forum o naszych kolanach

Teraz jest 29 mar 2024, o 01:43

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Ronaldo
PostNapisane: 21 sie 2009, o 12:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sie 2009, o 23:06
Posty: 142
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Artroskopowo usunięta część łąkotki przyśrodkowej, transpozycja rzepki (sp. Trillat), resekcja tkanek miękkich i nerwiaków;
konflikt rzepkowo-udowy i uszkodzony nerw.
Podstawą rehabilitacji jest na pewno zaangażowanie zarówno pacjenta, jak i rehabilitanta(ki), sumienne wykonywanie ćwiczeń, prawidłowo dobrany i wykonywany zestaw ćwiczeń, jak i wiara w skuteczność zabiegów rehabilitacyjnych. To na pewno stanowi ~3/4 powodzenia rehabilitacji u wielu pacjentów. Jednak istnieją przypadki, kiedy pomimo stosowania się do w/w zaleceń, nadal jest coś nie tak, a mięsień czworogłowy nadal traci swoją objętość ...
Należy pamiętać, że dzięki jego funkcji możemy wyprostować nogę w stawie kolanowym.

Z własnego doświadczenia mogę napisać, że przyczyną dalszego zanikania mięśnia czworogłowego, bądź niewielka jego poprawa, może być uszkodzenie nerwu (zarówno tego, który stymuluje ten mięsień, jak i w stawie kolanowym), czy też nadmierne obciążanie tego mięśnia.
1) Uszkodzenie nerwu, to już sprawa tylko i wyłącznie ortopedy, bądź też neurologa w poważniejszych przypadkach. Ja mam uszkodzony nerw w obrębie stawu kolanowego i zszyto mi go z blizną. Zestaw ćwiczeń, który wykonuję niewiele mi pomaga, ale trzeba ćwiczyć, aby nie doprowadzić do całkowitego zaniku mięśnia. Mi lekarz osobiście zaproponował denaturalizację nerwu, czyli wyłączenie go z krwioobiegu. W sytuacji, kiedy nerw został uszkodzony, rehabilitacja jest utrudniona i przynosi mozolną i żmudną pracę, a niekiedy marne rezultaty.
2) Początkowo zaleca się ćwiczenia odciążające chory staw kolanowy, dlatego trzeba funkcjonować tak, aby nie doprowadzać do obciążania zarówno stawu kolanowego, jak i mięśnia czworogłowego. Należy unikać przede wszystkim wchodzenia po schodach i wszelkich wzniesień i górek (oczywiście wtedy kiedy trzeba, to trzeba, bo nie wyobrażam sobie, że mieszkając na II piętrze będę wchodziła po rynnie, bądź za pomocą barierki od schodów ;)). Dla tych, którzy korzystają z siłowni, ważne jest, aby na wszelkich urządzeniach wyłączyć obciążenia, bądź zredukować je do minimum. Od miesiąca przebywam za granicą i nie mam dostępu do rehabilitacji, więc postanowiłam ćwiczyć sobie na siłowni i po raz drugi popełniłam ten sam błąd, który pociągnął za sobą tylko ból i nadwyrężenie w/w mięśnia. Dlatego należy pamiętać, aby odciążać staw MAXymalnie i robić przerwy w wykonywanych ćwiczeniach, oraz ćwiczyć DO GRANICY BÓLU.

Istnieje zapewne jeszcze kila przyczyn, które pomimo sumiennego i prawidłowego wykonywania ćwiczeń, nie przynoszą rezultatów, ale ja osobiście mam styczność z w/w. Zarówno uszkodzenie nerwu, jak i nadmierne obciążanie mięśnia+stawu, nie przynoszą zamierzanych rezultatów, a wręcz przeciwnie - mogą doprowadzić do całkowitej degradacji chrząstki. Mi chrząstkę zniszczono również dzięki zawieszeniu ciężarka na wyciągu przez 'rehabilitanta'.

_________________

^Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie.


_______________________________________________________
12.12.2009r. [*] - Nie umiera ten, kto żyje w sercach i pamięci innych ...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ronaldo
PostNapisane: 21 sie 2009, o 13:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Przypadek uszkodzenia nerwu jest na pewno szczególnie trudny. Czy ktoś propnował Ci elektrostymulację i czy ona może przynieść efekt w takim przypadku?

Dodam jeszcze od siebie, że podobnie, gdy ćwiczymy mimo bólu - mięsień w reakcji obronnej może wręcz zanikać. Na szczęście to nie jest moje doświadczenie tylko pouczenia rehabilitantów :-).

Przykład ćwiczeń w całkowitym odciążeniu - te które podałaś w dziale Rehabilitacja. One nie powinny powodować problemów nawet w szczególnie trudnych przypadkach.

Obciążanie: pozycja stojąca, wszelkie przysiady, półprzysiady, wchodzenie na stopnie - jak wspomniałaś. Odpychanie ciężarów nogiami na siłowni, stepper i maszynka taka jak na zdjęciu http://kolana.hg.pl/img/qf_machine.jpg. To jest prawdziwy killer (i to nie tylko dla chorych). Właściwie ten sam efekt uzyskujemy na wyciągu rehabilitacyjnym (czyli w tzw. UGULU), gdy leżąc prostujemy i zginamy podudzie z podwieszonym ciężarkiem. To chyba Ciebie spotkało, Paulino?

Trochę chyba odbiegłyśmy od tematu działu powitalnego, ale to nie szkodzi :-). Postaram się to wkrótce uporządkować, aby łatwiej było skorzystać z tych informacji.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ronaldo
PostNapisane: 21 sie 2009, o 14:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sie 2009, o 23:06
Posty: 142
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Artroskopowo usunięta część łąkotki przyśrodkowej, transpozycja rzepki (sp. Trillat), resekcja tkanek miękkich i nerwiaków;
konflikt rzepkowo-udowy i uszkodzony nerw.
Elektrostymulację zaproponowała mi fizjoterapeutka, gdyż nie chce, aby każdy problem rozwiązywano na stole operacyjnym za pomocą skalpela, ale nie zdążyłam z niej skorzystać, bo wyleciałam z kraju. We wrześniu mam tego spróbować, aczkolwiek lekarz powiedział, że w grę wchodzi tylko i wyłącznie denaturalizacja nerwu poprzez wstrzyknięcie alkoholu. Na razie nie wyraziłam na to zgody, a że elektrostymulacja nie powoduje nadmiernego wzrostu mięśni i obciążenia stawów, więc spróbuje, bo na razie nie mam ochoty po raz kolejny witać się z personelem szpitala :]

Tak, dokładnie, mnie spotkał błąd popełniony podczas wykonywania ćwiczenia na wyciągu rehabilitacyjnym z winy fizjoterapeuty.

_________________

^Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie.


_______________________________________________________
12.12.2009r. [*] - Nie umiera ten, kto żyje w sercach i pamięci innych ...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ronaldo
PostNapisane: 21 sie 2009, o 14:21 
Offline

Dołączył(a): 21 sie 2009, o 12:17
Posty: 63
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Może spróbuj rehabilitacji PNF, daje niezłe efekty w zaburzeniach mięśniowo-nerwowych i schorzeniach neurologicznych.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ronaldo
PostNapisane: 21 sie 2009, o 19:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sie 2009, o 23:06
Posty: 142
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Artroskopowo usunięta część łąkotki przyśrodkowej, transpozycja rzepki (sp. Trillat), resekcja tkanek miękkich i nerwiaków;
konflikt rzepkowo-udowy i uszkodzony nerw.
lenka napisał(a):
Może spróbuj rehabilitacji PNF, daje niezłe efekty w zaburzeniach mięśniowo-nerwowych i schorzeniach neurologicznych.


...aż tak źle to chyba ze mną nie jest ;), ale dziękuję za podpowiedź. Poza tym nie wiem czy w jakimś ośrodku w mojej okolicy istnieje możliwość wykorzystania takich zabiegów (PNF).

_________________

^Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie.


_______________________________________________________
12.12.2009r. [*] - Nie umiera ten, kto żyje w sercach i pamięci innych ...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ronaldo
PostNapisane: 21 sie 2009, o 19:34 
Offline

Dołączył(a): 21 sie 2009, o 12:17
Posty: 63
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Fakt, nie wszyscy fizjoterapeuci prowadzą rehabilitację wg koncepcji PNF, bo nie posiadają stosownych kwalifikacji, a kursy niestety słono kosztują. Warto spróbować elektrostymulacji albo terapii energotonowej, tylko więcej niż seria 10x. A mogę wiedzieć, który z nerwów masz uszkodzony?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ronaldo
PostNapisane: 21 sie 2009, o 20:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sie 2009, o 23:06
Posty: 142
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Artroskopowo usunięta część łąkotki przyśrodkowej, transpozycja rzepki (sp. Trillat), resekcja tkanek miękkich i nerwiaków;
konflikt rzepkowo-udowy i uszkodzony nerw.
lenka napisał(a):
Fakt, nie wszyscy fizjoterapeuci prowadzą rehabilitację wg koncepcji PNF, bo nie posiadają stosownych kwalifikacji, a kursy niestety słono kosztują. Warto spróbować elektrostymulacji albo terapii energotonowej, tylko więcej niż seria 10x. A mogę wiedzieć, który z nerwów masz uszkodzony?


Nie mam pojęcia, który to jest nerw, ale przebiega on od kostki do kolana ... Lekarz tylko wspomniał, że jest uszkodzony i że czucie już nie wróci (nie mam praktycznie czucia od wew. str. kostki, na części piszczeli i po zew. str. kolana). Wspomniał coś o nerwiaku (ale raczej bez postaci nowotworowej - chyba, bo jeszcze nie wykonywałam badań :/). A tak apropo - ma ktoś informację na temat nerwiaka ?, bo bardzo ciężko znaleźć mi jakiekolwiek informacje - oczywiście nerwiak w kolanie.

Administrator/Moderator chyba ten temat powinien przenieść do innego działu ; )

_________________

^Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie.


_______________________________________________________
12.12.2009r. [*] - Nie umiera ten, kto żyje w sercach i pamięci innych ...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ronaldo
PostNapisane: 21 sie 2009, o 20:47 
Offline

Dołączył(a): 21 sie 2009, o 12:17
Posty: 63
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
A szukałaś już na stronach w j. angielskim?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ronaldo
PostNapisane: 21 sie 2009, o 21:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sie 2009, o 23:06
Posty: 142
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Artroskopowo usunięta część łąkotki przyśrodkowej, transpozycja rzepki (sp. Trillat), resekcja tkanek miękkich i nerwiaków;
konflikt rzepkowo-udowy i uszkodzony nerw.
lenka napisał(a):
A szukałaś już na stronach w j. angielskim?


Próbowałam, ale nic konkretnego nie znalazłam i nie do końca bym potrafiła przetłumaczyć pewne zwroty ...

_________________

^Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie.


_______________________________________________________
12.12.2009r. [*] - Nie umiera ten, kto żyje w sercach i pamięci innych ...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Mięsień czworogłowy słaby mimo rehabilitacji
PostNapisane: 29 gru 2010, o 00:42 
Offline

Dołączył(a): 29 gru 2010, o 00:13
Posty: 3
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Rekonstrukcja ACL , szycie łąkotki przyśrodkowej 2007 r, boczne przyparcie rzepki 2010r
Ja przerobiłem w Warszawie chyba ze 4 różne ośrodki rehabilitacyjne zanim trafiłem do tego który mi pomógł. Niby wszędziedzo podobne ćwiczenia, ale nigdzie nikt mnie nie kontrolował i nie poprawiał. Zero zaangazowania, pokazał mi fizjoterapeuta jak ćwiczyć i zajął sie kimś innym. Teraz chodze do naprawde super gościa i non stop mnie poprawia i wtedy naprawde czuje ze cwicze. Jak wróće do domu to nie jestem w stanie tak pocwiczyc jak w gabinecie...
DObra rehabilitacja to 70% dobra operacja to 30%


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL