forum o naszych kolanach

Teraz jest 29 mar 2024, o 01:50

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: uszkodzenie łąkotki
PostNapisane: 2 sty 2011, o 18:23 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2010, o 18:38
Posty: 4
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
witam mam pytanie do czego może doprowadzić nie zrobiona operacyjnie (nieleczona) uszkodzona łąkotka? co może się dalej stać z nią jak i ze stawem? czy może być jeszcze gorzej? jak dokładnie rozpoznać, że to właśnie ona jest uszkodzona?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: uszkodzenie łąkotki
PostNapisane: 3 sty 2011, o 10:04 
Offline

Dołączył(a): 16 sie 2010, o 20:12
Posty: 375
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Hej,
to zależy od stopnia jej uszkodzenia - jakie zmiany wywoła w stawie. Jeśli masz luźno oderwany kawałek łękotki to może on obcierać chrząstkę i może prowadzić do blokowania się stawu.
Jak sprawdzić - są tzw. testy łąkotkowe, które wykonuje lekarz, niestety nie umiem napisać na czym polegają bo nie wiem które z wykręcania kolan należy do tego testu. Uszkodzenie łękotki można czasem zdiagnozować na USG lub w rezonansie magnetycznym.

Jeśli masz częste blokowanie kolana - nie możesz wyprostować ani zgiąć nogi to istnieje duże prawdopodobieństwo że masz uszkodzoną łękotkę.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: uszkodzenie łąkotki
PostNapisane: 3 sty 2011, o 16:50 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2010, o 18:38
Posty: 4
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
bardzo dziękuję ci za odpowiedź,tzn. jeżeli chodzi o blokowanie to mam w prawym kolanie (też mi coś wyskakuje pod rzepką a i kolano przy chodzeniu głośno strzyka-tak że wszyscy słyszą-dodam ze mam w nim chondromalację III st. rzepki i kłykci udowej,przy zginaniu z obciążeniem boli) lewe nigdy wcześniej mi jeszcze nie dokuczało dopiero od jakiegoś pół roku się zaczęło (coś mi wypadło pod rzepką, upchnęłam, tak ze dwa trzy razy, potem wypadło tak że już się nie udało upchnąć boli przy zginaniu z obciążeniem coś przeskakuje i z boku czuć jak się przyłoży rękę w jednym i drugim kolanie że wyskakuje i wskakuje z powrotem) w zasadzie to mam na tą chwilę dwa kolana do operacji ale tak naprawdę nie wiem co się z nimi dzieje słyszę tylko łękotka i chondromalacja? zastanawiam się które pierwsze zoperować? czym może grozić dłuższe nic nie robienie z tym...i czy to na pewno chodzi o łękotkę i chondromalację? jak wezmę stanę na jednaj czy drugiej nodze a drugą macham wolno to słychać jak kość o kość ociera bardzo głośny przeskok słychać w obydwu kolanach...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: uszkodzenie łąkotki
PostNapisane: 5 sty 2011, o 09:37 
Offline

Dołączył(a): 16 sie 2010, o 20:12
Posty: 375
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
decyzję o tym które kolano operować pierwsze powinnaś/powinieneś podjąć razem z lekarzem. co do chondro III stopnia i uszkodzonej łękotki - może być tak, że jeśli łękotka jest niestabilna to ociera o chrząstkę i ją niszczy. a może być też tak, że nie niszczy chrząstki bezpośrednio ale powoduje zmianę mechaniki stawu, zaburza ją i na skutek tego dochodzi do niszczenia chrząstki. ciężko to stwierdzić przez Internet.
czy masz jakieś wyniki badań (usg, mri) które potwierdzają diagnozę chondro III i uszkodzenie łękotki?

ja też mam dość głośne strzykanie w kolanach, ale na szczęście nie jest bolesne, tylko czasami jak łękotka zwieje mi z właściwego toru ruchu, co zdarza się ostatnio dość rzadko. strzykanie/ strzelanie kolan niekoniecznie musi być objawem chorobowym ;)

no, ale głowa do góry, zaczął się Nowy Rok i musi być w końcu dobrze ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: uszkodzenie łąkotki
PostNapisane: 5 sty 2011, o 18:17 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2010, o 18:38
Posty: 4
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
co do chondromalacji to miałam już dwie artroskopie na prawe kolano, które potwierdziły tą dolegliwość, jeżeli chodzi o łękotki to problem mam od niedawna a zdiagnozowano je u ortopedy na podstawie badania typu wyginanie zginanie itp. plus opis moich dolegliwości dlatego zastanawiam się czy to co opisuje to na pewno jest uszkodzona łękotka


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL