forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 17:34

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Zwęzenie szpary stawu kolanowego po stronie bocznej
PostNapisane: 29 mar 2013, o 15:47 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2012, o 20:08
Posty: 7
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Kolano skoczka i biegacza
Witam, mam pewne pytanie czy ktoś spotkał sie z dolegliwościa tj. w tytule ? Otóż mam problem z moja mama, w usg wyszła chondromalacja I/II stopień a w RTG widać wyraźne zweżenie szpary po stronie bocznej czy jest to jednoznaczne z bocznym przyparciem rzepki? Bo sama miałam zespół bólowy przedniego przedziału kolana + boczne przyparcie rzepki, stosowałam ćwiczenia i pomogły i zastanawiam się czy te same ćwiczenia mogą pomóc mojej mamie ? Ćwiczenia opieraly sie głównie na wzmocnieniu głowy przyśrodkowej m.czworogłowego oraz na rozciąganiu pasma biodrowo-piszczelowego. Dodam że w badaniu klinicznym mama odczuwa wieksza dolegliwosc przy pchaniu rzepki do strony przyśrodkowej. Pytam bo czytalam ze jesli chodzi o zwezenie szpary czesciej wystepuje po str przysrodkowej niz bocznej wlasciwie bocznej bardzo rzadko i nie wiem czy te moje ćwiczenia beda dla mamy odpowiednie prosze o odp :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zwęzenie szpary stawu kolanowego po stronie bocznej
PostNapisane: 30 mar 2013, o 02:42 
Offline

Dołączył(a): 16 lis 2009, o 01:37
Posty: 85
Typ użytkownika: Profesjonalista
Mój problem: www.centrum-synergia.pl
Jesli chodzi o Twoja mamę - można przypuszczać osobę starszą, mamy raczej do czynienia ze zmianami zwyrodnieniowymi. To coś innego niz boczne przyparcie rzepki. zwężenie dotyczy bocznej części stawu piszczelowo - udowego czyli połączenia miedzy kością udową a piszczelą. pomocne są ćwiczenia stabilizujace - wykonywanie np półprzysiadów ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania osi kolana. Wyobraź sobie prosta linię łączącą kolec biodrowy górny (najbardziej "wystajaca" kość miednicy) ze środkiem rzepki i 2 palcem stopy (to ten zaraz za paluchem). robiąc np półprzysiad (zgiecie kolan jakieś 25-30stopni) nalezy utrzymać tak oba kolana aby ta wyimaginowana linia była idealnie równoległa do drugiej strony.
Często pomocne sa wkładki do obuwia - tu radzę wizytę u profesjonalisty. Nie wiem skad jesteś, osobiscie na Ślasku moge polecić Janusza Barycza (http://reha-feet.pl/) lub w Krakowie (http://www.chomicki-bindas.pl/index.php4?id=footscan)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zwęzenie szpary stawu kolanowego po stronie bocznej
PostNapisane: 30 mar 2013, o 16:50 
Offline

Dołączył(a): 31 sty 2012, o 20:08
Posty: 7
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: Kolano skoczka i biegacza
Właśnie jestem z Dębicy i niestety nie znam dobrego specjalisty. Mama była u paru lekarzy to ciagle przepisuja leki ktore nie pomagają, dlatego pomyślałam o ćwiczeniach. A to ćwiczenie z przysiadem to jest takie przy ścianie z wytrzymaniem powiedzmy 30sek? Może miałby ktoś wiecej propozycji ćwiczeń na takie zmiany zwyrodnieniowe dla osob starszych? Przeszukałam internet i niewiele znalazłam tyle że takie zmiany często związane z koślawością wiec moze tez by były dobre cwiczenia na koślawość zapobiegawczo ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zwęzenie szpary stawu kolanowego po stronie bocznej
PostNapisane: 31 sty 2016, o 20:57 
Offline

Dołączył(a): 29 gru 2015, o 13:27
Posty: 8
Typ użytkownika: Profesjonalista
Witam,

Pod pojęciem konflikt rzepkowo - udowy mieści się szereg problemów związanych z dolegliwościami bólowymi odczuwanym w okolicy podrzepkowej oraz przyrzepkowej, które wynikają ze zwiększonego obciążenia stawu rzepkowo – udowego. Chondromalacja to destrukcja tkanki chrzęstnej – warstwy ochronnej pokrywającej kości, w wyniku czego obciążenia przenoszone są w głębsze, bardziej unerwione warstwy co powoduje m. in. ból, natomiast zespół bocznego przyparcia rzepki jest dysfunkcja wynikająca z wzmożonego nacisku bocznej powierzchni stawowej rzepki do kłykcia bocznego kości uowej, czego wynikiem jest przesunięcie rzepki w stronę boczną za sprawą silnej głowy bocznej mięśnia czworogłowego uda, przykurczu mięśnia biodrowo-lędźwiowego czy wzmożonego napięcia mięśni kulszowo-goleniowych.
Jeżeli chodzi o widoczne na RTG zwężenie szpary stawowej (czyli połączenia kości udowej i piszczelowe) możemy przypuszczać, że mamy do czynienia ze zmianami zwyrodnieniowymi. W tym wypadku pomocne będą przede wszystkim ćwiczenia stabilizacyjne w których uwzględniona będzie oś kończyny dolnej (linia łącząca kolec biodrowy przedni górny – środek rzepki – drugi palec stopy).

Pozdrawiam,
JM_SYNERGIA


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL