forum o naszych kolanach

Teraz jest 29 mar 2024, o 00:19

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Chondromalacja 2/3st. nierównomierna, a wyjazd na snowboard
PostNapisane: 12 lut 2015, o 12:57 
Offline

Dołączył(a): 12 lut 2015, o 12:40
Posty: 4
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: chondromalacja 2/3st
Od około półtora roku zacząłem biegać, typowo rekreacyjnie, 30-40min. W weekend po pobliskim lesie, w tygodniu po chodniku. Miałem okresy, że kilka tygodni biegałem regularnie co 2-3 dni, a czasami miałem też np.miesiąc przerwy. Rok temu zdarzyło mi się pobiec dłużej i o wiele większym tempem niż zazwyczaj. Wieczorem poczułem ból w prawym kolanie, który utrzymywał się kilkanaście dni po czym ustąpił. Po tym okresie, czasami zdarzało mi się czuć te kolano po treningu, ale krótko i w małym stopniu.
Miesiąc temu zabolało bardziej i stan ten się utrzymuje do teraz. Czuję ból w okolicach rzepki przy korzystaniu ze schodów albo jak zrobię półprzysiad. Poszedłem 2 tyg. temu do ortopedy, pomachał kolanem i powiedział, że to wygląda na problem z chrząstką.
Na początku marca mam wyjazd na snowboard (nie mogę już odwołać), lekarz przypisał mi lek Structum, zalecił nie obciążanie kolana. Ewentualnie przed samym wyjazdem lekkie wzmocnienie ćwiczeniami.
Zapisałem się do kolejnego ortopedy, u którego byłem w tym tyg. Powiedział, że najpr. jest to chondromalacja, kazał mi szybko zrobić USG i przyjść jak najszybciej. Z racji wyjazdu, zaleca mi zrobienie 3 zastrzyków z kwasu hialuronowego (raz w tygodniu).

Właśnie byłem na USG i dr powiedział, że w dolnej części kolana jest bardzo mało chrząstki, więc mam chondromalację 2/3stopnia. Poza tym wszystko jest ok, wiązania, ścięgna mocne.
Powiedział, że po górach to mogę sobie co najwyżej pospacerować.
Jutro idę na wizytę i ten zastrzyk, jestem ciekaw co powie ortopeda.

Zacząłem czytać o problemie i fakt, że chrząstka już się nie zregeneruje nie pociesza mnie. Czuję, że z biegania będę musiał zrezygnować, co jeszcze mogę przełknąć, ale najbardziej szkoda mi tego wyjazdu w Alpy, na który czekałem cały rok, do tego sporo kosztował :( Mam obecnie mętlik w głowie, co radzicie?

ps. skojarzyłem, że niedawno byłem u krawca ze spodniami do garnituru i stwierdził, że jedną nogę mam 1cm dłuższą. myślę, że może to mieć jakiś wpływ.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja 2/3st. nierównomierna, a wyjazd na snowboard
PostNapisane: 13 lut 2015, o 02:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sty 2012, o 16:55
Posty: 75
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Inne informacje: gdy się ma tylko młotek większość rzeczy wygląda jak gwoździe
Cytuj:
ps. skojarzyłem, że niedawno byłem u krawca ze spodniami do garnituru i stwierdził, że jedną nogę mam 1cm dłuższą. myślę, że może to mieć jakiś wpływ.

Niewiele osób może poszczycić się tym, że ma idealne proporcje ciała. Tak do 1 cm to tematu nie ma dla szarego człowieka. Uważa się taką różnicę jako przypadłość (uwarunkowanie genetyczne) fizjologiczną. Jedni odczuwają dyskomfort a inni nie. Jedni miewają więcej kontuzji a inni nie. Wszystko zależy jak przystosował się organizm do takiego obciążenia.

Może będziesz musiał dobrać sobie odpowiednie wkładki do butów ale zanim to zrobisz radzę skorzystać z rad i doświadczenia dobrego (wiem że trudno o takiego) rehabilitanta.

powodzenia


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja 2/3st. nierównomierna, a wyjazd na snowboard
PostNapisane: 13 lut 2015, o 14:55 
Offline

Dołączył(a): 12 lut 2015, o 12:40
Posty: 4
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: chondromalacja 2/3st
Dzięki za odpowiedź!
Dzisiaj byłem na zastrzyku, poszło bezboleśnie (Synocrom 80zł). Pytałem się ortopedy co może być przyczyną, ew. jak mogło do tego dojść. Podał mi przykład z samochodem i oponami, z czasem się ścierają. Odpowiedziałem, że gdy jest jest dobra zbieżność to dzieje się to równomiernie, u mnie najwidoczniej nie. Wspomniałem też o różnicy w długości nóg, zmierzył i powiedział że to jest przyczyna, powinienem kupić wkładki :)
Za tydzień jestem umówiony na kolejny zastrzyk, jeśli będzie poprawa. Tak samo z wyjazdem, jeśli będzie znaczna poprawa, wówczas będę mógł jechać.
Pytałem się również o ćwiczenia, w końcu nawet zdrowe nogi byłyby narażone na duży wysiłek i obciążenia po kilkugodzinnym szusowaniu na desce. Pozwolił mi na pływanie, ew. rower stacjonarny z lekkim obciążeniem.

W międzyczasie staram się umówić z dr Wiśniewskim, który był polecany jako nr1 od kolan w Trójmieście. Mam nadzieję, że uda mi się z nim spotkać przed wyjazdem.
Nie znam za bardzo DOBRYCH rehabilitantów, czyli takich o których wspomniałeś - ktoś kto pomógłby mi zdiagnozować problem. Może ktoś jest w stanie kogoś polecić?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja 2/3st. nierównomierna, a wyjazd na snowboard
PostNapisane: 14 lut 2015, o 13:30 
Offline

Dołączył(a): 11 gru 2013, o 14:23
Posty: 19
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: nieznane bóle kolana i nogi po rekonstrukcji acl
jeśli jesteś z okolic gdańska to dużo dobrego słyszałem o ośrodku koło AWF o nazwie Amitis. Podobno przed rehabilitacją chcą obejrzeć wszystkie badania jakie były robione i m.in. na tej podstawie określają sposób rehabilitacji


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja 2/3st. nierównomierna, a wyjazd na snowboard
PostNapisane: 20 lut 2015, o 12:08 
Offline

Dołączył(a): 12 lut 2015, o 12:40
Posty: 4
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: chondromalacja 2/3st
Jestem po całym tygodniu zabiegów w Amitis - 4h dziennie zabiegów, ćwiczeń i masaży. Dzisiaj też przyjąłem drugi zastrzyk z kwasu hialuronowego. Ponadto przyjmuję suplementy/leki: Animal Flex + Flexit Gelacoll + Flexit Liquid + Structum.
Rehabilitanci mówią, ze snowboard nie powinien pogorszyć stanu chondromalacji, ortopeda do końca się z tym nie zgadza :) Za tydzień przed samym wyjazdem zdecyduję czy jadę, ale jestem dobrej myśli.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja 2/3st. nierównomierna, a wyjazd na snowboard
PostNapisane: 23 lut 2015, o 08:27 
Offline

Dołączył(a): 11 gru 2013, o 14:23
Posty: 19
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: nieznane bóle kolana i nogi po rekonstrukcji acl
markos17 napisz jak jest w Amitisie, ile kasują, czy wg ciebie wiedzą co robić, czy rzeczywiście sami, niezależnie od ortopedy, stawiają diagnoze itp. Czy szkoda pieniędzy i lepiej iść gdzieś na NFZ? A tak w ogóle to znałeś ich wcześniej czy poszedłeś po moim poście?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Chondromalacja 2/3st. nierównomierna, a wyjazd na snowboard
PostNapisane: 23 lut 2015, o 12:45 
Offline

Dołączył(a): 12 lut 2015, o 12:40
Posty: 4
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: chondromalacja 2/3st
Amitis bierze obecnie 7dyszek za wizytę, nie ma możliwości obniżenia kwoty w postaci pakietów itp. Właścicielka jest w pełni świadoma ceny i tego, że w Trójmieście ciężko byłoby znaleźć coś w podobnej kwocie. W tej cenie mamy z reguły kilka godzin (u mnie 3-4h):
- zabiegów (lasery, jonizacja, elektromagnesy w moim przypadku, wiem że są jeszcze prądy i być może coś innego)
- ćwiczeń w sali
- masaży na kuwetce (ostatnio zostały mi też nalepione specjalne plastry, często widywane u sportowców, które redukują ból)

Ekipa jest doświadczona i ma sporą wiedzę. Na korytarzu jest dużo podziękowań od wyleczonych osób, w tym piłkarzy ręcznych, hokeistów itp.
Ja przyszedłem z USG i potwierdzonym przez ortopedę problemem. Gdyby ktoś pojawił się z bomby, bez żadnego USG, rentgenu, rezonansu, to pewnie powiedzą co to ew. może być, ale bez tego nie stwierdzą na 100%, normalna sprawa.
Jestem ogólnie zadowolony i będę dalej tam chodził, do momentu wyleczenia. Gdybym musiał się do czegoś przyczepić, to do tłoku, który tam czasami panuje. Zawsze jest pełne obłożenie, na każdej sali (zabiegowej/ćwiczeniowej) jest po kilka osób, ale to w sumie też o czymś świadczy :)
Nie znałem ich wcześniej, na tym forum i w kilku innych miejscach byli już wcześniej polecani, dlatego się zdecydowałem. Ponadto pasuje mi ich lokalizacja.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL