forum o naszych kolanach

Teraz jest 16 kwi 2024, o 21:47

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Chondromalacja i sport
PostNapisane: 11 paź 2010, o 22:18 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2010, o 22:06
Posty: 2
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Chondromalacja rzepki II stopnia.Pourazowe zapalenie błonu maziowej ( wysiękowe ) kolana prawego.
Cześć. Mam Ch. II stopnia i nie mogę uzyskać konstruktywnej odpowiedzi czy mogę uprawiać sport - rekreacja zaawansowana. Szczerze mówiąc dziwią mnie niektóre poglądy o przeciwskazaniach przy Ch. do aktywnego życia. Dwa razy w tygodniu gram intesywnie w tenisa , 2 razy w tygodniu jeżdzę na rowerze , też po górach na ciężkich przełożenia po 70 km i dopiero 2 lata po operacji , przy takim trybie życia , poczułem znajome napięcie w kolanie , jakby coś w nim było , co czułem przed operacją ( może pourazowy wysięk c.dalszy?). Trochę zmniejszyłem obciążenie treningowe , ale szukam nadal odpowiedzi ile lat jeszcze przede mną w dobrej sprawności i czy CH. odbierze mi szansę na aktywne życie?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja i sport
PostNapisane: 12 paź 2010, o 21:13 
Offline

Dołączył(a): 26 mar 2010, o 03:19
Posty: 43
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Kolano lewe - bóle, stany zapalne zachyłka nadrzepkowego - w trakcie rehabilitacji;
zmniejszony kąt nachylenia kości krzyżowej
Inne informacje: Poznań
Hej, u mnie nie sklasyfikowano stopnia chondromalacji, ale mój rehabilitant mówi że mam uprawiać sport normalnie. Może jeszcze nie teraz bo jestem w trakcie rehabilitacji, ale po jej zakończeniu mam normalnie kucać, skakać, biegać, grać w kosza itd...
Teraz ćwiczę praktycznie codziennie na siłowni (spinning miedzy innymi) i w terenie jeżdżę na rowerze, do tego basen. I tylko mi to pomaga a nie szkodzi.
A mam do Ciebie pytanie, jaką miałeś operację? Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja i sport
PostNapisane: 13 paź 2010, o 12:27 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2010, o 22:06
Posty: 2
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Chondromalacja rzepki II stopnia.Pourazowe zapalenie błonu maziowej ( wysiękowe ) kolana prawego.
Dwa lata temu miałem ACL - artroskopia kolana na skutek zadawnionego naderwania więzadła oraz uszkodzonych łękotek i dopiero po wejściu do środka zdiagnozowani CH oraz usunięto poszarpane fragmenty chrząstki. Polecam. Czym szybciej tym lepiej.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja i sport
PostNapisane: 13 paź 2010, o 18:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sie 2010, o 21:51
Posty: 40
Lokalizacja: Puck nad wodą
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: chondromalacja
I nigdy zgodnej wypowiedzi w tej kwestii nie będziesz miał przy CH stopnia II. Choćbyś był u najlepszych specjalistów w naszym dzikim kraju zgodności nigdy nie uzyskasz w kwestii dalszej rekreacji. Ja podobnie jak Ty mam tą dolegliwość ale uważam na sport i to bardzo bo lepiej na zimne dmuchać. Stosuje suplementy, chodzę na basen i do tego jakaś sesja na rowerku po płaskim terenie głównie szosówka. To wiem na pewno że jest bezpieczne co do dalszego kontynuowania koszykarskiej pasji to odpuściłem jakieś forsowanie co nie znaczy że nie gram wcale. Owszem gram ale raz na jakiś czas i to nie jakiś hardcore tylko na lighcie nie nerwowo.

_________________
"Siła człowieka nie polega na tym, że nigdy nie upada, ale na tym, że potrafi się podnosić...."
"Wiedzieć, że się wie, co się wie i wiedzieć, że się nie wie, czego się nie wie - oto prawdziwa wiedza..."


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja i sport
PostNapisane: 13 paź 2010, o 21:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Zgadzam się z Hamtaro - nie ma jednej prostej odpowiedzi. Po pierwsze dlatego, że chondromalacja chondromalacji nie równa, po drugie dlatego, że często towarzyszą jej inne problemy, a raczej nie tyle towarzyszą, co ją wywołują. Często zresztą nie są one zdiagnozowane. Trzeba brać pod uwagę całość stanu kolana, a całość jest często trudna do ogarnięcia. Przewidywanie stanu kolana również. Dlatego odpowiedzi lekarzy bywają baaaaardzo różne. Dlatego, po raz drugi zgadzam się z Hamtaro - trzeba być ostrożnym, mieć kontakt z rehabilitantem ... i słuchać własnego organizmu.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja i sport
PostNapisane: 14 paź 2010, o 09:42 
Offline

Dołączył(a): 16 sie 2010, o 20:12
Posty: 375
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Zgadzam się z przedmówcami, że każde kolano inne, każda chondromalacja inna. Zgadzam się z Hamtaro i z Ewą, że nigdy od lekarza nie uzyskasz jednoznacznej opinii. Ja spotkałam się z takimi co mówili, że przy II to już w ogóle żadnego sportu, a spotkałam się z takimi, co mówili - spróbuj, zobaczysz. Teraz mam w niektórych miejscach III stopień i... biegam z nim, nie powiem, że bez problemu, bo kolano puchnie i daje znać o sobie, ale... przy chondromalacja wszyscy mówią, że biegać nie wolno. Na pytanie lekarza 'co tam?' - mówię, że jadę właśnie w góry i słyszę z reguły 'i bardzo dobrze'. A na mój pomysł o przebiegnięciu maratonu usłyszałam 'super, dasz radę'. Tak więc słuchając, co kolano ma mi do powiedzenia poznaję od nowa smak sportu. Tylko bark mi przeszkadza...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja i sport
PostNapisane: 26 lip 2011, o 22:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lip 2011, o 17:21
Posty: 26
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: "Cechy ogniskowej chondromalacji II st. Lateralizacja czynnościowa rzepki do 4 mm"
No właśnie, sport... Prowadzę dość aktywny tryb życia - regularnie jeżdżę na rowerze i trenuję taniec irlandzki, znaczy się... jeździłam i trenowałam, bo w tej chwili regeneruję kolaniska po wypadku. Do tego lubię także pływać i to w zasadzie moje główne aktywności. Trochę już poczytałam o związkach sport + kolana i wynika z tego, że w problemach z nimi najbardziej polecane jest pływanie. Tylko teraz pytanie - czy przy chondromalacji można pływać żabką? Jest to jedyny styl, w którym czuję się mocna i który mnie nie męczy, więc byłoby mi trudno przestawić się np. na kraul, którym pływam kiepsko... Można by ewentualnie połączyć oba style i machać nogami jak do kraula, a rękami jak do żabki ;)
Jakoś nie wyobrażam sobie rezygnacji z jakiejkolwiek aktywności fizycznej z powodu jakiegoś tam psia jego mać kolana. Ja muszę się ruszać, bo mam skłonności do tycia, które dla kolan jest zabójcze chyba bardziej niż sport...

_________________
Nie bez powodu przestępcy strzelają w kolana.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL