forum o naszych kolanach

Teraz jest 28 mar 2024, o 21:33

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Boczne przyparcie rzepki można wyleczyć!
PostNapisane: 2 kwi 2014, o 17:19 
Offline

Dołączył(a): 28 mar 2014, o 21:28
Posty: 7
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: boczne przyparcie rzepek
Jest też wersja typowo na stawy---Ice Power Arthro Creme. Nie próbowałem, ale próbuję już ją skombinować.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Boczne przyparcie rzepki można wyleczyć!
PostNapisane: 23 kwi 2014, o 21:08 
Offline

Dołączył(a): 23 kwi 2014, o 21:02
Posty: 1
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Hej wszystkim!
Mam na imię Gosia, dopiero co się zarejestrowałam. Właśnie w ostatnich dniach dostałam diagnozę kolan - wysokie boczne ustawienie rzepki (jako efekt w pakiecie również przepukliny płynowe w ciele Hoffa). Ortopeda polecił mi rozpocząć rehabilitację, chcę się umówić do poleconego przez Was p. Adamowicza. Na co dzień mieszkam pod Warszawą, mam pytanie: jak często chodziliście/łyście do Actimedica z tym schorzeniem? Czy to jest np. raz na tydzień - częściej/rzadziej?

Całe życie uprawiałam po trochu różne sporty, lubię biegać i kocham chodzić po górach - i przez 25 lat życia NIGDY nawet nie zabolało mnie kolano. A tu z dnia na dzień.... :-)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Boczne przyparcie rzepki można wyleczyć!
PostNapisane: 24 kwi 2014, o 07:20 
Offline

Dołączył(a): 28 mar 2014, o 21:28
Posty: 7
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Mój problem: boczne przyparcie rzepek
Cześć, mam pytanie: czy ktoś z was mógłby powiedzieć nieco dokładniej na czym polega ćwiczenie "Unoszenie pięty jednej nogi" z 1 tygodnia od Michelle? I o co chodzi w "kierowaniu palców ku przodowi"? ^^


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Boczne przyparcie rzepki można wyleczyć!
PostNapisane: 11 gru 2016, o 16:55 
Offline

Dołączył(a): 11 gru 2016, o 15:19
Posty: 8
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: boczne przyparcie rzepek
Cześć,
Widzę, że dawno nikt nie poruszał tego wątku, więc go odświeżę ;)
Mam na imię Magda. Uwielbiałam biegać, pływać i jeździć na rowerze do czasu aż pojawił się ból w kolanach. Po długich dociekaniach i sprzecznych diagnozach miesiąc temu stwierdzono u mnie boczne przyparcie rzepki. Jestem w trakcie rehabilitacji, ale na razie nie ma żadnej poprawy :(
Mam ćwiczenia podobne do tych, które opisaliście.
Moja rehabilitantka nie stosuje elektrostymulacji. Chyba jej zasugeruję, żeby potraktowała mnie prądem ;) Odczucia pewnie są nieprzyjemne, ale chyba nie boli to za bardzo?
Ile może potrwać leczenie bocznego przyparcia rzepki?
Wiem, że to sprawa indywidualna, ale chciałabym możliwie jak najszybciej móc normalnie chodzić i wrócić do uprawiania sportu, bo normalnie nie umiem już wysiedzieć :cry:
Czy boczne przyparcie rzepki, nawet jeśli się je wyleczy, to oznacza wykonywanie ćwiczeń z rehabilitacji już do końca życia?
Czy znacie jakiegoś dobrego fizjoterapeutę gdzieś na Górnym Śląsku, którego moglibyście polecić?

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Boczne przyparcie rzepki można wyleczyć!
PostNapisane: 31 gru 2016, o 13:36 
Offline

Dołączył(a): 31 gru 2016, o 13:19
Posty: 1
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Nie, elektrostymulacja nie boli w ogóle, takie mrowienie tylko się czuje, i tam przynajmniej gdzie ja miałam to było pokrętło do ustawiania siły, więc pacjent sam mógł zdecydować ile chce. Gdyby bolało to by się tkanki paliły, to raczej nikomu nie pomoże :D Nawet ja jakoś dałam radę, mimo że panicznie boję się wszelkich elektrostatycznych zjawisk.

Ja też podejrzewam u siebie to przyparcie boczne rzepki, po operacji kolana się okazało że chrząstka rzepki pęknięta III stopnia (od strony zewnętrznej), i mam objawy takie jak kolano kinomana, a żaden lekarz nie chce tego brać pod uwagę bo twierdzą że to po operacji boli a nie od rzepki. A jak napinam udo to widzę i czuję jak przyłożę rękę, że w tym operowanym kolanie najpierw ciągnie rzepkę na zewnątrz a dopiero potem do góry, a w prawym tak już nie jest. Ten mięsień wewnętrzny w operowanej nodze to jest prawie nieistniejący jak patrzę na niego, i jak próbuję go napiąć to takie uczucie jakbym chciała podnieść jedną brew bez podnoszenia drugiej, czego nie potrafię. W zdrowej nodze nie mam tego problemu. Wygląda na to że naprawdę muszę poczekać te parę miesięcy aż będę rok od operacji i wtedy dopiero lekarze będą w stanie użyć mózgu do wystawienia diagnozy.

Tak teraz też myślę że jak miałam elektrostymulację po operacji to faktycznie przyklejali mi te elektrody bardziej na zewnętrznej stronie uda niż wewnętrznej. Może to się do tego przyczyniło?

Póki co, czy ktoś jest w stanie rzetelnie opisać mi jakieś ćwiczenie na to przyparcie boczne rzepki? Chociaż jedno-dwa. Ja wiem że powinnam pójść do lekarza, ale jak pisałam jestem zablokowana. Byłam już u 4 lekarzy i 3 twierdzi że to nie przez to tylko przez operację, a jeden twierdzi że to pęknięcie może być problemem ale fizjoterapia nic nie pomoże, bo pęknięcie było od wypadku.

Pójdę do lekarza znów za miesiąc, ale może przez ten miesiąc mogłabym zacząć coś działać, bo strasznie mnie to męczy jak sobie wyobrażam jak ta pęknięta chrząstka ciągle ociera o kość..

Dodam że przez tą pękniętą rzepkę nie jestem w stanie utrzymać kolana w półprzysiadzie, bo boli cholernie, a potem puchnie i płyn się zbiera, więc wszelkie ćwiczenia z oparciem o ścianę na małysza i ściskaniem ud odpadają.. (to jedyne jakie miałam przepisane na fizjoterapii po operacji, no i w sumie go nie robiłam przez ten ból.. szkoda że wtedy więcej nie wiedziałam).


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Boczne przyparcie rzepki można wyleczyć!
PostNapisane: 6 sty 2017, o 22:50 
Offline

Dołączył(a): 11 gru 2016, o 15:19
Posty: 8
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: boczne przyparcie rzepek
Hej :)
Dzięki za odpowiedź.
Wydaje mi się, że powinnaś mieć wykonany komplet badań - tzn. zdjęcia rtg w tzw. pozycji Merchanta, usg oraz (lub) rezonans magnetyczny, wtedy Ty i lekarze będziecie mieli 100% pewność, co powoduje Twój ból :cry:
Twój ból w okolicach rzepki i po zewnętrznej stronie kolana może pochodzić właśnie z bocznego przyparcia = konfliktu rzepkowo-udowego, ale lekarze nie powinni lekceważyć bólu, tylko skierować Cię na komplet badań, a przynajmniej na rtg w pozycji Merchanta i usg.
Chociaż na własnej skórze (a raczej kolanie) odczułam, że lekarze-ortopedzi mają duży problem z postawieniem właściwej diagnozy.
Też miałam wypadek prawie 3 miesiące temu i nie mogłam się doprosić o usg i rezonans, a na podstawie zdjęcia rtg (które akurat nie było w pozycji Merchanta) 3 ortopedów stawiało sprzeczne diagnozy.
Opuchlizna schodziła mi ponad 2 miesiące i wtedy przy kolejnej wizycie ośmieliłam się powiedzieć lekarzowi, że zarys chorego kolana po zejściu opuchlizny jest zupełnie inny niż zdrowego.
Wówczas ortopeda ponownie wykonał usg i powiedział, że mam boczne przyparcie rzepki. Uprosiłam go jeszcze o skierowanie na rezonans, a rezonans jednoznacznie potwierdził diagnozę.

Gdy będziesz już miała potwierdzoną diagnozę, najlepiej będzie, gdy trafisz na profesjonalną rehabilitację, czyli odpowiednie masaże rozluźniające mięśnie i troczki rzepki + serie ćwiczeń.

Ćwiczenia, które wykonuję, wyglądają tak:
https://www.youtube.com/watch?v=1XibRDkj5dc&spfreload=5
oraz
http://naturalreha.pl/terapie/zespol-pr ... ego-rzepki
(tu zerknij proszę na biało-czarne szkice - a konkretnie na trzecią serię podpisaną "Wzmocnienie osłabionych partii mięśni, szczególnie głowy przyśrodkowej mięśnia czworogłowego uda, ponieważ wielu autorów uważa, że jest ona kluczem do prawidłowej „ścieżki rzepki”.)
Wykonuję pierwsze 4 ćwiczenia + ściskanie piłeczki kolanami
a także z serii czwartej - pierwsze ćwiczenie (tj. dokładnie to samo co na youtube)
Boczne przyparcie nie powstało od razu po wypadku, tylko z powodu silnego napinania mięśni nogi (głowy zewn. mięśnia czworogłowego) wskutek odruchu obronnego, którego nabawiłam się po wypadku, usztywniając mięśniami nogę ze spuchniętym kolanem. Teraz jest to odruch "obronny", który jest już niepotrzebny, a którego trudno jest mi się pozbyć. Przypuszczam, że możesz mieć podobnie.
Aha! Po zakończeniu ćwiczeń dobrze jest wałkować stronę zewnętrzną ud specjalnym wałkiem rehabilitacyjnym w celu rozluźnienia głowy zewnętrznej mięśnia czworogłowego uda. Można też rolować lekko mięśnie łydek (akurat ja mam kłopot z więzadłem strzałkowym - w jego okolicach potwornie boli).
W razie pytań - wal śmiało! :D "bez krępacji" ;)
Powodzenia!
I pamiętaj kolana mamy jedne - musimy o nie walczyć! :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Boczne przyparcie rzepki można wyleczyć!
PostNapisane: 11 lut 2017, o 14:10 
Offline

Dołączył(a): 11 gru 2016, o 15:19
Posty: 8
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: boczne przyparcie rzepek
Cześć :)
Jeszcze pokrótce odniosę się do Przedmówcy – fizjoterapeuci, żeby postawić właściwą lub potwierdzić diagnozę, odsyłają do lekarzy na badania obrazowe:
https://www.youtube.com/watch?v=PMSBNpGe3Ag (ok. 1 i 12 min)
Wykonanie badań w każdym razie nie zaszkodzi ;)

Osobiście miałam to szczęście, że trafiłam na zespół świetnych fizjoterapeutów w Ośrodku GALEN w Bieruniu (jestem z Górnego Śląska), którzy spojrzeli na całą nogę, a nie tylko na staw kolanowy.
Już po nieco ponad 2 miesiącach intensywnej rehabilitacji (masaż, rozciąganie mięśni i troczków + indywidualnie dobrane ćwiczenia podczas sesji rehabilitacyjnych + zalecone ćwiczenia do domu) obydwie rzepki wróciły na swoje miejsca (prawa była bardzo przyparta, a lewa tylko troszkę).
Potwierdziły to badania USG oraz RTG.
Fizjoterapeutka stwierdziła to jako pierwsza, zanim lekarz dał skierowanie na badania. Ma kobitka USG/RTG/ MR w palcach i w oczach ;)

A pomyśleć, że lekarz starej daty z NFZ chciał mi dać skierowanie na operację uwolnienia troczków…
Gdy potem zobaczył wyniki, wskazujące na właściwe ułożenie rzepek, to nie mógł w to uwierzyć, bo wcześniej twierdził, że "rehabilitacją nie da się wyleczyć bocznego przyparcia"…
Strach pomyśleć, co by mi zrobił, gdybym nie znalazła pomocy w Bieruniu :(

Jednak warto szukać pomocy gdzie indziej, jeśli nie podoba nam się diagnoza :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Boczne przyparcie rzepki można wyleczyć!
PostNapisane: 13 lut 2017, o 17:57 
Offline

Dołączył(a): 13 lut 2017, o 17:29
Posty: 5
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: nawykowe zwichnięcie rzepek, chondromalacja II i III, przyparcie boczne rzepek
Hej, jak duże miałaś przyparcie rzepek? I ile trwało przywrócenie ich na właściwe tory?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Boczne przyparcie rzepki można wyleczyć!
PostNapisane: 14 lut 2017, o 16:15 
Offline

Dołączył(a): 11 gru 2016, o 15:19
Posty: 8
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: boczne przyparcie rzepek
Witaj :)
Prawa była bardzo przyparta (aż wysunięta) a lewa troszkę:
https://goo.gl/photos/39rZEirKLW8uEjjz6

Był to efekt długotrwałego napięcia mięśni pasma biodrowo-piszczelowego po wypadku (11 października 2016 r.)
Rehabilitacja trwa od 18 listopada, powrót rzepek na właściwe miejsce został oficjalnie stwierdzony 19 stycznia najpierw badaniem USG, a potem RTG.
Rehabilitantka sygnalizowała to już kilka dni wcześniej robiąc mobilizację rzepki i masaż.
Zajęcia rehabilitacyjne (masaż rozluźniający mięśnie i troczki + ćwiczenia) mam 2 razy w tygodniu w odstępach 3-4 dni. Trwają ok. 1 h 15 min.
Oprócz tego regularnie ćwiczę w domu z piłką, kolczastą poduszką rehabilitacyjną (zwaną popularnie "beretem"), taśmą wokół kostek oraz wałkiem roluję mięśnie po ćwiczeniach dla rozluźnienia.

Teraz moim kłopotem jest guz z tłuszczu z przodu prawej rzepki (efekt silnego uderzenia w kolano), akurat w pobliżu więzadła właściwego rzepki, co blokuje mi pełne zgięcie kolana i boli przy większym zgięciu.
Do tego podczas wyprostu lewej nogi przeskakuje mi rzepka (lewa noga jest już "zmęczona" odciążaniem prawej).
Jeszcze muszę trochę popracować nad utrzymaniem równowagi, no i pozbyć się jakoś tego guza na rzepce.

Pozdrawiam :)


Ostatnio edytowano 14 lut 2017, o 16:28 przez magda2, łącznie edytowano 3 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Boczne przyparcie rzepki można wyleczyć!
PostNapisane: 14 lut 2017, o 16:19 
Offline

Dołączył(a): 13 lut 2017, o 17:29
Posty: 5
Typ użytkownika: Kolanowiec weteran
Mój problem: nawykowe zwichnięcie rzepek, chondromalacja II i III, przyparcie boczne rzepek
dzięki za informacje. A miałaś też zwichnięcia rzepki/rzepek?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL