forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 21:29

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Jestem nowy - witam i pytam.
PostNapisane: 6 lis 2010, o 01:46 
Offline

Dołączył(a): 6 lis 2010, o 01:02
Posty: 2
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: chondromalacja rzepki - II poziom wtajemniczenia
Witam,
jestem nowym, 29-cio letnim, posiadaczem chondromalacji rzepki prawego kolana IIgo stopnia. Opis USG znałem jakiś czas, dziś otrzymałem potwierdzenie diagnozy. Ortopeda powiedział, że II stopień jest całkowicie odwracalny. Spodziewałem się raczej stopniowego pogarszania się stanu kolana, zgodnie z wiedzą zdobytą po lekturze materiałów z Internetu. Mam przez 6 tygodni przyjmować preparat Flexus - 2 saszetki dziennie oraz pedałować na na rowerku stacjonarnym (przy małym obciążeniu) codziennie przez 20 minut. To zaskoczyło mnie jeszcze bardziej - spodziewałem się raczej zakazu robienia podobnych rzeczy. Po wspomnianych 6 tygodniach mam ponownie przyjść na wizytę i wówczas lekarz zadecyduje co dalej.

Przyznam, że trochę obawiam się ćwiczeń na rowerze. Wyczytałem, że niektórym pozwolono na rower, innym zakazano, zazwyczaj wyglądało mi to jednak na inicjatywę pacjenta. Jako ciekawostkę dodam, że szkodliwość pływania żabką lekarz ocenił jako rewelacje z facebooka - nie dosłownie, ale taki był ogólny przekaz. Być może jest to zależne od stopnia... sam nie wiem.

Jak wyglądają Wasze doświadczenia - czy ktoś z Was otrzymał podobne zalecenia? Jakie były efekty? No i czy na forum był ktoś, komu 2 stopień się cofnął i już tu nie zagląda?

Pozdrawiam,
sta


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jestem nowy - witam i pytam.
PostNapisane: 6 lis 2010, o 10:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2009, o 07:07
Posty: 181
Lokalizacja: Łódź
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: 17.04.07r- artroskopia kolana prawego- chondromalacja
11.06.08r.- artroskopia kolana lewego- chondromalacja
06.11.09r.- przeciecie troczkow rzepki lewej na otwarto - podwichniecie rzepki
21.01.10r.- przeciecie troczkow rzepki prawej na otwarto - podwichniecie rzepki
27.01.11r.- artroskopia kolana lewego- Przerosniety fald blony maziowej
Flexus brałam też przy podobnym stopniu. W sumie to teraz nie wiem jaki mam stopień. Pare lat temu był to właśnie I i II st. Dziś podobno jest gorzej (wg. ortopedy chrząstka jest zjechana). Co do roweru, lekarz też powiedział że mogę jeździć ile wlezie.. z tym że ja nie jeżdżę bo sprawia mi to ból.
Ja niestety chyba się nie spotkałam jeszcze z czymś takim żeby chondromalacja się cofnęła.
A co do żabki, mi rehabilitanci mówili że nie można żabką pływać...

Więc znowu wychodzi że co lekarz to zupełnie inna wiedza...

_________________
"(...) tego co nam zapisane nie da zmienić się
widzisz tylko jedną z dróg, jedną chwytasz nić
dobrze wiem, że już tak miało być (...)"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jestem nowy - witam i pytam.
PostNapisane: 7 lis 2010, o 01:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010, o 21:51
Posty: 40
Lokalizacja: Puck nad wodą
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: chondromalacja
Nie wiem jak tam u Ciebie ale u mnie jest dobrze. Nie chodzi o jakieś cofnięcie choroby ale nie to abym narzekał i stękał po prostu jakoś capluję ale też bardzo się pilnuje. Co do Flexusa to niedługo zacznę kurację bo jeszcze nie próbowałem. Ćwiczenia jakie można wykonywać to trenuj mięśnie uda aby odżywiać kolano, rowerek nie zaszkodzi ale bez szaleństw to samo z innymi dyscyplinami aby nie narobić jeszcze większego syfu. Ja zaakceptowałem już chondromalację i da się z tym żyć ale niestety trzeba sobie paru rzeczy odmówić. Także nic do głowy tylko trochę samozaparcia i cierpliwości...

_________________
"Siła człowieka nie polega na tym, że nigdy nie upada, ale na tym, że potrafi się podnosić...."
"Wiedzieć, że się wie, co się wie i wiedzieć, że się nie wie, czego się nie wie - oto prawdziwa wiedza..."


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jestem nowy - witam i pytam.
PostNapisane: 7 lis 2010, o 09:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
A jak zdarta płyta dodam od siebie, że ważne jest aby spróbować określić, co jest przyczyną zniszczenia kolana (choć jak również pisałam, wielu lekarzy uważa ten II stopień za zniszczenie fizjologiczne, które ma niemal każdy) i zadziałać (np. rehabilitacją) na przyczynę.
Tak czy inaczej fachowa rehabilitacja plus nie przeciążanie kolana i w optymistycznym wariancie będziesz jeszcze biegał. Zauważ, że Ci którzy uporali się z bólem kolan, mają zazwyczaj inne zajęcia niż wypisywanie o tym do internetu, najaktywniejsze są te osoby, które maja problemy, u których leczenie nie skutkuje itd. Nie wyciągaj więc wniosków, że musi być gorzej :-)

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jestem nowy - witam i pytam.
PostNapisane: 10 lis 2010, o 02:55 
Offline

Dołączył(a): 6 lis 2010, o 01:02
Posty: 2
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: chondromalacja rzepki - II poziom wtajemniczenia
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Zobaczymy jak dalej potoczą się losy. Stacjonarny rowerek treningowy już do mnie jedzie i będę kręcił na lekkim przełożeniu zagryzając flexusem. Paradoks, bo problemy dały o sobie znać po raz pierwszy właśnie po wycieczce rowerowej. Kolano opuchło i bolało - sądziłem, że to ból po wysiłku, tj. po mikrourazach. Problem w tym, że gdy minął, coś nieprzyjemnego jednak pozostało. A przyczyną ogólną w moim przypadku prawdopodobnie jest właśnie moje wcześniejsze zamiłowenie do dwóch kółek. Wówczas jednak głównie na tych cięższych przełożeniach... Swoją drogą nie jest ze mną źle - (pod)biegać mogę nawet dziś. Nie jest to może przyjemne, ale też nie jest bolesne. Ot, takie dziwne uczucie przypominające, że coś się dzieje. Rowerem też trochę jeździłem w to lato - oczywiście nie byłem wówczas świadomy, co mi dolega. Zaś o bólu, chociaż nadal umiarkowanym, mogę mówić dopiero przy kucaniu. Na szczęście. Nie wiem jak inne osoby odczuwają poszczególne stopnie, w moim przypadku, gdyby to uczucie pozostało na tym samym poziomie, to mogę niemal normalnie fukncjonować. Ale nie ma co się nakręcać ani zbyt optymistycznie, ani pesymistycznie - zobaczymy co będzie.

Pozdrawiam,
s


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jestem nowy - witam i pytam.
PostNapisane: 14 lis 2011, o 21:43 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2011, o 21:00
Posty: 158
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Chondro II (II/III?) rzepki, koncowka leczenia chlamydii pneumonae - ta mi dala popalic w kolanach... Lateralizacja i inne biomechaniczne cuda juz wyleczone :-)
sta, wydaje mi się, że ja jestem dobrym przykładem na to, że czasem się udaje (a mam II - II/III w kolankach), co ja mówię - w większości przypadków się udaje - wyjść obronną ręką z chondro. Nie ma się co czarować, nowa chrząstka Ci nie wyrośnie, ale jest tak jak pisze Ewa - trzeba walczyć o wyeliminowanie przyczyn chondro. Piszesz, że dużo rowerujesz, więc na 99% masz przyparcie boczne :-) jak zresztą masa "nieuświadomionych" rowerzystów. Jak poświęcisz trochę czasu na profesjonalną rehabilitację to masz wielką szansę zrobić jeszcze kupę kilometrów na bicyklu.

--
Pozdrawiam,
Paweł


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL