forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 22:37

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ćwiczenia Kledzika
PostNapisane: 19 lip 2009, o 13:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2009, o 16:43
Posty: 1065
Lokalizacja: Wrocław
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: Zm. zwyrodnieniowe
Chondromalacja III-IV
Boczne przyparcie rzepki
Reaktywne zapalenie stawów (?)
Szczególną popularnością i sporą skutecznością, jak można zauważyć na różnych forach (w szczególności biegajznami.pl, bieganie.pl) cieszą się ćwiczenia Kledzika. Lech Kledzik to biegacz cieszący się dużym autorytetem, który właśnie dzięki nim wyleczył się bardzo skutecznie z całkiem sporych kłopotów z kolanami. Oryginalnie były one przeznaczone dla biegaczy właśnie, jednak z tego, co zdążyłam się zorientować, są one dość zgodne z tym, co polecają rehabilitanci w przypadku kłopotów z przednim przedziałem kolana. Rozwijają różne mięśnie wokół kolana ze szczególnym uwzględnieniem mięśnia czworogłowego i jego głowy przyśrodkowej a także mięśni pośladkowych. Zawierają też pewne elementy rozciągania. Google mówi, że z powodzeniem stosują je nie tylko biegacze :-).

Uwaga jednak! Są to ćwiczenia dla osób ogólnie sprawnych, na pewno nie dla tych z wysiękami, obrzękami itp. Również raczej nie dla tych z długą historią choroby i osłabionym już aparatem ruchu (Ci powinni zaczynać od czegoś dużo lżejszego). Przysiad na jednej nodze to wbrew pozorom dość zaawansowane ćwiczenie. Przyciąganie nogi do pośladka to również ćwiczenie, które dla chorych kolan może okazać się zbyt obciążające (patrz Jak rozciągać przednią stronę uda). Tak więc – kolanowi weterani, bądźcie ostrożni...

Kledzik opisuje dość dokładnie, jak należy je wykonywać.
Ode mnie jeszcze dodatkowo:
- jak się dowiedziałam, w przypadku przysiadu z nogą na podporze, owa podpora powinna być dość wysoka (np. blat stołu), gdyż ma na celu równoczesne rozciągnięcie tylnej strony uda.
- dodatkowe wskazówki rehabilitantów:
-- w czasie przysiadu na 1 nodze należy pilnować, aby nie skręcać kolana do środka, tylko utrzymywać je nad stopą.
-- biodra należy utrzymywać na jednym poziomie (i tak samo barki), tzn. biodro nogi opuszczanej nie powinno opadać w dół. Takie są przynajmniej zalecenia rehabilitantów.
-- pamiętajcie ćwiczenia nie mogą wywoływać bólu!

_________________
Pomożesz innym dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniami. Zacznij od działu "Gdzie się leczyć". On jest najważniejszy...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 23 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL