forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 21:03

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Mięsień czworogłowy słaby mimo rehabilitacji
PostNapisane: 19 sie 2009, o 17:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Przeniosłam tu naszą dyskusję na temat m. czworogłowego, którą zaczęliśmy z okazji powitania Ronalda (viewtopic.php?f=3&t=88), aby inni mogli sobie poczytać :-).

Witaj Ronaldo :-)

Hmmm... napisałaś o swoich operacjach, a niewiele o rehabilitacji. Czy oprócz propozycji kolejnego zabiegu, masz dostęp do dobrej rehabilitacji? To jest bardzo ważne... Pisałaś na forumowisku o zaniku mięśnia czworogłowego - czy przed operacją pracujesz nad jego odbudową? I czy to przynosi efekty? Być może to już wiesz, ale przed operacją trzeba doprowadzić mięśnie do porzadku, w szczególności na pewno rozprawić się z tym zanikiem. Odpowiednia kinezyterapia jest bardzo często warunkiem powodzenia operacji (nie wszyscy lekarze o tym pamiętają).

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Rechabilitacja
PostNapisane: 20 sie 2009, o 16:32 
Offline

Dołączył(a): 19 sie 2009, o 16:32
Posty: 50
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Chondromalacja 2/3 stopnia boczne przyparcie rzepki.kolano skoczka.
Co chodzi o mięsień czworogłowy to dalej jest słabiutki.Rechabilitacje mam lekarz mi muwił że warzne jest żeby przed kolejnym zabiegiem zrobić z nim porządek żeby go dokońca odbudować.Staram się ale zabieg już niedługo bo podkońiec września jak nic z terminem się niezmieni.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ronaldo
PostNapisane: 20 sie 2009, o 18:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Hmmm... wiesz, Ronaldo, to ja widzę 2 możliwości:
1. Albo masz złą rehabilitację.
2. Albo nie do końca przykładasz się do ćwiczeń. Czy z ręką na sercu możesz powiedzieć, że ćwiczysz 4-5 razy tygodniowo uczciwą godzinę? Nie gniewaj się, że o to pytam, ale wiem z własnego doświadczenia, że bardzo łatwo jest się oszukiwać, że się ćwiczy, machnąwszy nogą ze 2 razy w tygodniu po pół godziny... Zaczęłabym od takiego rachunku sumienia... W ciągu miesiąca naprawdę wiele można zrobić.

Jeśli chodzi o punkt 1, to trudno mi się wypowiadać, ale jeśli masz porządne ćwiczenia, na drugi dzień powinnaś wyraźnie czuć w mięśniach, że pracowały. W czasie ćwiczeń też powinnaś czuć, że ćwiczysz, że nogi się męczą. Można też zastować elektrostymulację. Chyba najprościej porozmawiać na te tematy z rehabilitantem. A jeśli nie da Ci zadowalającej odpowiedzi, to go zmienić... Możesz też pogadać o swoich wątpliwościach z lekarzem (mam nadzieję, że to ktoś sensowny). Nie bój się, walcz o siebie.

Powiem tylko tyle, że od kilku fachwców słyszałam, że operacja przy niewłaściwie pracujących, osłabionych lub przykurczonych mięśniach jest proszeniem się o kłopoty... Postaraj się nie zrobić tego błędu.

Powodzenia. Trzymam mocno kciuki!

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ronaldo
PostNapisane: 20 sie 2009, o 20:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sie 2009, o 23:06
Posty: 142
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Artroskopowo usunięta część łąkotki przyśrodkowej, transpozycja rzepki (sp. Trillat), resekcja tkanek miękkich i nerwiaków;
konflikt rzepkowo-udowy i uszkodzony nerw.
Ewa Max-Kolanko napisał(a):
Hmmm... wiesz, Ronaldo, to ja widzę 2 możliwości:
1. Albo masz złą rehabilitację.
2. Albo nie do końca przykładasz się do ćwiczeń. Czy z ręką na sercu możesz powiedzieć, że ćwiczysz 4-5 razy tygodniowo uczciwą godzinę? Nie gniewaj się, że o to pytam, ale wiem z własnego doświadczenia, że bardzo łatwo jest się oszukiwać, że się ćwiczy, machnąwszy nogą ze 2 razy w tygodniu po pół godziny... Zaczęłabym od takiego rachunku sumienia... W ciągu miesiąca naprawdę wiele można zrobić.

Jeśli chodzi o punkt 1, to trudno mi się wypowiadać, ale jeśli masz porządne ćwiczenia, na drugi dzień powinnaś wyraźnie czuć w mięśniach, że pracowały. W czasie ćwiczeń też powinnaś czuć, że ćwiczysz, że nogi się męczą. Można też zastować elektrostymulację. Chyba najprościej porozmawiać na te tematy z rehabilitantem. A jeśli nie da Ci zadowalającej odpowiedzi, to go zmienić... Możesz też pogadać o swoich wątpliwościach z lekarzem (mam nadzieję, że to ktoś sensowny). Nie bój się, walcz o siebie.

Powiem tylko tyle, że od kilku fachwców słyszałam, że operacja przy niewłaściwie pracujących, osłabionych lub przykurczonych mięśniach jest proszeniem się o kłopoty... Postaraj się nie zrobić tego błędu.

Powodzenia. Trzymam mocno kciuki!



Z całym szacunkiem dla Twojej wypowiedzi, ale brak poprawy objętości mięśnia czworogłowego nie do końca jest winą złej rehabilitacji lub 'olewania' ćwiczeń. Ja zmieniłam ośrodek rehabilitacyjny, zaczęłam wykładać grube pieniądze i ćwiczyłam naprawdę solidnie, a po czasie usłyszałam, że jest tragedia i nie widać żadnej poprawy. Załamałam się i nadal mam sporą różnicę, aczkolwiek mniejszą. Fakt, silna wola i wytrwałość w wykonywaniu ćwiczeń to PODSTAWA i 3/4 sukcesu, ale ... przyczyną może być również np. uszkodzenie nerwu sterującego tym mięśniem, bądź pomimo wykonywania ćwiczeń, nadmierne obciążanie tego mięśnia ...i pewnie jeszcze kilka innych.

_________________

^Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie.


_______________________________________________________
12.12.2009r. [*] - Nie umiera ten, kto żyje w sercach i pamięci innych ...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ronaldo
PostNapisane: 20 sie 2009, o 21:43 
Offline

Dołączył(a): 19 sie 2009, o 16:32
Posty: 50
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Chondromalacja 2/3 stopnia boczne przyparcie rzepki.kolano skoczka.
Wracając do rechabilitacji to uważam jednak że nieobijam się tylko sumienńie ćwicze.Dam z siebie wszystko żeby odbudować ten mięsień.Jestem z wojewudztwa podlaskiego dokładnie z białegostoku.Mój lekarz jest najleprzy w tym rejonie polski.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ronaldo
PostNapisane: 20 sie 2009, o 21:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sie 2009, o 23:06
Posty: 142
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Artroskopowo usunięta część łąkotki przyśrodkowej, transpozycja rzepki (sp. Trillat), resekcja tkanek miękkich i nerwiaków;
konflikt rzepkowo-udowy i uszkodzony nerw.
ronaldo napisał(a):
Wracając do rechabilitacji to uważam jednak że nieobijam się tylko sumienńie ćwicze.Dam z siebie wszystko żeby odbudować ten mięsień.Jestem z wojewudztwa podlaskiego dokładnie z białegostoku.Mój lekarz jest najleprzy w tym rejonie polski.


..więc pracuj, pracuj, bo mięśnie to podstawa. Mięsień czworogłowy uda jest głównym prostownikiem stawu kolanowego, więc należy o niego zadbać już przed zabiegiem operacyjnym, gdyż po czasie może wystąpić spory problem z jego odbudowaniem - wiem to z autopsji.
Pamiętaj tylko o tym, że należy ćwiczyć do granicy bólu i nie wykonywać ŻADNYCH ćwiczeń na siłe.
Mój lekarz niby także był 'najlepszy', a nie wszystko mu się udało. Każdy popełnia błędy. Lekarz to też tylko człowiek :]

Powodzenia.

_________________

^Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie.


_______________________________________________________
12.12.2009r. [*] - Nie umiera ten, kto żyje w sercach i pamięci innych ...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ronaldo
PostNapisane: 20 sie 2009, o 22:05 
Offline

Dołączył(a): 19 sie 2009, o 16:32
Posty: 50
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Chondromalacja 2/3 stopnia boczne przyparcie rzepki.kolano skoczka.
Napewno dotych ćwiczeń się przyłoże dzięki za motywacje. :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ronaldo
PostNapisane: 20 sie 2009, o 22:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sie 2009, o 23:06
Posty: 142
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Artroskopowo usunięta część łąkotki przyśrodkowej, transpozycja rzepki (sp. Trillat), resekcja tkanek miękkich i nerwiaków;
konflikt rzepkowo-udowy i uszkodzony nerw.
ronaldo napisał(a):
Napewno dotych ćwiczeń się przyłoże dzięki za motywacje. :)


...więc 3mam[y] kciuki i życzy[my] wytrwałości ;)

_________________

^Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie.


_______________________________________________________
12.12.2009r. [*] - Nie umiera ten, kto żyje w sercach i pamięci innych ...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Ronaldo
PostNapisane: 21 sie 2009, o 09:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Zawsze można czegoś się nauczyć od bardziej doświadczonych. Dzięki :-)
Ale chyba zgodzimy się, że w przypadku braku postępu zawsze należy sobie najpierw odpowiedzieć na te 2 podstawowe pytania. A potem ewentualnie szukać innych dodatkowych przyczyn.

Jesli zaś chodzi o najlepsze ośrodki, to ja przez 3 lata miałam rehabilitację w osrodku uważanym za najlepszy we Wrocławiu (i rzeczywiście na pewno jest dobry). Przyniosła ona tylko pogorszenie stanu kolan, a ja w pewnym momencie usłyszałam, "teraz to już będzie tylko gorzej". W innym również bardzo słynnym usłyszałam, że kolana są zbyt zniszczone, aby nadawały się do rehabilitacji. To była nieprawda parę, prostych ćwiczeń od fachowców z Legnicy wystarczyło, aby postawić mnie na nogi. A ja straciłam 3 bezcenne lata.
Ronaldo, jeśli masz zaufanie do swoich fachowców, to wszystko w porządku, ale miej też na względzie, że doświadczenie na temat problemów związanych z medycyną sportową, chondromalacją, przeciążeniami nie jest powszechna wśród naszych specjalistów. Taka jest moja opinia po ponad 10-letniej walce z chorobą.

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Mięsień czworogłowy słaby mimo rehabilitacji
PostNapisane: 21 sie 2009, o 11:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
madn3ss1916 napisał(a):
Z całym szacunkiem dla Twojej wypowiedzi, ale brak poprawy objętości mięśnia czworogłowego nie do końca jest winą złej rehabilitacji lub 'olewania' ćwiczeń. Ja zmieniłam ośrodek rehabilitacyjny, zaczęłam wykładać grube pieniądze i ćwiczyłam naprawdę solidnie, a po czasie usłyszałam, że jest tragedia i nie widać żadnej poprawy. Załamałam się i nadal mam sporą różnicę, aczkolwiek mniejszą. Fakt, silna wola i wytrwałość w wykonywaniu ćwiczeń to PODSTAWA i 3/4 sukcesu, ale ... przyczyną może być również np. uszkodzenie nerwu sterującego tym mięśniem, bądź pomimo wykonywania ćwiczeń, nadmierne obciążanie tego mięśnia ...i pewnie jeszcze kilka innych.


Paulino, a czy mogłabyś rozwinąć ten temat? Masz jakieś doświadczenie, wskazówki dla osób, które mogą nie wiedzieć, że taki problem mają? Utworzymy wtedy małe podsumowanko, które powinno być pomocne również dla innych osób, martwiących się, że ich ćwiczenia nie działają :-).

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL