forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 21:50

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Chondromalacja I/II stopnia
PostNapisane: 23 lis 2017, o 20:31 
Offline

Dołączył(a): 23 lis 2017, o 20:19
Posty: 5
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Chondromalacja I/II
Witam wszystkich,

Jestem świeżo po USG i konsultacji z ortopedą. Jak w tytule: chondromalacja w stawie rzepkowo-udowym I/II stopnia.

Zaczęło się kilka dni temu, po treningu biegowym od "swędzenia" i pieczenia pod rzepką, potem pojawił się kłujący ból przy schodzeniu ze schodów i przy zwykłym chodzeniu, raz nasilił się bardzo mocno, że był chwilowy problem z chodzeniem.

Biegam od około 5 lat, typowo amatorsko. Ostatni rok to były jednak debiuty w ultra, trenowałem głównie w lesie i w górach, ostatnio doszło też już sporo asfaltu. Ważę 82kg przy 187cm. Z kolanami zawsze coś się działo, nadwyrężenia, "brzydkie" więzadła, ale nic bardzo poważnego.

Dziś rozpoczynam leczenie przeciwzapalne (10dni Biofenac), do tego Asoledin i Structum 500mg (30dni na ten moment).

Bardzo chciałbym kontynuować bieganie, pani doktor doradziła mi ortezę odciążająca i tu moje pierwsze pytanie, czym się kierować przy wyborze poza radami sprzedawcy?

Z jakimi specjalistami się konsultowac teraz, jeszcze jakieś badania? (Kraków)

Jakie środki pozafarmakologiczne polecacie? Jaka rehabiltacja, ćwiczenia, rozciąganie?

Co sądzicie o zastrzykach z hialuronu? Cena niemała, stąd moje rozterki?


Poza tym będę wdzięczny za wszelkie rady, sugestie, własne opinie, doświadczenia. Podłamałem się solidnie, zwyczajnie nie wyobrażam sobie życia bez dobrej porcji wysiłku...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja I/II stopnia
PostNapisane: 24 lis 2017, o 21:10 
Offline

Dołączył(a): 9 maja 2017, o 06:45
Posty: 106
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Byłeś u lekarza prywatnie czy na NFZ? Stwierdził tylko chondromalację? Chondromalacja to najczęstsza diagnoza lekarzy, jeśli występuję ból przedniego przedziału kolana. 1/2 stopień to mały. Branie leków typu Strauctum jest moim zdaniem wydawaniem pieniędzy w błoto, coś typu placebo. Zastrzyki z kwasu hialuronowego? Niektórym pomaga, innym nie, ja miałam 6 i żaden nie pomógł. Jeśli masz chondromalację (USG nie jest dobrym badaniem w tym przypadku, lepszy byłby rezonans) to musi być tego jakaś przyczyna, jakieś zaburzenia w anatomii, biomechanice. Biegasz długo, ale czy na pewno masz dobrą technikę biegu? Ktoś kiedyś sprawdzał? Miałeś badane tylko kolana? Najlepiej aby lekarz zbadał również biodra, stopy. Orteza w tym przypadku nie pomoże. Proponowałabym się udać do dobrego ortopedy, choć lepszy byłby raczej dobry fizjoterapeuta, który oceni całą twoją postawę jak i również technikę biegu.
Pozdrawiam, Kinga


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja I/II stopnia
PostNapisane: 24 lis 2017, o 21:18 
Offline

Dołączył(a): 23 lis 2017, o 20:19
Posty: 5
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Chondromalacja I/II
Dziękuję za zainteresowanie tematem.

Na taki właśnie krok się zdecydowałem, w poniedziałek idę do fizjoterapeuty, prócz badania jeżeli kolano na to pozwoli zostanie wykonana analiza techniki biegu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja I/II stopnia
PostNapisane: 24 lis 2017, o 21:58 
Offline

Dołączył(a): 9 maja 2017, o 06:45
Posty: 106
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
To super! Mam nadzieję, że to nic poważnego! Powodzenia!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja I/II stopnia
PostNapisane: 28 lis 2017, o 15:15 
Offline

Dołączył(a): 8 lut 2015, o 15:57
Posty: 53
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Ból przedniego przedziału kolana(bez bocznego przyparcia), chondromalacja
Tylko znajdź sobie dobrego, bo w tej grupie zawodowej są też totalni kretyni którzy więcej zaszkodzą niż pomogą.

I chyba daj sobie luzu z bieganiem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja I/II stopnia
PostNapisane: 28 lis 2017, o 23:27 
Offline

Dołączył(a): 23 lis 2017, o 20:19
Posty: 5
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Chondromalacja I/II
Jestem po pierwszej konsultacji. Zrobiliśmy video analizę chodu i biegu w bucie i boso. Miednica, biodra, pośladki, wszystko zastane, mało gibkie, spowodowało to odchylenia osi postawy, co skupiło się na kolanach, kolejne czekały lędźwie. Generalnie rzepka trze o kłykcoe kości bo podczas biegu moje ciało się odchyla. Prawa strona jest w gorszym stanie, przez co całe ciało się odchyla w lewo, również prawa stopa jest prowadzona błędnie do zewnątrz, a biegnąc nakładam na siebie kroki obu stóp tworząc jedną linię biegu. Rozciąganie, rollowanie i stopniowe próbowanie biegu. Skusiłem się dzoś, 2-3km, lwkki dyskomfort i odpuściłem. Popołudniu przy chodzeniu wrócił ból. Marniutko.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja I/II stopnia
PostNapisane: 29 lis 2017, o 09:26 
Offline

Dołączył(a): 8 lut 2015, o 15:57
Posty: 53
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Ból przedniego przedziału kolana(bez bocznego przyparcia), chondromalacja
Co boli,raczej nie tarcie, a klinowanie się ( podrażnienie) innych tkanek.

Luknij na mój post i sprawdź jak masz z brzuchem, brzuch i pośladkowy średni to podstawa która trzyma człowieka w prawidłowej pozycji;
viewtopic.php?f=13&t=1531


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja I/II stopnia
PostNapisane: 29 lis 2017, o 10:40 
Offline

Dołączył(a): 23 lis 2017, o 20:19
Posty: 5
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Chondromalacja I/II
O, dzięki. Zobaczę jak będzie na jutrzejszej wizycie, jak właśnie poświęcimy więcej czasu na wszystkie partie ciała, ile braków znajdziemy i ile pojawi się rzeczy do pracy.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja I/II stopnia
PostNapisane: 29 lis 2017, o 11:03 
Offline

Dołączył(a): 8 lut 2015, o 15:57
Posty: 53
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Ból przedniego przedziału kolana(bez bocznego przyparcia), chondromalacja
Daj znać co orzekli i jak to ma wyglądać w praktyce (częstotliwość wizyt, jakie ćwiczenia i ile),nie daj się wpuścić w jakieś masaże czy inne rękoczyny,to niewiele da, może przynieść pewną chwilową ulgę,ale gównie chodzi o samodzielną prace,
z mojej obserwacji (prawie rocznej już rehabilitacji) bez podstaw nic nie da się zrobić, nawet pozornie najprostszego ćwiczenia.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja I/II stopnia
PostNapisane: 29 lis 2017, o 11:52 
Offline

Dołączył(a): 23 lis 2017, o 20:19
Posty: 5
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Chondromalacja I/II
Jasne, zgadzam się, sam zresztą wyznaje zasade że tylko praca, nie farmakologia czy innej sztuczki. Na ten moment mam dwa.ćwiczenia, roller i piłeczke. Jutro dam znać co doszło. A póki co rower stacjonarny pozostaje, tyle że niga nie boli a można się zmęczyć.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL