forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 13:39

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Diagnozowanie stopnia chondromalacji
PostNapisane: 8 gru 2012, o 15:09 
Offline

Dołączył(a): 8 gru 2012, o 14:33
Posty: 2
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Chondromalacja rzepki
Witam wszystkich!

Jestem nowy na forum i chciałbym się do Was zwrócić o pomoc z moim kolanowym problemem. Mam nadzieję, że nie powielam pytań, przeglądałem forum i nie znalazłem dokładnie tego samego problemu.
Od 2 lat coraz bardziej trzeszczy mi kolano, muszę co jakieś 20 sekund prostować i zginać, także jak chodzę. Nasila się przy tym dziwny ból, uczucie "pełności" w kolanie. 2 Usg w lipcu 2011 i 2012 wykazały lateralizację rzepki, w sierpniu 2012 poszedłem do rehabilitanta na zabiegi manualne, "wyprostował" mnie wtedy i MRI z 3 grudnia wykazało "rzepkę bez cech lateralizacji" :) Mimo tego ból cały czas się nasila. Byłem u kilku lekarzy, chcieli mnie kroić, operować i nastawiać, sami nie wiedzieli chyba za bardzo czemu, a przynajmniej nie potrafili dokładnie powiedzieć.
Aż kilka dni temu poszedłem z wynikami MRI do bardzo znanego lekarza w Warszawie który wreszcie powiedział, że "żadna operacja bo to tylko chondromalacja i to I stopnia", więc on da mi zastrzyk Suplasyn One Shot. Wszystko by było pięknie gdybym sam nie miał wątpliwości co do diagnozy czy to rzeczywiście 1 stopień a nie np. 3.
MRI:

"Płytkie ognisko fibrylacji chrząstki stawowej o śr. ok 7mm z niewielkimi nierównościami w powierzchni chrząstki widoczne jest w przyśrodkowej części powierzchni udowej rzepki.
Poza tym zarysy chrząstki stawowej na powierzchni kłykci kości udowej i piszczelowej oraz w bocznej części powierzchni udowej rzepki są gładkie, bez zmian ubytkowych"

Łąkotki, więzadła - wszystko ok.
Chodzi o słowo fibrylacja, wszędzie czytałem że to już 3 stopień chondromalacji, więc nie wiem co o tym myśleć, czy zastrzyki mają w tym wypadku sens? Czy ktoś z Was miał podobne doświadczenia ?

Dziękuję za cierpliwość jeśli dotrwaliście do końca postu :) Będę wdzięczny za każdą opinię !
Pozdrawiam serdecznie !
Artur


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Diagnozowanie stopnia chondromalacji
PostNapisane: 8 gru 2012, o 23:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Jak się wczytać, to płytkie i niewielkie ogniska fibrylacji określa się raczej jako stopień II. Chyba możesz zaufać lekarzowi, że stopień zniszczenia jest po prostu niewielki. Lekarz ocenia stan kolana na podstawie całego zestawu kryteriów, a nie jednego słówka i paru zdań opisu w internecie. Przede wszystkim - taki drobiazg ;-) - bada kolano. Skale oceny bywają różne, różna może być ocena radiologa i lekarza, MRI też ma swoje ograniczenia jeśli chodzi o badanie chrząstki. Szczególnie taki standardowy bez specjalnych skanów. Medycyna to nie matematyka (niestety dla nas!).

No i pamiętaj, że stopień chondromalacji nie mapuje się prosto na Twoje odczucia bólu. Możesz mieć duże uszkodzenia chrząstki i śmigać jak kozica i odwrotnie.

Zastrzyk typu suplasyn jest jakimś sposobem i niektórym pomaga, niektórym nie. Można spróbować i w zależności od efektu iść dalej. Aczkolwiek są lekarze, którzy najpierw zalecają rehabilitację, głównie w postaci ćwiczeń, które są leczeniem bardziej przyczynowym, a dopiero potem zastrzyk. Różnie bywa.
Po tym co piszesz, chyba najgorszy pomysł mieli Ci, którzy od razu rzucali się do krojenia i dobrze, że się nie dajesz.

Co do tego 'zniknięcia' lateralizacji po terapii manualnej, to nie byłabym taka pewna... Nie wiem, czy sprawy są tak proste. Zapewne przed terapią lateralizacja została stwierdzona w zupełnie inny sposób niż MRI i przez innego lekarza. A to jest duża różnica. Boczne przyparcie bywa czasem trudne do zdiagnozowania, a opinie lekarzy bardzo sprzeczne. I nie zdziwię się, jeśli ktoś Ci o nim jeszcze powie.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Diagnozowanie stopnia chondromalacji
PostNapisane: 8 gru 2012, o 23:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Aaaa... Jeśli zastrzyk nie pomoże i nadal nie do końca będzie wiadomo o co chodzi, koniecznie postaraj się również odwiedzić dobrego reumatologa. Mamy np. taki wątek "Pamiętaj o reumatologu" o ile dobrze pamiętam.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Diagnozowanie stopnia chondromalacji
PostNapisane: 9 gru 2012, o 06:38 
Offline

Dołączył(a): 8 gru 2012, o 14:33
Posty: 2
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Chondromalacja rzepki
Dziękuję Ci za odpowiedź !
Zobaczymy jak będzie po zastrzyku, może będę mógł wrócić do biegania :)

Pozdrawiam !


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Diagnozowanie stopnia chondromalacji
PostNapisane: 10 gru 2012, o 00:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Trzymam kciuki :-). Jeśli jesteś biegaczem, to nawet jeśli po zastrzyku uzyskasz poprawę warto się zainteresować sportową rehabilitacją i szczególnie ćwiczeniami dla biegaczy.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL