnusach ale systematycznie przez kilka miesięcy. Pozwoli Ci to najlepiej przygotować kolano do wysiłku.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Lęk przed chondromalacją.
PostNapisane: 20 gru 2012, o 11:49 
Offline

Dołączył(a): 11 wrz 2012, o 13:40
Posty: 9
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Bardzo dziekuje zazainteresowanie. Musze znalezc jakiegos rehabilitanta u siebie w miescie i zastsowac sie do waszych rad.
Pozdrawiam i zycze zdrowia !!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Lęk przed chondromalacją.
PostNapisane: 21 gru 2012, o 13:34 
Offline

Dołączył(a): 28 kwi 2011, o 09:10
Posty: 97
Lokalizacja: Gda/PL
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: LEWE: zerwane ACL, uszkodz.łakotki przyśrodkowej, zmiany zwyrodnieniowe, chondropatia II-IV st., obrzek maziowki i ciała Hoffy. Rekonstrukcja ACL 01.12.2010.
PRAWE:podobnie, rekonstrukcja 17.11.2011.Rehabilitacja.
Inne informacje: Uszkodzenie kolan w wyniku amatorskiej gry w piłkę nożną, dalsza dewastacja spowodowana olaniem sprawy i uprawianiem sportów z zerwanymi więzadłami.
Ja tylko dodam że rehabilitacja nie odbudowuje mięśni tylko stymuluje te zaniedbane do pracy. Na rehabilitacji ćwiczymy w zakresie 30-40% swoich możliwości.
Odbudowa mięśni odbywa się podczas ćwiczeń siłowych (obciążenie 60-70%), czyli rehabilitant powinien po rehabilitacji przygotować program składający się na ćwiczenia na siłowni, basenie, rowerze itd.
Dodatkowo 2,5 cm różnicy to bardzo dużo. Zakładając, że możesz niekoniecznie mieć dobrze zbilansowane mięśnie w nodze wzorcowej to może być jeszcze gorzej w stosunku do tego co być powinno.

_________________
Pzdr
____
01.12.2010. Kolano lewe - Artroskopia z rekonstrukcja ACL sp. BPTB, mocowanie Biosure oraz częściowa meniscektomią przyśrodkową.
17.11.2011. Kolano prawe - rekonstrukcja ACL tą samą metodą. W trakcie rehabilitacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lęk przed chondromalacją.
PostNapisane: 24 gru 2012, o 00:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Odbudowa mięśnia to jak najbardziej element rehabilitacji, tyle że wraz z postępem możemy co raz więcej ćwiczeń dostawać do wykonania samodzielnie np. na siłowni, a nie w ośrodku - różnie to bywa, zależy od programu i ośrodka. Niezależnie gdzie ćwiczymy rehabilitant powinien śledzić postępy, kontrolować intensywność treningu itp., jeśli bierze odpowiedzialność za efekt końcowy.

Może są również i fachowcy, którzy mówią "ja już swoją robotę skończyłem, teraz se pan odbuduj mięsień", hmm... kwestia podejścia... ale nie jest to standard

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Lęk przed chondromalacją.
PostNapisane: 9 sty 2013, o 16:17 
Offline

Dołączył(a): 11 wrz 2012, o 13:40
Posty: 9
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Witam,
to znowu ja. Bol od tamtej pory nie minal, ale jest systematycznie lzejszy. Pare dni temu bylem na badniu rezonansem magnetycznym (pol roku po urazie - kontrolne badanie) i dzisiaj odebralem wynik, jednakze na wizyte u lekarza musze troche poczekac. Dlatego zwracam sie do Was z uprzejma prośba, czy ktos moze powiedziec na temat tego badania http://i45.tinypic.com/5obb4.jpg ? Czy to sa jakies powazne zmiany, czy umiarkowanie?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL