forum o naszych kolanach

Teraz jest 19 kwi 2024, o 02:55

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: chondromalacja
PostNapisane: 8 gru 2012, o 23:05 
Offline

Dołączył(a): 8 gru 2012, o 22:39
Posty: 1
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Witam!Jestem mamą 10 letniej dziewczynki,ostatnio ortopeda stwierdził u córki chondromalację rzepki zalecił zastrzyki dostawowo Zeel Heel i rehabilitację w postaci jonoforezy czy to jest wszystko co powinniśmy teraz robić ,Proszę o radę!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: chondromalacja
PostNapisane: 9 gru 2012, o 00:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Droga mamo, u tak małego dziecka, przede wszystkim należałaby się zastanowić jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy, a także potwierdzić diagnozę. Zaproponowane leczenie jest leczeniem, które się stosuje u dorosłych, a i to niespecjalnie rzucającym na kolana. Sama diagnoza również. Nie znam historii choroby Twojej córeczki, ale postarałabym się odwiedzić najlepszych lekarzy w regionie i z nimi porozmawiać. Przede wszystkim do rozważenia jest odpowiednia rehabilitacja, a ściślej ćwiczenia, które dają szansę leczenia przyczynowego.

Jeśli dziecko bolą kolanka warto też skonsultować się z reumatologiem.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: chondromalacja
PostNapisane: 10 gru 2012, o 00:21 
Offline

Dołączył(a): 16 lis 2009, o 01:37
Posty: 85
Typ użytkownika: Profesjonalista
Mój problem: www.centrum-synergia.pl
Przychylam się do zdania Ewy - najpierw diagnoza. Chondromalacja jest skutkiem jakiejś patologii w kolanie. U małego dziecka zazwyczaj rozwija się pod wpływem wady postawy, przeważnie koślawienia , które z czasem może doprowadzić do bocznego przyparcia rzepki. Ale to oczywiście czarny scenariusz. Najpierw warto dociec dlaczego akurat chondromalacja i na jakiej podstawie lekarz tak orzekł. Chondromalacja to rozmiękanie chrząstki stawowej. Ten stan rzeczy na 100% bada się podczas artroskopii, kiedy lekarz mechanicznie "maca" specjalnym narzędziem chrząstkę i jeśli ono zagłębia się w miękkiej powierzchni, wtedy wiemy, ze to chondromalacja. Badanie manualne w żadnym razie nie da takiej pewności. Pytanie czy stan dziecka jest tak poważny, żeby rozpatrywać artroskopię? Pewnie nie.
Zastrzyki z Zeel Heel na pewno nie zaszkodzą - to lek homeopatyczny, bez skutków ubocznych. Jonoforeza działa p/bólowo - też nie zaszkodzi, chociaż 10-letnie dziecko nie będzie zachwycone, bo trochę piecze...
Sugerowałabym jednak wizytę u fizjoterapeuty, który ma doświadczenie w rehabilitacji wad postawy - niech potwierdzi lub wykluczy hipotezę o wadzie ustawienia całej kończyny - biodro - staw kolanowy - stopa. To najczęstszy mechanizm powstawania problemów bólowych w tym wieku (lub ewentualnie przerośnięty fałd błony maziowej ale w tym przypadku nie ma żadnych sugestii, że mógłby on występować)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: chondromalacja
PostNapisane: 23 sty 2013, o 01:43 
Offline

Dołączył(a): 31 lip 2012, o 11:03
Posty: 5
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Polecam kontakt z luksonem, który udziela (udzielał?) się na tym forum. Można śmiało do niego pisać maile, odpowie (w razie problemów mogę podać kontakt). Mojego syna (15 lat), u którego stwierdzono chondromalację, a może przerost błony maziowej - gdybanie lekarzy, a jednak z zaleceniem szybkiej operacji (na podstawie USG i badania manualnego), wyciągnął z kłopotów dzięki odpowiednim ćwiczeniom. Wyszły przy okazji wady postawy, straszliwe napięcie mięśni itd. itp., które powodowały rozmaite dolegliwości. Długo by pisać. W każdym razie dzięki luksonowi po kontuzji kolana nie ma śladu, nie boli, choć syn trenuje jak szalony :) Tylko on (byliśmy wcześniej również u innych fizjoterapeutów) polecił ćwiczenia do domu, odpowiednią dietę, ćwiczenia relaksacyjne. Obiecał, że postawi mojego syna na nogi i słowa dotrzymał :) Cieszę się, że go tu odnalazłam i nie zdecydowałam się na operację, więc szczerze polecam konsultacje. Pozdrawiam i życzę córce zdrówka.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL