forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 10:30

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Czy przeskakiwanie rzepki oznacza chondromalacje? Proooszę o odpowiedzi:)
PostNapisane: 24 lut 2012, o 15:32 
Offline

Dołączył(a): 26 mar 2010, o 03:19
Posty: 43
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Kolano lewe - bóle, stany zapalne zachyłka nadrzepkowego - w trakcie rehabilitacji;
zmniejszony kąt nachylenia kości krzyżowej
Inne informacje: Poznań
Kiedy siedzę i prostuję kolano w stawie to czuję (jak dotykam reką rzepki) że ona przeskakuje delikatnie. Do tego czasami jest tak ze leżąc bokiem z podkuloną lekko nogą, przy prostowaniu jej odczuwam takie jakby delikatne przeskakiwania, jakby sie nierówno coś ślizgało w stawie.
Odczuwam to też jak jade samochodem, przy uskokach, nierównościach terenu, wyczuwam w kolanie wlasnie takie jakby trzeszczenie, przesuwanie nierowne.

Czy orientujecie sie czy to jest oznaka chondromalacji?
Dodam że zaczeło mi sie to po dlugich spacerach, i siedzeniu na zajęciach studiow zaocznych (co 2/3 tygodnie) ( tam sie siedzi np 2 h bez wstawania:(
Dolegliwości bólowe mam nad kolanem czasami, zwlaszcza jak pochodzę. A poza tym wystarcza w tej chwili zebym poszla np do marketu na zakupy spozywcze a odczuwam taką jakby pelność w kolanie, co zamienia się z czasami w dziwny ból. Miałam już raz tak że kulałam jednego dnia.

Martwię się, bo leczyłam prawe kolano na niestabilnosc i lateralizację, a teraz prawe ma sie dobrze a lewe mi dokucza:/

Przepraszam że tak sie rozpisuje ale bardzo potrzebne mi jakieś wskazówki. Tym bardziej że w tej chwili moja rehabilitacja ogranicza sie do wykonywania miniprzysiadow na niestabilnym podlożu i wstawaniu/siadaniu na stole. mam zalecone przez rehab. wykonywać po 2 serie 10 powt takich miniprzysiadow na wielokrotnie zwiniętej karimacie plus to wstawanie/siadanie (całość ma zajmować 7 minut). i te 7 minut mam powtarzać wielokrotnie w ciagu dnia.
robie tak juz 2 tygodnie, teraz mam robic to kolejne 2, a potem sie zobaczy. Co o tym myślicie?
szukac innej rehabilitacji?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Czy przeskakiwanie rzepki oznacza chondromalacje? Proooszę o odpowiedzi:)
PostNapisane: 24 lut 2012, o 23:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Colora, na podstawie takiego lekkiego przeskakiwania raczej trudno wyrokować o chondromalacji, a już szczególnie na odległość. Lekarze jednak badają w dotyku również pracę rzepki i najlepiej powierzyć to im. Ale pozostałe objawy, które masz mogą wskazywać na uszkodzenia chrząstki. Całkiem możliwe, że to drugie kolano zostało przeciążone gdy pierwsze chorowało. Niewykluczone, że również w nim masz lateralizację, co z kolei często jest przyczyną niszczenia chrząstki. Trudno mi tutaj wymyślić coś innego, niż rozmowa na ten temat z Twoimi fachowcami.
Rehabilitacji bym na razie nie zmieniała, Twój program może nie jest zbyt bogaty, ale składa się ze skutecznych ćwiczeń na wzmocnienie mięśni wokół kolana ze szczególnym uwzględnieniem głowy przyśrodkowej - tego typu ćwiczenia są wskazane zarówno przy lateralizacji jak i uszkodzeniach chrząstki. Daj mu szansę przez parę tygodni - tylko rzetelnie rób te ćwiczenia kilka razy dziennie. Czy to ten sam rehabilitant, który skutecznie pomógł w leczeniu pierwszego kolana? Jeśli tak - tym bardziej chyba warto mu zaufać.
No i w czasie rehabilitacji staraj się nie nadwerężać kolan, w miarę możliwości nie prowokuj sytuacji, które kończą się bólem.

Możesz też porozmawiać z lekarzem na temat ewentualnych zastrzyków z kwasu hialuronowego.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Czy przeskakiwanie rzepki oznacza chondromalacje? Proooszę o odpowiedzi:)
PostNapisane: 25 lut 2012, o 02:58 
Offline

Dołączył(a): 26 mar 2010, o 03:19
Posty: 43
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Kolano lewe - bóle, stany zapalne zachyłka nadrzepkowego - w trakcie rehabilitacji;
zmniejszony kąt nachylenia kości krzyżowej
Inne informacje: Poznań
Dziekuję za odpowiedź Ewa:)

Tak, to ten sam lekarz. Pół roku temu doprowadził mnie do naprawdę dobrego stanu. Miałam już zacząć biegać kiedy pech się stał i złamałam stopę:/
Miałam wtedy duże załamanie wiary, motywacji.
Ale pozbierałam się i po zdjeciu gipsu było całkiem dobrze, choć właśnie zaczęły się problemy z lewą nogą.
Przeglądałam dzisiaj sporo forum i doszłam do wniosku, że muszę jeszcze sprawdzić jedną rzecz - a mianowicie sprawy reumatoidalne. Nie miałam badań żadnych w tym kierunku, a jeden z lekarzy na początku mojego leczenia podejrzewał ze to moze mieć zwiazek z moimi przebytymi zapaleniami oskrzeli.
Tym bardziej ze moja mama ma niedoczynnośc tarczycy, chorobę Hashimoto, problemy z cukrem - choroby autoimmunologiczne.
Sprobuję też pojsc w tym kierunku. Ale oczywiście nie zaprzestanę ćwiczeń.
W koncu trzeba dbać o kolanka:)

We wtorek idę do mojego ortopedy. Mam nadzieję że mnie też jakoś pokieruje.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 24 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL