forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 13:56

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: transpozycja guzowatosci kosci piszczelowych i plastyka troczkow
PostNapisane: 13 paź 2010, o 19:31 
Offline

Dołączył(a): 13 paź 2010, o 18:29
Posty: 10
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: po usunieciu czesci lekatki przysrodkowej, boczne podwichniecie rzepki, chondromalacja IV st rzepki i III st klykcia kosci udowej
Witam,

Mam pytanie. Od wielu lat mam problemy z kolanami. 13 lat temu mialam usuwana czesc lekotki przysrodkowej. 3 lata pozniej stwierdzono u mnie chondromalacje rzepki III st. Zrobiono mi artroskopie, po ktorej wszystko mialo byc pieknie ladnie... ale nie bylo. W chwili obecnej mam chondromalacje rzepki IV st i III st klykcia kosci udowej. Skierowana zostalam na zabieg majacy na celu transpozycje guzowatosci kosci piszczelowej i plastyke troczkow. Stad tez moje pytanie. Z tego co zauwazylam zabieg ten przeprowadzany jest przy zwichnieciach rzepki i ma na celu ich zapobieganie. Czy ktos mial robione to przy chondromalacji? Czy to w ogole pomoglo?
Mam metlik w glowie i dylemat czy sie operowac. Kolano boli, zdarza sie ze utrudnia zycie codzienne. Trafilam do fizjoterapeuty, ktory twierdzi, ze dzieki cwiczeniom mozna 'wyjsc' z tego. Z tymze nie do konca wiem jak wzmacnienie miesni itp moze zapobiec chondromalacji.
Jakby ktos przechodzil podobna droge to prosze o cenne informacje ;]

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: transpozycja guzowatosci kosci piszczelowych i plastyka troczkow
PostNapisane: 13 paź 2010, o 21:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Cześć asz,

myślę, że albo lekarz nie powiedział Ci wszystkiego albo coś przeoczyłaś. Zapewne stwierdził albo boczną niestabilność rzepki albo boczne przyparcie i stąd ten zabieg. Rzeczywiście najczęściej stosuje się ją przy nawracających zwichnięciach i wtedy raczej nie budzi wątpliwości. Jednak część lekarzy stosuje ją także w mniej ewidentnych przypadkach, takich jak przyparcie.
Sam ten zabieg bezpośrednio nie wyleczy chondromalacji, ale w założeniu, przez korekcję ustawienia rzepki zmniejsza mechaniczne ścieranie i niszczenie chrząstki. Czyli ma działać przyczynowo.

Rehabilitacja pomaga w ten sam sposób - poprzez poprawę ustawienia rzepki zmniejsza obciążenie powierzchni chrząstki i poprawę jej funkcjonwania. Poczytaj posty w tym dziale - powinny parę rzeczy rozjaśnić.

Pozdrawiam,
Ewa

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: transpozycja guzowatosci kosci piszczelowych i plastyka troczkow
PostNapisane: 14 paź 2010, o 12:32 
Offline

Dołączył(a): 13 paź 2010, o 18:29
Posty: 10
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: po usunieciu czesci lekatki przysrodkowej, boczne podwichniecie rzepki, chondromalacja IV st rzepki i III st klykcia kosci udowej
Dziekuje za odp Ewo.
Male sprostowanie, poniewaz niejasno napisalam. Na skierowaniu na zabieg mam jako rozpoznanie wpisane boczne podwichniecie rzepki. Z tymze nic sie z ta rzepka nie dzieje (tzn nigdzie nie wypada) poza tym, ze zjezdza mi nieznacznie w lewo i ociera sie o inne rzeczy.
A czy przy takim zabiegu lepsze jest zastosowanie srub biowchlanialnych czy tytanowych? Mial ktos ktores z nich i moze podzielic sie 'wrazeniami' ;).


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: transpozycja guzowatosci kosci piszczelowych i plastyka troczkow
PostNapisane: 14 paź 2010, o 17:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
No i zapewne właśnie to "zjeżdżanie i ocieranie" jest przyczyną niszczenia chrząstki. Łatwiej teraz zapewne zrozumieć, że leczenie tego co nazywamy potocznie chondromalacją to często sprawa znacznie bardziej złożona niż "załatanie" chrząstki tą czy inną metodą.

Co do śrub to myślę, że znajdą się na forum osoby lepiej zorientowane ode mnie (a najlepiej zorientowany jest chyba lekarz ;-)), ale mogę powiedzieć, tyle, że po zabiegu jeden z rehabilitantów oppowiedział mi, że wracają do nich teraz pacjenci, którym ok. 10 lat temu robili rekonstrukcje ACL z użyciem śrub biowchłanialnych, bo im się te przeszczepy po prostu nie trzymają. No i cała procedura jest teraz powtarzana z użyciem śrub tytanowych.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: transpozycja guzowatosci kosci piszczelowych i plastyka troczkow
PostNapisane: 14 paź 2010, o 22:02 
Offline

Dołączył(a): 13 paź 2010, o 18:29
Posty: 10
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: po usunieciu czesci lekatki przysrodkowej, boczne podwichniecie rzepki, chondromalacja IV st rzepki i III st klykcia kosci udowej
Co do srub to najpierw lekarzowi bylo obojetne jakie bede chciala zastosowac, a jak przyszlo do podjecia decyzji powiedzial, ze odradzalby stosowanie srub biowchlanialnych z tego wzgledu, ze po ich wchlanieciu kosc nie do konca sie wypelnia czy cos w tym stylu. Z kolei sruby tytanowe sa super z tymze najlepiej je zostawic juz na zawsze bo moze byc probelm z ich wyciagnieciem (kosc dobrze do niech przylega).
Mam znajomego, ktory co prawda mial robiona rekonstrukcje wiazadla przez tego samego lekarza, ale nie bylo zadnych przeciwwskan co do stosowania srub biowchlanialncyh. Dlatego tez nie wiem czy wszystko zalezy od rodzaju zabiegu? Z drugiej strony sruby tez mial wkrecane w kosci.... Ech zeby to wszytko bylo takie proste... A moze to ja doszukuje sie niewiadomo czego ;)
Do poniedzialku mam czas na podjecie decyzji czy operowac sie czy nie, stad tez moje posty ;].


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL