forum o naszych kolanach

Teraz jest 29 mar 2024, o 01:51

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: dziwna rehabilitacja bocznego przyparcia
PostNapisane: 21 mar 2011, o 20:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2010, o 20:15
Posty: 18
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: nieodgadniony stopień w prawym kolanie od roku i czasem dokuczające kolano lewe
CEL: nie poddać się:]
Witam wszystkich kolanowców,
od dwóch tygodni chodzę na rehabilitację do fizjoterapeuty, wymyślił mi dziwne ciwczenia a mianowicie: stopy równolegle i przysiady z równoczesnym wypychaniem kolan na zewnątrz, lub wypad ponownie z wypychaniem kolana na zewnątrz? myślałam że przy problemach z chrząstką lepiej nie obciążać kolan? co o tym sądzicie? bo trochę się martwie szczerze mówiąc że to mi tylko może zaszkodzić

Z góry przepraszam za utworzenie nowego wątku, nie bardzo wiedziałam gdzie to dać, ale wierze że nasz Admin wrzuci go gdzie nalezy:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: dziwna rehabilitacja bocznego przyparcia
PostNapisane: 22 mar 2011, o 00:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Cześć Power Flower,

miejsce na wątek jest idealne :-).
Co do ćwiczeń, to też wyglądają OK. Różne formy "przysiadów" (piszę w cudzysłowiu, bo wyglądają one inaczej niż przysiady, które znamy z wu-efu) i wypadów są ćwiczeniem często zalecanym i skutecznym we wzmacnianiu mięśni czworogłowych, ale również i innych. To prawda, że dla tych najbardziej chorych kolan, mogą się okazać zbyt obciążające i rehabilitant we współpracy z Tobą musi właściwie ocenić na co Cię "stać". W zależności od tego może dobierać głębokość przysiadu, czy dynamikę ćwiczeń. Muszą też być prawidłowo wykonywane przez pacjenta.
Myślę, jednak, że jeśli wykonujesz te ćwiczenia od dwóch tygodni i nie odczuwasz problemów, to znaczy, że wszystko jest OK. A jeśli ich nie wykonujesz, bo się boisz, to warto powiedzieć o tym rehabilitantowi - może Cię przekona, a może nieco je zmieni, abyś czuła się pewniej.

Jeśli chodzi o to wypychanie kolan do zewnątrz, to ma ono na celu nauczenie Cię, abyś nie koślawiła kolan, co też jest w porządku. Wśród "ćwiczeń Michelle" zamieszczonych w tym dziale znajdziesz właśnie warianty takich ćwiczeń.

Domyślam się, że nie są to jedyne ćwiczenia, które wykonujesz.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: dziwna rehabilitacja bocznego przyparcia
PostNapisane: 22 mar 2011, o 21:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2010, o 20:15
Posty: 18
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: nieodgadniony stopień w prawym kolanie od roku i czasem dokuczające kolano lewe
CEL: nie poddać się:]
Dziękuje Ewo za odpowiedź:)

własciwie obecnie wykonuje tylko te dwa ćwiczenia wypad i przysiady, na rehabilitacji jest szereg innych ćwiczeń ale bez sprzętu nie mam szans zrobic tego samodzielnie.
czyli te ćwiczenia to nie pomyłka uff :]
mój fizjoterapeuta pyta czy jest jakaś róznica po 2 tygodniach.. ja nie czuje żadnej, ale chyba dwa tygodnie to za mało żeby odczuć radykalne zmiany?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: dziwna rehabilitacja bocznego przyparcia
PostNapisane: 23 mar 2011, o 08:12 
Offline

Dołączył(a): 16 sie 2010, o 20:12
Posty: 375
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Power - po 2 tygodniach powinnaś czuć jakąś minimalną różnicę chociażby - polepszenie (tak by było najlepiej) lub pogorszenie (ta opcja nigdy nikomu się nie podoba). Jeśli chodzi o radykalne zmiany to pamiętajmy, że rehabilitacja czy jakkolwiek inaczej nazywany powrót do sprawności jest bardzo długotrwałym procesem (to trochę tak jak z odchudzaniem)... Czasem na radykalnie widoczne efekty trzeba czekać miesiącami. Grunt to się nie poddawać ;)

Ale - jeśli czujesz że kolano boli Cię bardziej, ale nie chodzi tu o zakwasy, albo pracuje zupełnie inaczej (i nie chodzi tu o mięśnie) to musisz to koniecznie powiedzieć terapeucie. Czasem warto pytać do bólu bo unikasz wtedy błędów przy wykonywaniu ćwiczeń.

Co do sprzętu w domu a w gabinecie fizjoterapeuty - zapytaj o ćwiczenia z taśmami TheraBand - zajmują mało miejsca, nie są zaporowo drogie, a można z nimi robić cuda na kiju nie posiadając w domu specjalistycznego sprzętu. Uważaj też, żeby nie przesadzić z ćwiczeniami ;)

Ile robisz powtórzeń i serii? Czy masz też ćwiczenia izometryczne?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: dziwna rehabilitacja bocznego przyparcia
PostNapisane: 23 mar 2011, o 19:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2010, o 20:15
Posty: 18
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: nieodgadniony stopień w prawym kolanie od roku i czasem dokuczające kolano lewe
CEL: nie poddać się:]
obecnie robię tylko te dwa cwiczenia które wspomniałam powyżej, żadnych izometrycznych nie wykonuje
właściwie to 10x3 i w ciągu dnia 5 do 10 razy robię takie powtórzenia
jesli powinna być choż mała poprawa to biorę się za te ćwiczenia bardziej intensywnie moze coś się ruszy wreszcie:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL